Ճապոնիում. նոր տարր Մենդելեևի պարբերական աղյուսակում
Դմիտրի Մենդելեևի քիմիական տարրերի աղյուսակը կհամալրվի նոր` 113-րդ տարրով, որը ստացել է ճապոնիում անվանումը: Անվանման համար պայքարում են գիտնականների խմբեր ՌԴ-ից, ԱՄՆ-ից և Ճապոնիայից:
113-րդ քիմիական տարրիը հեղինակելու համար պայքարում է երկու թիմ` ռուս-ամերիկյան և ճապոնական: Առաջինը հայտարարել է տարրի սինթեզի մասին դեռ 2003թ-ին Դուբնայում Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտում անցկացված փորձերի արդյունքում: Երկրորդ թիմը` Բնական գիտությունների ինստիտուտից, իր տվյալները հրապարակել է 2004, 2005 և 2012 թվականներին: Բացահայտման և դրա անվանման վերաբերյալ վերջնական որոշումը պետք է կայացնի Տեսական և կիրառական քիմիայի միջազգային միությունը:
Հատկանշական է, որ Միջազգային կոմիտեն առավել հակված է ճապոնացի գիտնականների հայտնագործությանը, քանի որ ռուս-ամերիկյան թիմի ներկայացրած տվյալները որոշակի հարցեր են առաջացնում:

Японий станет 113-м элементом таблицы Менделеева
Новый 113-й химический элемент таблицы Дмитрия Менделеева получит название японий. За название нового элемента в настоящее время борются коллективы ученых из России, США и Японии. Об этом сообщает информационное агентство Sputnik.
За авторство открытия 113-го химического элемента борются две команды: российско-американская и японская. Первая заявила о синтезе элемента в 2003 году после опытов, проведенных в Объединенном институте ядерных исследований в Дубне.
Вторая команда, представляющая ученых из японского Института естественных наук, обнародовала свои данные в 2004, 2005 и 2012 годах. Решение об открытии и названии должен принять Международный союз теоретической и прикладной химии.
Объединенная комиссия Международного союза теоретической и прикладной химии и Международного союза теоретической и прикладной физики склоняется к приоритету японских ученых, поскольку, по ее мнению, данные синтеза 2003-го года, представленные российско-американской командой, вызывают сомнения.