Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Ամանորի շնորհավորական ուղերձը
«Ավանդաբար այս տոնական գիշերը մենք բաժակ ենք բարձրացնում մեր զինվորականների համար: Նրանք այն ամուր վահանն են, որի թիկունքում ապրում ենք մենք», - ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ամանորյա ուղերձում: Ինչպես հայտնում են Նախագահի մամուլի ծառայությունից, ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
Մի քանի րոպեից մենք հրաժեշտ կտանք 2015 թվականին: Անցնող ամբողջ տարին իսկապես հագեցած էր իրադարձություններով ու տպավորություններով: Մենք ոգեկոչեցինք Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համահայկական և համաշխարհային ընդգրկում ունեցան: Կարծում եմ, որ 2015 թվականը հայոց պատմության մեջ առաջին հերթին մնալու է մեր անմեղ զոհերի սրբադասման իրողությամբ:
Այս տարի մենք բոլորս համայն հայության միասնականության բացառիկ դրսևորումների վկան դարձանք: Համատեղ ջանքերով և արժանապատիվ կեցվածքով մենք մեր ուղերձը հղեցինք աշխարհին: Համոզված եմ, որ գալիք տարում ևս հայկական բոլոր կառույցները, անհատները և ողջ սփյուռքը շարունակելու են աշխատել ուս ուսի՝ հանուն Հայաստանի, հանուն Արցախի, հանուն հայության բոլոր հատվածների:
Այսօր աշխարհն ապրում է ծանր ու լարված պայմաններում: Ցավոք, 2015 թվականը ոչ միայն չբերեցլիցքաթափում և առկա պատերազմների սառեցում, այլև որոշ դեպքերում մեծացավ լարվածությունը,թեժացան պատերազմների օջախները: Աշխարհի տարբեր ծայրերում չնվազեցին անմեղ քաղաքացիներիկյանքեր խլող անմարդկային ահաբեկչական գործողությունները: Ահա այս համապատկերում և այսհամատեքստում Հայաստանն ապրեց ևս մի խաղաղ ու կայուն տարի: Մենք շարունակեցինք լինել աշխարհիամենաապահով երկրներից մեկը: Շարունակեցինք շենացնել մեր երկիրը, կառուցել ճանապահներ, տներ,դպրոցներ, հիվանդանոցներ՝ մտքում մշտապես ունենալով ավելին անելու երազանքը:
Անցնող տարին մեր երկրի համար նշանավորվեց ևս մեկ կարևոր պետական-քաղաքական իրադարձությամբ: Մենք բարեփոխեցինք Հայաստանի հիմնական օրենքը՝ Սահմանադրությունը: Համոզված եմ, որ միասին դուռ բացեցինք քաղաքական ու տնտեսական զարգացման նոր հնարավորությունների առջև: Դուռ բացեցինք ավելի ապահով, ավելի ազատ և ավելի ներդաշնակ երկիր ունենալու համար:
Ավանդաբար այս տոնական գիշերը մենք բաժակ ենք բարձրացնում մեր զինվորականների համար: Նրանք այն ամուր վահանն են, որի թիկունքում ապրում ենք մենք: Այն ամենաթանկը, ինչ ունենք, վստահված է նրանց: Եվ նրանք ամենաթանկն են մեզ համար: Հակառակորդը նենգ է, և դա նորություն չէ: Իսկ Հայաստանի զինված ուժերը ամուր են, ինչպես միշտ: Հայոց բանակն այսօր իր հագեցվածությամբ և մարտունակությամբ բարձր է, ինչպես երբևէ:
Մաղթենք մեր զինվորականներին անփորձանք ծառայություն: Մաղթենք խաղաղություն մեր երկրին և ողջ աշխարհին:
Շուտով կմտնենք 2016 թվական: Նոր տարում մենք պատրաստվում ենք նշել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձը: Արդեն քառորդ դար մենք ազատ ենք ու անկախ: Դժվար է հիշել, թե վերջին անգամ երբ է մեր երկիրն ունեցել 25-ամյա անկախություն: Սա ենթադրում է 20-25 տարեկանների նոր ու պայծառ մի սերունդ, որ չի պատկերացնում, թե ինչ է անկախ պետություն չունենալը. ազատ է ու անկաշկանդ թե՛ հոգեբանորեն, թե՛ քաղաքականապես:
Սա նոր ու երիտասարդ Հայաստան է, որ բաց է աշխարհի առաջ՝ ընդունելու նոր՝ առաջադիմական գաղափարներ, ընդունելու աշխատանքի և կենցաղի նոր մշակույթ, որ ապրելու և ընթանալու է արդի աշխարհին համաքայլ: Մենք նոր տարի ենք մտնում նոր քաղաքական համակարգով, նոր լիցքերով ու հույսերով՝ համոզված, որ մեր տունը մենք ենք կառուցում և կառուցում ենք ճիշտ հիմքերի վրա: 25-ամյա Հայաստանը դեռևս մեր երազանքների Հայաստանը չէ, բայց պարտադիր և ամուր հանգրվան է այդ ճանապարհին:

The President of Armenia Sezh Sargsyan made a congratulatory address on New Year, which as the press-service of the RA President writes, reads as follows:
In a few moments, we will bid farewell to year 2015. The passing year has been in fact full of evens and impressions. We commemorated the memory of the victims of the Great Eghern. Events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide had pan-Armenian and world-wide coverage. I believe that year 2015 will remain in the Armenian history first of all as the year of beatification of our innocent victims.
This year we all witnessed manifestations of the exceptional unity of the entire Armenian nation. Through our joint efforts and dignified stance, we have conveyed our message to the world. I am confident that next year too, all Armenian structures, individuals and entire Spyurk will continue to work side by side for the benefit of Armenia, for the benefit of Artsakh, for the benefit of all parts of the Armenian nation.
Today, the entire world is going through a difficult and intense period. Regrettably, year 2015 not only failed to decrease tension and freeze the existing wars, but in some cases intensified the existing tensions and flared up hotbeds of aggression. Inhumane acts of terror, which claimed lives of innocent people in different parts of the world, did not decrease in number. Against this backdrop and in this context, Armenia has lived another peaceful and stable year. We have preserved our rating as one of the safest countries in the world. We have carried on with the advancement of our country; we have built roads, housing, schools, and hospitals - always dreaming of doing more.
The passing year has been significant with yet another important state and political event. We have introduced changes to the Main Law of the land - Constitution. I have no doubt that together we have opened a door for the new opportunities for our political and economic development. We have opened a door towards becoming a more secure, more liberal, and more harmonious country.
On this festive night, we traditionally raise our glasses for our military. We live behind their infallible shield. We entrusted them things that are most precious to us all; and they are the most precious thing to us. The enemy is perfidious, nothing new here. But the Armed Forces of Armenia are strong – always. Today, the combat readiness and technical capabilities of the Armenian Army are exceptionally high, as never before. Let us wish our servicemen a safe term of duty. Let us wish peace to our country and the entire world.
Very soon, we will step into year 2016. In 2016, we will celebrate the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia. It’s been a quarter of a century that we live as a free and independent country. It’s hard to recall when our country had a period of twenty-five years of independence. It means that we have a new and bright generation of those who are twenty or twenty-five years old, who have no idea what it means not to have an independent state, who are free and uninhibited both psychologically and politically.
This is a new and young Armenia, which is open to the world, which is ready to accept new ideas, to accept a new culture of work and lifestyle, which will live and advance in step with the contemporary world. We are entering the New Year with a new political structure, with new vigor and new dreams, convinced that we are building our own home and we build it on a right foundation. Armenia, which is 25 years old, is not yet the Armenia of our dreams, but it is an essential and forceful milestone on that road.