Գրանցվել է խոզի գրիպից մահացության ևս 2 դեպք
Գրիպի և սուր շնչառական վարակների դեպքերի ակտիվացման օրերին հիվանդանոցային ծառայության մասնագետների ուժերն առավել կենտրոնացած են ուշ դիմելիության և ուղեկցող հիվանդություններով պայմանավորված ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների բուժման վարման ուղղությամբ. տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը։  Այս օրերին հանրապետության առաջատար և գլխավոր մասնագետների մասնակցությամբ բազմաթիվ կոնսիլիումներ են կազմակերպվում։ Ցավոք, ոչ միշտ է հնարավոր լինում հասնել արդյունքի։
Տեղեկացնում ենք, որ, չնայած վերակենդանացման բաժանմունքների մասնագետների գրեթե տասնօրյա տքնաջան պայքարին, կիրակի արձանագրվել է H1N1 վարակով երկու հիվանդի մահ, որոնք բժշկական կենտրոն են ընդունվել հունվարի 9-ին` ուշացած, ծայրահեղ ծանր վիճակում, երկկողմանի թոքաբորբով։ Երկուսին էլ անմիջապես միացվել է արհեստական շնչառության սարք։ Նրանցից մեկն ունեցել է նաև սիրտթոքային ծանր անբավարարություն։
Նշենք, որ վերջին 6 տարում` 2009-2014թթ., Հայաստանում յուրաքանչյուր տարի գրանցվել է թոքաբորբով պայմանավորված 450-500 մահվան դեպք, որի զգալի մասը ձմռան ամիսներին` պայմանավորված սեզոնային գրիպի բարձրացման հետ։ Այս տարի նախարարության բազմաթիվ հորդորների շնորհիվ բարձրացել է մարդկանց զգոնությունը, և հատկապես վերջին օրերին մարդիկ սկսել են բժշկական օգնության դիմել հիվանդության ավելի վաղ շրջանում։ Պայմանավորված այն հանգամանքով, որ գրիպը հակում ունի որպես բարդություն ծանր ընթացքով թոքաբորբ առաջացնելու` առողջապահության նախարարության ուշադրության կենտրոնում են գտնվում բոլոր հիվանդները:
Այսօրվա դրությամբ թոքաբորբով ծանր վիճակում գտնվող 7 հիվանդի միացված է արհեստական շնչառության սարք։ Բժիշկները շարունակում են պայքարել նրանց կյանքի համար:

Армения: еще два случая смерти от свиного гриппа
В период увеличения случаев заражения гриппом и острыми респираторными инфекциями специалисты более сконцентрированы на лечении больных, обратившихся за помощью либо слишком поздно, либо с сопутствующими заболеваниями, сообщает пресс-служба министерства здравоохранения Республики Армения. В эти дни при участии ведущих и главных специалистов республики проводятся многочисленные консилиумы. К сожалению, не всегда удается достичь желаемого результата.
Сообщаем, что, несмотря на почти 10-дневную кропотливую борьбу специалистов отделения реанимации, в минувшее воскресенье зафиксировано два случая смерти от инфекции H1N1, больные были госпитализированы в медицинский центр 9 января в крайне тяжелом состоянии – с двусторонним воспалением легких. Оба сразу же были подключены к аппарату искусственного дыхания. У одного из них была острая сердечно-легочная недостаточность, говорится в пресс-релизе минздрава РА.
Отметим, что за последние 6 лет, с 2009 по 2014 гг., в Армении ежегодно фиксировалось 450-500 смертельных случаев, вызванных воспалением легких, основная часть которых фиксируется в зимние месяцы, что связано с обострением сезонного гриппа. В этом году, благодаря многочисленным наставлениям министерства, повышена бдительность населения, и, в частности, в последние дни люди начали обращаться за медицинской помощью на ранней стадии болезней. В связи с тем, что грипп может вызвать воспаление легких в тяжелой форме, все больные находятся в центре внимания минздрава РА.
По состоянию на сегодняшний день, 7 человек, находящихся в тяжелом состоянии с пневмонией, подключены к аппарату искусственного дыхания. Врачи продолжают бороться за их жизни.