ԵԽԽՎ ադրբեջանամետ զեկույցները՝ որպես ՀՀ-ԵԽ հարաբերությունների նոր հանգրվան
ԵԽԽՎ օրակարգում ընդունված հակահայկական զեկույցները որքան էլ իրենց բնույթով լինեն բացասական, այնուամենայնիվ, կարող են Հայաստանի, ԵԽԽՎ-ի  և ընդհանրապես Եվրոպայի խորհրդի համար հարաբերությունների վերամեկնարկի նոր հանգրվան դառնալ: Սակայն, այս հանգրվանին հասնելու համար թե՛ ԵԽ-ն և թե՛ ՀՀ-ն պետք է կարողանան ադեկվատ պատասխան տալ շրջանառվող զեկույցներին և դրանց հետևանքով ստեղծված ներկայիս իրավիճակին՝ անկախ քվեարկության ելքից: Իսկ ո՞րը պետք է լինի կողմերից յուրաքանչյուրի ադեկվատ պատասխանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը (լինի դա թե՛ իշխանության և թե՛ հասարակության մակարդակով) պետք է ամեն կերպ խուսափի Հայաստանի և ԵԽԽՎ-ի (առավել վատագույն դեպքում ԵԽ-ի և ընդհանրապես եվրոպական ուղղության միջև)  արհեստական պատնեշներ կառուցելուց  և  ԵԽ տարբեր մարմինների գործունեության  թերություններին արձագանքի ոչ թե հարևանի, այլ տան լիիրավ անդամի դիրքերից: ՀՀ նման դիրքորոշումը կարող է առավել առարկայական դառնալ, եթե վերջինս, օրինակ,  հիմնվելով առկա թերությունների վրա՝ հանդես գա որպես ԵԽ-ի համագործակցության տարբեր ձևաչափերում (լինի դա Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեում, Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսում և այլն ) բարեփոխումներ իրականացնելու առաջարկով:
Ինչ վերաբերում է ԵԽԽՎ-ի և ընդհանրապես Եվրոպայի խորհրդի կողմից տրվող ադեկվատ պատասխանին, ապա վերջինս խնդիր ունի վերականգնելու միջազգային հարթակներում իր հեղինակությունը և նախևառաջ հենց իր անդամներին ապացուցելու, որ ԵԽ որևէ մարմին չի կարող դեմ դուրս գալ եվրոպական հիմնարար արժեքներին (ինչպես օրինակ, խոսքի և կամընտրանքի ազատության)՝ տուրք տալով  իր որոշ պատգամավորների անձնական շահերին: Սա անելու համար ԵԽԽՎ նույնպես կարող է դիմել առարկայական քայլի և օրինակ, Արցախի ժողովրդին հնարավորություն տալ (ինչպես դա արել է Հյուսիսային Կիպրոսի և Կոսովոյի դեպքում) առնվազն մասնակցել սեփական ճակատագրին վերաբերող զեկույցների քննարկմանը:
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ այժմ ԵԽ-ն ընդհանրապես և Հայաստանի Հանրապետությունը, մասնավորապես, խնդիր ունեն կառուցողական արձագանքել ստեղծված բարդ իրավիճակին, ինչն առավել քան հավանական է, եթե հաշվի առնենք ՀՀ-ԵԽ համագործակցության երկար տարիների փորձը:

Проазербайджанские доклады ПАСЕ как новый этап отношений между РА и СЕ
Включенные в повестку ПАСЕ антиармянские доклады, несмотря на свой отрицательный характер, тем не менее, могут стать новым этапом для перезагрузки отношений Армения – ПАСЕ и вообще Армения – Совет Европы. Однако для достижения этой цели и СЕ, и РА должны суметь дать адекватный ответ циркулирующим докладам и созданной вследствии этого новой ситуации, независимо от исхода голосования 26 января. А каким должен быть адекватный ответ каждой из сторон?
Республика Армения (будь это на уровне властей или общественном уровне) должна всеми способами избежать построения искусственных заграждений (в худшем случае с СЕ и вообще в европейском направлении) и обязана реагировать на упущения различных органов СЕ не с позиций соседа, а с позиций полноправного члена СЕ. Подобная позиция РА может стать более предметной, если последняя, например, основываясь на существующих недостатках, выступит с предложениями провести реформы в различных форматах сотрудничества СЕ (будь это в Комитете министров Совета Европы, в Конгрессе местных и региональных властей и т.д.).
Что касается адекватного ответа ПАСЕ и вообще Совета Европы, то последняя имеет задачу восстановить на международных площадках свой авторитет и доказать, в первую очередь своим же членам, что ни один орган СЕ не может выступать против европейских базовых ценностей (каковыми, например, являются свобода слова и свобода волеизъявления), отдавая дань личным интересам некоторых депутатов. Для того чтобы показать это, ПАСЕ может сделать реальные шаги и, например, дать возможность народу Арцаха (как это было сделано в случае Северного Кипра и Косово), как минимум, участвовать в обсуждениях по докладам, касающимся их собственной судьбы.
Обобщая сказанное, можем отметить, что сейчас Совет Европы вообще и Республика Армения в частности имеют задачу конструктивно отреагировать на создавшуюся сложную ситуацию, что более чем возможно, особенно если учесть длительный опыт сотрудничества РА-СЕ.