ԵԽԽՎ ադրբեջանամետ զեկույցները՝ որպես ՀՀ-ԵԽ հարաբերությունների նոր հանգրվան
ԵԽԽՎ օրակարգում ընդունված հակահայկական զեկույցները որքան էլ իրենց բնույթով լինեն բացասական, այնուամենայնիվ, կարող են Հայաստանի, ԵԽԽՎ-ի  և ընդհանրապես Եվրոպայի խորհրդի համար հարաբերությունների վերամեկնարկի նոր հանգրվան դառնալ: Սակայն, այս հանգրվանին հասնելու համար թե՛ ԵԽ-ն և թե՛ ՀՀ-ն պետք է կարողանան ադեկվատ պատասխան տալ շրջանառվող զեկույցներին և դրանց հետևանքով ստեղծված ներկայիս իրավիճակին՝ անկախ քվեարկության ելքից: Իսկ ո՞րը պետք է լինի կողմերից յուրաքանչյուրի ադեկվատ պատասխանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը (լինի դա թե՛ իշխանության և թե՛ հասարակության մակարդակով) պետք է ամեն կերպ խուսափի Հայաստանի և ԵԽԽՎ-ի (առավել վատագույն դեպքում ԵԽ-ի և ընդհանրապես եվրոպական ուղղության միջև)  արհեստական պատնեշներ կառուցելուց  և  ԵԽ տարբեր մարմինների գործունեության  թերություններին արձագանքի ոչ թե հարևանի, այլ տան լիիրավ անդամի դիրքերից: ՀՀ նման դիրքորոշումը կարող է առավել առարկայական դառնալ, եթե վերջինս, օրինակ,  հիմնվելով առկա թերությունների վրա՝ հանդես գա որպես ԵԽ-ի համագործակցության տարբեր ձևաչափերում (լինի դա Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեում, Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսում և այլն ) բարեփոխումներ իրականացնելու առաջարկով:
Ինչ վերաբերում է ԵԽԽՎ-ի և ընդհանրապես Եվրոպայի խորհրդի կողմից տրվող ադեկվատ պատասխանին, ապա վերջինս խնդիր ունի վերականգնելու միջազգային հարթակներում իր հեղինակությունը և նախևառաջ հենց իր անդամներին ապացուցելու, որ ԵԽ որևէ մարմին չի կարող դեմ դուրս գալ եվրոպական հիմնարար արժեքներին (ինչպես օրինակ, խոսքի և կամընտրանքի ազատության)՝ տուրք տալով  իր որոշ պատգամավորների անձնական շահերին: Սա անելու համար ԵԽԽՎ նույնպես կարող է դիմել առարկայական քայլի և օրինակ, Արցախի ժողովրդին հնարավորություն տալ (ինչպես դա արել է Հյուսիսային Կիպրոսի և Կոսովոյի դեպքում) առնվազն մասնակցել սեփական ճակատագրին վերաբերող զեկույցների քննարկմանը:
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ այժմ ԵԽ-ն ընդհանրապես և Հայաստանի Հանրապետությունը, մասնավորապես, խնդիր ունեն կառուցողական արձագանքել ստեղծված բարդ իրավիճակին, ինչն առավել քան հավանական է, եթե հաշվի առնենք ՀՀ-ԵԽ համագործակցության երկար տարիների փորձը:

PACE Pro-Azerbaijani Reports as a New Milestone for Armenia-CoE Relations
No matter how negative the two PACE anti-Armenian reports are, they still can become a new milestone for Armenia, PACE and the Council of Europe in general. However, in order to archive this milestone both the CoE and the RA should be able to give an adequate response to the reports and as a result, to the current situation in spite of the outcome of the vote. And what should that adequate response be?
The Republic of Armenia (at the level of both the government and the society) should by all means avoid of building artificial barriers between Armenia and PACE (in the worst case between Armenia and the CoE or the European direction, in general) and should react to the shortcomings observed in the CoE bodies not as a neighbor but as a family member. Such a stance of Armenia can become more real if the latter, for example, initiates reforms (be it in Ministerial Committee, in the Congress of Local and Regional Authorities or in other bodies) based on the existing shortcomings.
As for the adequate response by the PACE or the Council of Europe in general, then it faces a problem of regaining its reputation on the international arena to first of all prove to its members that none of the CoE bodies can oppose the European common values (for example, right to freedom of speech and expression) for the sake of personal interests of its some MPs. To do it PACE can also turn to substantial actions and for example give an opportunity to the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) to at least  participate in the discussions of the topics that refer to their fate (as it is the case for Northern Cyprus and Kosovo).
To conclude we should add that the CoE in general and the Republic of Armenia in particular need to constructively respond to the difficult situation they face today; the respond  which is quite possible, if we take into account the long years of cooperation between Armenia and the CoE.