ԵՄ-ն երկարաձգել է Իրանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկումը
ԵՄ-ն մինչև հունվարի 28-ը հետաձգել է Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների չեղարկումը՝ տեխնիկական միջոցառումների շրջանակներում, որոնք անհրաժեշտ է իրականցնել իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի իրագործումից առաջ, տեղեկացնում է РИА Новости-ն:
Որոշ պատժամիջոցների չեղարկում ակնկալվում էր այսօր, քանի որ լրանում էր Իրանի և միջազգային միջնորդների խմբի միջև ձեռք բերված պատմական համաձայնության 6-ամիսը: Սակայն եվրոպացի դիվանագետներն ակնկալում են, որ պատժամիջոցները կշարունակվեն մինչև հունվարի 28-ը:
Եվրոպական դիվանագիտության աղբյուրն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԱՄԷԳ-ը հնարավոր է Իրանի հարցով զեկույցը ներկայացնի հունվարի 15-ին, որից հետո կհամաձայնեցվի միջազգային միջնորդների վեցնյակի ԱԳ նախարարների հանդիպում Վիեննայում:

Евросоюз отложил снятие санкций с Ирана до 28 января
ЕС отложил снятие экономических санкций с Ирана до 28 января в рамках технических мер, необходимых перед имплементацией соглашения по иранской ядерной программе, сообщает РИА Новости.
Снятие некоторых санкций ожидалось в четверг, по истечении шести месяцев со дня достижения соглашения между "шестеркой" и Ираном исторического соглашения, однако европейские дипломаты ожидают, что действие санкций продлится до 28 января.
Европейский дипломатический источник ранее сообщил, что МАГАТЭ может представить доклад по Ирану к 15 января, после чего будет согласовано решение о встрече в Вене глав МИД "шестерки" международных переговорщиков.