Օբաման խնդրել է հավանություն տալ ԻՊ դեմ պայքարում զորքերի կիրառմանը
Օբաման Կոնգրեսին կոչ է արել հավանություն տալ ԻՊ-ի դեմ պայքարի համար երկրի զինված ուժերի կիրառմանը։ Այս մասին հայտարարել է Օբաման Կոնգրեսին հղված իր ուղերձում։
«Եթե այս գումարման Կոնգրեսը լրջորեն մտադիր է հաղթել այդ պատերազմը և ցանկանում է ազդանշան ուղարկել ողջ աշխարհում մեր զորքերին, ապա դուք պետք է վերջապես թույլ տաք զինված ուժերի կիրառմանը ԻՊ խմբավորման դեմ»,- նշել է Օբաման:
«Միջազգային ահաբեկչության ջախջախումը կարևորագույն պայման է միջազգային անվտանգության համակարգի պահպանման համար, որը ստեղծվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո»,- նշել է Սպիտակ տան ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ ամերիկյան զորակազմերը հենց դրանով էլ զբաղվում են Իրաքում, Սիրիայում, Աֆղանստանում:

Обама попросил Конгресс одобрить использование войск для борьбы с ИГ
Президент США Барак Обама призвал Конгресс одобрить использование вооруженных сил страны для борьбы с "Исламским государством". Об этом говорится в обращении главы государства к Конгрессу, передает lenta.ru.
"Если Конгресс этого созыва серьезно намерен выиграть эту войну [с терроризмом] и хочет послать сигнал нашим войскам по всему миру, то вы должны, наконец, разрешить использование вооруженных сил против группировки ИГ", - заявил Обама.
"Разгром международного терроризма - важнейшее условие сохранения системы международной безопасности, сложившейся после Второй мировой войны", - подчеркнул глава Белого дома. Именно этим занимаются воинские контингенты США в Ираке, Сирии, Афганистане, подчеркнул президент.