Չինաստան. մերձավորարևելյան նոր ռազմավարություն
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ղեկավար Սի Ծինփինն այսօր պաշտոնական երկօրյա այցով ժամանում է Իրան: Սա Չինաստանի ղեկավարի հունվարի 19-ից սկսված մերձավորարևելյան շրջագայություն վերջին կանգառն է: Սի Ծինփինն արդեն հասցրել է այցելել Սաուդյան Արաբիա և Եգիպտոս: Չինաստանի թիրախը էներգետիկան և անվտանգությունն է:
Չինաստանի ղեկավարը հանդիպելու է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին: Ինչպես հայտնում է RIA Novosti գործակալությունը, հանդիպման արդյունքում մի շարք համաձայնագրեր են կնքվելու երկկողմ համագործակցության խորացման շուրջ:  Սի Ծինփինը հայտնել է, որ Չինաստանը պատրաստ է ամրապնդել Իրանի հետ համագործակցությունը ճանապարհների, երկաթուղիների շինարարության և հեռահաղորդակցության ոլորտում: Չինաստանի արտգործնախարարն, իր հերթին, նշել է, որ Չինաստանը բոլոր միջոցներով աջակցելու է իր ընկերությունների մասնակցությանը խոշոր էներգետիկ ծրագրերում: Լրատվամիջոցների տեղեկություններով` կողմերը մտադիր են համաձայնագիր ստորագրել Իրանում Չինաստանի կողմից երկու ատոմակայանների կառուցման մասին:
Նշենք, որ էներգետիկան Իրան-Չինաստան համագործակցության կարևորագույն տարրերից մեկն է: Չինաստանը ձեռք է բերում Իրանի կողմից արտահանվող նավթի շուրջ 40%-ը: Ավելի քան 100 չինական ընկերություն ներկայացուցչություն ունի Իրանում:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սի Ծինփինն առաջին համաշխարհային ղեկավարն է, որը պատժամիջոցների չեղարկումից հետո այցելում է Իրան՝ վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ նա նպատակ ունի նոր մակարդակի բարձրացնել Իրան-Չինաստան հարաբերությունները՝ առաջ անցնելով հնարավոր մրցակիցներից: International Crisis Group-ի մասնագետների կարծիքով՝ այցի ժամանակը պատահաբար չի ընտրվել և դրա նպատակն է պահպանել Չինաստանի գերակա դիրքերն իրանական շուկայում, իսկ Bloobmerg-ի կարծիքով Իրանը դառնալու է Մերձավոր Արևելքում Չինաստանի գլխավոր գործընկերը:
Չինաստանի նախագահը բավական արդյունավետ հանդիպումներ է ունեցել նաև մերձավորարևելյան մյուս երկու առանցքային երկրներում՝ Եգիպտոսում և Սաուդյան Արաբիայում: Աբդել Ֆաթթահ Աս-Սիսիի հետ հանդիպման ժամանակ ղեկավարները հայտարարել են երկու երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունները ամուր ռազմավարական գործընկերության մակարդակ բարձրացնելու մասին: Էներգետիկ, արդյունաբերական, առևտրային, բանկային և այլ ոլորտներում ստորագրված համաձայնագրերի իրագործման արդյունքում եգիպտական տնտեսության մեջ ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմելու է շուրջ 15 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Միայն Սուեզի ջրանցքի հունի զարգացման նախագծում Չինաստանը մտադիր է 2.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար ներդնել, նշում է RIA Novosti-ն:
Հատկանշական է, որ Սի Ծինփինի մերձավորարևելյան շրջագայության նախօրեին Չինաստանի կառավարությունը երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ փաստաթուղթ է հրապարակել՝ արաբական աշխարհի հետ ռազմավարական հարաբերությունների մասին: Չինաստանն, ըստ էության, պատրաստակամություն է հայտնում համակողմանիորեն ամրապնդել հարաբերություններն արաբական երկրների հետ:
Չինաստանի նման ակտիվությունն առիթ է տվել արևմտյան վերլուծաբաններին պնդելու, թե ՉԺՀ-ն փորձում է փոխարինել Միացյալ Նահանգներին Մերձավոր Արևելքում, լրացնել տարածաշրջանում առաջացած քաղաքական վակումը: Իրականում, ավելի իրատեսական է այն պնդումը, որ Չինաստանի համար մերձավորարևելյան տարածաշրջանը ռազմավարական նշանակություն ունի էներգետիկ ռեսուրսների պատճառով: Հետևաբար, Չինաստանը մեծապես շահագրգռված է այս տարածաշրջանի կայունությամբ, և նրա բոլոր քայլերը հենց այս նպատակի իրագործմանն են ուղղված:

Китай: новая стратегия на Ближнем Востоке
Председатель Китайской народной республики Си Цзиньпин сегодня с официальным двухдневным визитом прибывает в Иран. Это станет последней остановкой ближневосточного турне, которое китайский лидер начал 19 января. Си Цзиньпин уже успел посетить Саудовскую Аравию и Египет. В центре внимания Китая – энергетика и безопасность.
Си Цзиньпин встретится с президентом Ирана Хасаном Роухани, а по итогам встречи будет подписан ряд соглашений по двустороннему сотрудничеству, сообщает РИА Новости. Китай выражает готовность и желание углублять стратегическое сотрудничество с Ираном. Китайцы работают в направлении укрепления сотрудничества с Ираном в строительстве автомобильных и железных дорог и в телекоммуникациях. По сообщениям СМИ, около 100 китайских компаний имеют представительства в Иране. Стороны надеются подписать соглашение о строительстве Китаем двух АЭС в Иране. Отметим, что Китай покупает около 40% импортируемой Ираном нефти и стал практическим главным источником капитала и технологий для Тегерана.
Учитывая тот факт, что Си Цзиньпин стал первым международным лидером, посещающим Иран после снятия санкций, аналитики предполагают, что он намерен вывести на новый уровень китайско-иранские отношения, опережая потенциальных конкурентов. Специалисты International Crisis Group считают, что время визита выбрано не случайно. Китай желает защитить свою доминирующую позицию на иранском рынке, а Bloobmerg предполагает, что Иран станет главным союзником Китая на Ближнем Востоке.
Председатель КНР также провел весьма эффективные встречи в Египте и Саудовской Аравии. Во время встречи с президентом Египта лидеры двух стран заявили о выходе двусторонних отношений на уровень прочного стратегического партнерства. Ожидается, что общий объем инвестиций в египетскую экономику в результате реализации подписанных соглашений в области энергетики, промышленности, торговли, составит порядка 15 миллиардов долларов. Только в проект развития русла Суэцкого канала Китай на нынешнем этапе планирует вложить около 2,5 миллиарда долларов, отмечает РИА Новости.
Примечательно, что накануне ближневосточного турне Си Цзиньпина правительство Китая опубликовало первый в истории страны документ о стратегии отношений со странами арабского мира. Китай, по сути, намерен всесторонне укреплять сотрудничество с арабскими странами.
Подобная активность Китая стала поводом для аналитиков утверждать, что КНР старается заменить США на Ближнем Востоке, заполнив собой политический вакуум в регионе. В реальности же стоит отметить, что для Китая ближневосточный регион имеет стратегическую важность с точки зрения энергетических ресурсов. Следовательно, Китай заинтересован в стабильности этого региона, и все шаги Китая направлены на реализацию этой цели.