Իսլամիստները Ֆիլիպիններում ԻՊ-ի «խալիֆայություն» են ստեղծել
Ֆիլիպիններում 4 ծայրահեղական խմբավորումների գրոհայինները միավորվել են և հայտարարել են Մինդանաո կղզում «Իսլամական պետություն» խմբավորման «խալիֆայության» ստեղծման մասին: Այս մասին հայտնում է ավստրալական Australian թերթը, որի տվյալներով գրոհայինները հավատարմության երդում են տվել Սիրիայում և Իրաքում ԻՊ-ի ղեկավար Աբու Բաքր ալ- Բաղդադիին:
Ֆիլիպինյան «խալիֆայությունը» կղեկավարի «Աբու Սայաֆ» ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդներից մեկը` Իսնիլոն Խապիլոնը:
Ավստրալացի փորձագետ Գրեգ Բարտոնի կարծիքով` Ֆիլիպիններում իրադարձությունները վկայում են ԻՊ-ի ռազմավարությունում փոփոխությունների մասին: «Հասկանալով, որ Սիրիայում և Իրաքում երկարատև պայքար է սպասվում՝ նրանք զբաղվում են իրենց գործունեության համար այլընտրանքային տարածքների որոնմամբ»,- նշել է փորձագետը:

"Caliphate" of the Islamic State Created in the Philippines
Militants of four extremist groups in the Philippines have announced about the creation of a "Caliphate" of the Islamic State in Mindanao province, TASS reports referring to the Australian newspaper Australian, according to which the militants swore allegiance to the leader of the IS in Syria and Iraq Abu Bakr al-Baghdadi.
The head of the "Vilaet" of the "Caliphate" will be one of the leaders of the terrorist group "Abu Sayyaf" Isnilon Hapilon.
According to the Austrian expert Greg Burton, the events in the Philippines indicate a change in the strategy of IS militants. "Realizing that in Syria and Iraq a prolonged struggle is waiting, they are searching for alternative territories for their activities," the expert said.