ԵԽԽՎ բանաձևերը չպետք է բերեն Եվրոպայի նկատմամբ բացասական տրամադրությունների
Այսօր Ստրասբուրգում մեկնարկած ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված են հակահայկական բնույթ կրող երկու բանաձևերի նախագծեր, որոնք մի շարք քննարկումների առիթ են դարձել:
Անդրադառնանք մի քանի կարևոր դրույթների, որ թույլ կտան առավել ամբողջական դիտարկել գործընթացն ու զերծ մնալ պիտակավորումներից ու «կլիշեներից»:
Արդյո՞ք այս բանաձևերն ընդունվելու դեպքում իրականում արտահայտելու են Եվրոպայի մոտեցումը բանաձևերին: Օբյեկտի՞վ է խնդրի ընկալումը բանաձևին դեմ կամ կողմ քվեարկող պատգամավորների մոտ: Ի՞նչ դեր ունի այս հարցը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում:
ԵԽԽՎ-ն Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական ձևաչափն է, որի նպատակն ի սկզբանե եղել է տարածաշրջանի այս երկրների օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցության, երկխոսության հարթակ ծառայելը: Հիշենք, որ հակամարտությունների կարգավորումն ընդհանրապես չի ներառվում Եվրոպայի խորհրդի, այդ թվում նաև ԵԽԽՎ-ի առաքելության մեջ: Կառույցն ունի երեք առաջնահերթություն՝ ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ, օրենքի գերակայություն: Ուստի անդրադարձը Ղարաբաղյան հակամարտությանը, առավել ևս դրա քաղաքական բաղադրիչներին ու կարգավորման գործընթացին, որևէ կերպ օբյեկտիվ և արդարացված չէ, քանի դեռ դրա հիմքում չեն դրվում կողմերի միջև վստահության միջոցների, հակամարտության հետևանքներից տուժող մարդկանց, այդ թվում՝ ԼՂՀ քաղաքացիների խախտված իրավունքների հարցերը:
ԵԽԽՎ-ն չի ներկայացնում նաև իր անդամ երկրների պաշտոնական դիրքորոշումները՝ ԵԽ-ի որոշում ընդունող մարմինը Նախարարների կոմիտեն է, որտեղ ներկայացված են ԵԽ անդամ երկրների ԱԳ նախարարները, մինչդեռ Խորհրդարանական Վեհաժողովում ներառված են պատգամավորներ, որոնք ունեն տարբեր հայացքներ, տարբեր շահեր և քվեարկում են իրենց անձնական մոտեցումներից ելնելով:
Բացի այդ՝ ԵԽ-ն չի ներկայացնում Եվրամիության դիրքորոշումը, դրա մեջ մտնում են ԵՄ անդամ և ոչ անդամ 47 երկրներ, որոնք միավորված են ժողովրդավարության վերոնշյալ սկզբունքների ու դրանց հիման վրա իրենց երկրների զարգացման հեռանկարի շուրջ:
Եվրամիության մոտեցումը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ արտահայտվում է այլ մարմինների, այդ թվում, օրինակ, Եվրախորհրդարանի կողմից: Անցյալ շաբաթ ՀՀ-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի ամփոփիչ փաստաթղթում այդ մոտեցումը ևս մեկ անգամ ամրագրվեց և նշվեց, որ հանձնաժողովը «Աջակցում է հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծմանը, ինչի ուղղությամբ բազմիցս կոչեր են արել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները: Հիշեցնում է, որ Մինսկի խմբի համանախագահները սեպտեմբերի 26-ին նշել են, որ Հայաստանը համաձայնվել է քննարկել այդ մեխանիզմների մանրամասները՝ հորդորելով Ադրբեջանին վարվել նույն կերպ: ԵՄ-ից ակնկալում է առավել ակտիվ դերակատարում ունենալ վստահության մթնոլորտի ստեղծմանն ուղղված միջոցառումներին աջակցելու գործում, որոնց նպատակը խաղաղության, հաշտեցման և վստահության գաղափարները տարածելն է»: Ուստի ԵՄ-ն որևէ կերպ չի փորձում միջամտել հակամարտության կարգավորմանը, ինչը չի կարելի ասել ԵԽԽՎ բանաձևերի նախագծերի մասին, որոնք քաղաքական բնույթ ունեն՝ հորդորող կողմերին՝ առավելապես հայկական կողմերին գնալ հստակ գործողությունների:
Չնայած այս ամենին և ԵԽԽՎ բանաձևերի նախագծերից մեր դժգոհությանը՝ հարկավոր է հիշել, որ Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանի համար կարևոր կազմակերպություն է, որը մեծ դերակատարում է ունեցել ՀՀ ժողովրդավարացման, մարդու իրավունքների ոլորտի զարգացման գործընթացում, և մենք նրա լիարժեք մասն ենք: Շատ դեպքերում խնդրին լիարժեք չտիրապետող, այս կամ այն դրդապատճառներով պատգամավորների արած քվեարկությունը չի կարող ԵԽ-ի, առավել ևս ԵՄ-ի նկատմամբ բացասական տրամադրություններ հարուցել:
Հայաստանը պետք է շարունակի սերտ համագործակցությունը Եվրամիության և եվրոպական բոլոր կառույցների, այդ թվում ԵԽ-ի և ԵԽԽՎ-ի հետ, խորացնի և զարգացնի երկկողմ և բազմակողմ կապերը կառույցի անդամ այլ երկրների պատվիրակների հետ և ամրապնդի դիրքերը կառույցի ներքո:

Резолюции ПАСЕ не должны привести к отрицательным настроениям по отношению к Европе
В повестку дня стартовавшей 25 января зимней сессии ПАСЕ включены два проекта резолюций, которые стали поводом для ряда дискуссий. Обратимся к некоторым важным положениям, что позволит наиболее полно рассмотреть процесс и воздержаться от навешивания ярлыков и "клише".
На самом ли деле при принятии этих резолюций они будут соответствовать еевропейским подходам к резолюциям? Объективно ли восприятие проблемы у голосующих за или против депутатов? Какую роль играет этот вопрос в контексте отношений РА-ЕС?
ПАСЕ является парламентским форматом Совета Европы, цель которого - служить площадкой для сотрудничества, диалога между законодательными органами стран-членов организации. Вспомним, что урегулирование конфликтов вообще не входит в миссию Совета Европы, в том числе и ПАСЕ. Организация имеет три приоритета: демократия, права человека, верховенство закона. Следовательно, обращение к карабахскому конфликту, тем более, к его политическим составляющим, никоим образом не является объективным и оправданным, пока в его основу не будут положены вопросы мер доверия, проблемы пострадавших от конфликтов людей, в том числе и попранные права граждан НКР.
ПАСЕ не представляет также и официальные позиции своих стран-членов. В СЕ органом, принимающим решение, является Комитет министров, где представлены министры иностранных дел стран-членов СЕ, в то время как в Парламентской Ассамблее представлены депутаты, которые имеют различные взгляды, различные интересы и голосуют, исходя из собственных подходов.
Кроме того, СЕ не представляет позицию Евросоюза. В СЕ входит 47 стран, являющихся как членами ЕС, так и нет, которые объединены вокруг вышеизложенных демократических принципов и на их основании - вокруг перспектив развития собственных стран.
Подходы Евросоюза к урегулированию карабахского конфликта выражаются со стороны других органов ЕС, в том числе и, например, со стороны Европарламента. На прошлой неделе в заключительном документе комиссии по парламентскому сотрудничеству РА-ЕС этот подход был закреплен еще раз, и было отмечено, что комиссия "способствует созданию механизмов расследования нарушений соглашения о прекращении огня, к чему многократно призывали сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Напоминаем, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ 26-го сентября отмечали, что Армения согласилась обсуждать подробности этих механизмов, призывая Азербайджан поступить также. ЕС надеется сыграть более активную роль в деле поддержки мер, направленных на создание атмосферы доверия, цель которых – распространение мира, идей примирения и доверия". Следовательно, ЕС никоим образом не пытается вмешаться в урегулирование конфликта, чего нельзя сказать о проектах резолюций ПАСЕ, которые имеют политический характер, призывающий обе стороны, в особенности армянскую – идти на те или иные действия.
Несмотря на все это и на недовольство нами проектами резолюций ПАСЕ, необходимо отметить, что Совет Европы для Армении является важной организацией, которая сыграла большую роль в демократизации РА, в процессах развития прав человека, и Армения является полноценной и неотъемлемой частью Совета Европы. Голосование не владеющих в полной мере информацией депутатов, во многих случаях проведенное по тем или иным мотивам, не может вызывать у нас отрицательные настроения по отношению к ПАСЕ или СЕ.
Армения должна продолжить тесное сотрудничество с Евросоюзом и со всеми европейскими структурами, в том числе с СЕ и ПАСЕ, углубляя и развивая двух- и многосторонние связи с делегатами других стран-членов организации, а также укрепляя собственные позиции внутри нее.