Իսլամիստները Ֆիլիպիններում ԻՊ-ի «խալիֆայություն» են ստեղծել
Ֆիլիպիններում 4 ծայրահեղական խմբավորումների գրոհայինները միավորվել են և հայտարարել են Մինդանաո կղզում «Իսլամական պետություն» խմբավորման «խալիֆայության» ստեղծման մասին: Այս մասին հայտնում է ավստրալական Australian թերթը, որի տվյալներով գրոհայինները հավատարմության երդում են տվել Սիրիայում և Իրաքում ԻՊ-ի ղեկավար Աբու Բաքր ալ- Բաղդադիին:
Ֆիլիպինյան «խալիֆայությունը» կղեկավարի «Աբու Սայաֆ» ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդներից մեկը` Իսնիլոն Խապիլոնը:
Ավստրալացի փորձագետ Գրեգ Բարտոնի կարծիքով` Ֆիլիպիններում իրադարձությունները վկայում են ԻՊ-ի ռազմավարությունում փոփոխությունների մասին: «Հասկանալով, որ Սիրիայում և Իրաքում երկարատև պայքար է սպասվում՝ նրանք զբաղվում են իրենց գործունեության համար այլընտրանքային տարածքների որոնմամբ»,- նշել է փորձագետը:

Экстремисты объявили о создании халифата "Исламского государства" на Филиппинах
Боевики четырех экстремистских группировок Филиппин объединились и объявили о создании на острове Минданао провинции "халифата"  "Исламского государства". Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на австралийскую газету Australian, по данным которой, боевики присягнули на верность главарю действующей в Сирии и Ираке ИГ Абу Бакру аль-Багдади.
Возглавлять филиппинский "вилает" этого "халифата" будет один из лидеров террористической группировки "Абу Сайяф" Иснилон Хапилон.
По мнению австралийского эксперта Грега Бартона, события на Филиппинах свидетельствуют об изменении боевиками ИГ своей стратегии. "Понимая, что в Сирии и Ираке предстоит затяжная борьба, они занимаются поисками альтернативных территорий для своей деятельности", - сказал эксперт.