Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Ամանորի շնորհավորական ուղերձը
«Ավանդաբար այս տոնական գիշերը մենք բաժակ ենք բարձրացնում մեր զինվորականների համար: Նրանք այն ամուր վահանն են, որի թիկունքում ապրում ենք մենք», - ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ամանորյա ուղերձում: Ինչպես հայտնում են Նախագահի մամուլի ծառայությունից, ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
Մի քանի րոպեից մենք հրաժեշտ կտանք 2015 թվականին: Անցնող ամբողջ տարին իսկապես հագեցած էր իրադարձություններով ու տպավորություններով: Մենք ոգեկոչեցինք Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համահայկական և համաշխարհային ընդգրկում ունեցան: Կարծում եմ, որ 2015 թվականը հայոց պատմության մեջ առաջին հերթին մնալու է մեր անմեղ զոհերի սրբադասման իրողությամբ:
Այս տարի մենք բոլորս համայն հայության միասնականության բացառիկ դրսևորումների վկան դարձանք: Համատեղ ջանքերով և արժանապատիվ կեցվածքով մենք մեր ուղերձը հղեցինք աշխարհին: Համոզված եմ, որ գալիք տարում ևս հայկական բոլոր կառույցները, անհատները և ողջ սփյուռքը շարունակելու են աշխատել ուս ուսի՝ հանուն Հայաստանի, հանուն Արցախի, հանուն հայության բոլոր հատվածների:
Այսօր աշխարհն ապրում է ծանր ու լարված պայմաններում: Ցավոք, 2015 թվականը ոչ միայն չբերեցլիցքաթափում և առկա պատերազմների սառեցում, այլև որոշ դեպքերում մեծացավ լարվածությունը,թեժացան պատերազմների օջախները: Աշխարհի տարբեր ծայրերում չնվազեցին անմեղ քաղաքացիներիկյանքեր խլող անմարդկային ահաբեկչական գործողությունները: Ահա այս համապատկերում և այսհամատեքստում Հայաստանն ապրեց ևս մի խաղաղ ու կայուն տարի: Մենք շարունակեցինք լինել աշխարհիամենաապահով երկրներից մեկը: Շարունակեցինք շենացնել մեր երկիրը, կառուցել ճանապահներ, տներ,դպրոցներ, հիվանդանոցներ՝ մտքում մշտապես ունենալով ավելին անելու երազանքը:
Անցնող տարին մեր երկրի համար նշանավորվեց ևս մեկ կարևոր պետական-քաղաքական իրադարձությամբ: Մենք բարեփոխեցինք Հայաստանի հիմնական օրենքը՝ Սահմանադրությունը: Համոզված եմ, որ միասին դուռ բացեցինք քաղաքական ու տնտեսական զարգացման նոր հնարավորությունների առջև: Դուռ բացեցինք ավելի ապահով, ավելի ազատ և ավելի ներդաշնակ երկիր ունենալու համար:
Ավանդաբար այս տոնական գիշերը մենք բաժակ ենք բարձրացնում մեր զինվորականների համար: Նրանք այն ամուր վահանն են, որի թիկունքում ապրում ենք մենք: Այն ամենաթանկը, ինչ ունենք, վստահված է նրանց: Եվ նրանք ամենաթանկն են մեզ համար: Հակառակորդը նենգ է, և դա նորություն չէ: Իսկ Հայաստանի զինված ուժերը ամուր են, ինչպես միշտ: Հայոց բանակն այսօր իր հագեցվածությամբ և մարտունակությամբ բարձր է, ինչպես երբևէ:
Մաղթենք մեր զինվորականներին անփորձանք ծառայություն: Մաղթենք խաղաղություն մեր երկրին և ողջ աշխարհին:
Շուտով կմտնենք 2016 թվական: Նոր տարում մենք պատրաստվում ենք նշել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձը: Արդեն քառորդ դար մենք ազատ ենք ու անկախ: Դժվար է հիշել, թե վերջին անգամ երբ է մեր երկիրն ունեցել 25-ամյա անկախություն: Սա ենթադրում է 20-25 տարեկանների նոր ու պայծառ մի սերունդ, որ չի պատկերացնում, թե ինչ է անկախ պետություն չունենալը. ազատ է ու անկաշկանդ թե՛ հոգեբանորեն, թե՛ քաղաքականապես:
Սա նոր ու երիտասարդ Հայաստան է, որ բաց է աշխարհի առաջ՝ ընդունելու նոր՝ առաջադիմական գաղափարներ, ընդունելու աշխատանքի և կենցաղի նոր մշակույթ, որ ապրելու և ընթանալու է արդի աշխարհին համաքայլ: Մենք նոր տարի ենք մտնում նոր քաղաքական համակարգով, նոր լիցքերով ու հույսերով՝ համոզված, որ մեր տունը մենք ենք կառուցում և կառուցում ենք ճիշտ հիմքերի վրա: 25-ամյա Հայաստանը դեռևս մեր երազանքների Հայաստանը չէ, բայց պարտադիր և ամուր հանգրվան է այդ ճանապարհին:

Новогоднее поздравительное обращение президента Сержа Саргсяна
Через несколько минут мы попрощаемся с 2015 годом. Весь уходящий год был действительно насыщен событиями и впечатлениями. Мы почтили память жертв Геноцида армян. Мероприятия 100-летней годовщины Геноцида армян имели общеармянский и мировой охват. Думаю, что 2015 год в истории армянского народа в первую очередь останется реальностью канонизации невинных жертв.
В этом году мы все стали свидетелями исключительных проявлений единства армянского народа. Совместными усилиями и достойно мы направили наше послание миру. Убежден, что и в наступающем году все армянские структуры, отдельные лица и вся диаспора продолжат работать плечом к плечу во имя Армении, во имя Арцаха, во имя всех частей армянства.
Сегодня мир живет в тяжелых и напряженных условиях. К сожалению, 2015 год не только не принес разрядки и замораживания имеющихся войн, но и в некоторых случаях возросла напряженность, разгорелись очаги войн. В разных концах мира не стало меньше бесчеловечных террористических актов, уносящих жизни невинных граждан. Вот в этой панораме и в этом контексте Армения прожила еще один мирный и стабильный год. Мы продолжили быть одной из самых безопасных и благополучных стран мира. Продолжили обустраивать нашу страну, строить дороги, дома, школы, больницы, всегда имея в мыслях мечту сделать большее.
Уходящий год для нашей страны ознаменовался еще одним важным государственно-политическим событием. Мы реформировали Основной закон Армении – Конституцию. Убежден, что мы вместе открыли двери перед новыми возможностями политического и экономического развития. Открыли двери, чтобы иметь более безопасную и благополучную, более свободную и более гармоничную страну.
Традиционно в эту праздничную ночь мы поднимаем бокал за наших военных. Они являются тем прочным щитом, в тылу которого мы живем. Самое дорогое, что у нас есть, доверено им. И они для нас самые дорогие. Противник коварен, и это не новость. А Вооруженные силы Армении крепки, как всегда. Армянская армия сегодня своей оснащенностью и боеспособностью на высоте, как никогда.
Пожелаем нашим военным успешной службы. Пожелаем мира нашей стране и всему миру.
Скоро мы вступим в 2016 год. В новом году мы готовимся отметить 25-ю годовщину Независимости Республики Армения. Уже четверть века мы свободны и независимы. Трудно вспомнить, когда в последний раз наша страна имела 25-летнюю независимость. Это предполагает новое и яркое поколение 20-25-летних, которое не представляет, что значит не иметь независимого государства: они свободны и вольны как духовно, так и политически.
Это новая и молодая Армения, которая открыта миру, чтобы принять новые, прогрессивные идеи, принять новую культуру труда и быта, которая будет жить и идти в ногу с современным миром. Мы вступаем в Новый год с новой политической системой, с новыми зарядами и надеждами, убежденные в том, что наш дом строим мы сами и строим на правильном фундаменте. 25-летняя Армения – все еще не Армения нашей мечты, но обязательный и важный пункт на этом пути.