Հակոբ Մարթայան. հայ, ում մասին թուրքերը չեն կարող չխոսել
Թուրքիայում գերադասում են լռել թուրքական պետականության և մշակույթի կերտման գործում հայերի ունեցած դերակատարման մասին: Սակայն, այդ հայերից մեկի մասին թուրքերը չեն կարող չխոսել: Խոսքը ժամանակակից թուրքերենի հիմնադիր Հակոբ Մարթայանի, կամ ինչպես թուրքերն են գերադասում կոչել նրան, Հակոբ Դիլաչարի մասին է:
Հայ ժողովրդի ականավոր ներկայացուցիչը ծնվել է 1895 թվականի մայիսի 22-ին Կ.Պոլսում: Սովորել է Կ. Պոլսի ամերիկյան միջնակարգ դպրոցում՝ Ռոբերտ քոլեջում, եղել է այդ քոլեջի անգլերենի ուսուցիչ, ապա՝ տնօրենը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկզբին Մարթայանը զորակոչվել է թուրքական բանակ՝ սիրիական ճակատում կռվել է անգլիացիների դեմ: Եվ քանի որ Մարթայանը տիրապետում էր անգլերենի, անգլիացի ռազմագերիները խնդրել են նրա թուրք սպաներին փոխանցել, որ դադարեցնեն իրենց դեմ բռնությունները: Ի պատասխան թուրք սպաները նրան՝ որպես դավաճանի, տարել են հրամանատարի մոտ: Եվ, մինչ հրամանատարին լսելը, Մարթայանը վճռականորեն հաստատել է, որ բռնությունն առանձնահատուկ է միայն սուլթանական, այլ ոչ թե կառավարման հանրապետական առաջադիմական ձևին ձգտող ռեժիմին: Այս պահից Մարթայանի կյանքը փոխվել է: Որոշ ժամանակ անց նա դասախոսություններ էր կարդում պետական քաղաքականության և կառավարման հանրապետական ձևի մասին վերոնշյալ հրամանատարին, ով հետագայում դարձավ Թուրքիայի հանրապետության առաջին նախագահը:
Մուստաֆա Քեմալը 1923 թվականին հանձնարարում է Մարթայանին թուրքերենի բարեփոխումներ իրականացնել ՝ օսմաներենի (թուրքերենի) այբուբենն արաբատառից դարձնելով լատինատառ: 1932 թվականից Մարթայանը եղել է թուրք լեզվաբանների միության գլխավոր մասնագետը։ Նա դարձել է Թուրքիայի նախագահի խորհրդականը լեզվական, մշակութային և գիտական հարցերով: 1936-1950 թվականներին Մարթայանը դասախոսել է Անկարայի համալսարանում։ Նրան այդ ժամանակ արդեն տվել էին Դիլաչար մականունը. 1934 թվականին Քեմալն ազգանունների մասին օրենք է ընդունում՝ հրամայելով առաջին հերթին ազգանուններ տալ պետական գործիչներին և լեզվաբաններին (մինչ այդ Թուրքիայում ազգանուններ որպես այդպիսին չկային): Այդ ժամանակ թուրք լեզվաբանները Մուստաֆա Քեմալի համար մշակում են Turk atasi ազգանունը, որը Մարթայանը փոխում է՝ դարձնելով Աթաթուրք: Քանի որ Մարթայանն արդեն ուներ ազգանուն, Աթաթուրքը նրան տալիս է Դիլաչար մականունը, ինչը թուրքերենից թարգմանաբար նշանակում է «լեզուներ իմացող»:
Հետաքրքիր է, որ Հակոբ Մարթայանը հանդիսանում է ոչ միայն ժամանակակից թուրքերենի հիմնադիրը, այլ նաև թուրքական հանրագիտարանի գլխավոր խմբագիրը:
Նշենք, որ Մարթայանը, բացի հայերենից, թուրքերենից և անգլերենից, տիրապետում էր ևս 15 լեզվի, այդ թվում նաև հունարենի, իսպաներենի, լատիներենի, գերմաներենի, ռուսերենի: Նա մի շարք գիտական աշխատությունների հեղինակ է, որոնց շարքում հարկ է ընդգծել  «Լեզու, լեզուներ և լեզվաբանություն» աշխատությունը, որտեղ խոսվում է հայերեն լեզվի զարգացման տարբեր փուլերի մասին: Նշենք, որ մինչև 1932 թվականը՝ Թուրքիա տեղափոխվելը, Մարթայանն աշխատել է Բեյրութում, Սոֆիայում և մի շարք այլ քաղաքներում, որտեղ զբաղվել է հայագիտությամբ: Եղել է Բեյրութի առաջին հայկական գիմնազիայի տնօրեն, Բեյրութի «Լույս» շաբաթաթերթի խմբագիր, Սոֆիայում հիմնադրել է հայկական «Ռահվիրան» և «Մշակույթ» թերթերը:
Չնայած թուրքական իշխանությունների հայաֆոբ քաղաքականությանը՝ Մարթայանը երբեք չի թաքցրել իր ծագումը, ինչի մասին վկայում է մի հետաքրքրի պատմություն: 1934 թվականին Մուսթաֆա Քեմալ Աթաթուրքը ներկա էր  բարձրաստիճան պաշտոնյաների և գիտության ոլորտի տարբեր ներկայացուցիչների հետ ճաշկերույթի, որին մասնակցում էր նաև Մարթայանը: Ճաշկերույթի ընթացքում Աթաթուրքն առաջարկում է, որ ամեն ազգի ներկայացուցիչ իր լեզվով մի երգ կատարի, երբ հերթը հասնում է Հակոբ Մարթայանին, բոլորը վստահ էին, որ բազմաթիվ լեզուներ իմացող Հակոբ Դիլաչարը բացի թուրքերենից ուրիշ լեզվով չի համարձակվի երգել, իսկ նա, ոչ ավել, ոչ պակաս, սկսում է հայերեն երգել Զորավար Անդրանիկին նվիրված հայտնի երգը։
Սեղանակիցներն «Անդրանիկ» բառը լսելուն պես խառնվում են իրար, սակայն Աթաթուրքը սաստում է նրանց՝ ասելով. «Այս երգի տակ շատերը հանուն իրենց ազգի մահվան են գնացել, հարգանքով լսեք այս երգը»։ «Հայերը ճիշտ են անում, որ հիշում են իրենց հերոսներին»,-ասել  է Աթաթուրքը՝ հավելելով, որ միևնույնն է թուրքերն են հաղթել այս անգամ։
Հակոբ Մարթայանը մահացել է 1979 թվականին Ստամբուլում՝ հսկայական դեր խաղաղալով թուրքերենի և թուրքական լեզվաբանության զարգացման գործում:

Armenian Hakob Martayan - the Founder of the Modern Turkish Language
In Turkey, many prefer not to talk about the role of Armenians in the development of the Turkish state and Turkish culture. However, Turks cannot help talking about one of those Armenians. This is the founder of the modern Turkish language - Hakob Martayan, or as the Turks prefer to call him- Hakob Dilachar. When Kemal Ataturk decided to implement a reform of the Turkish language and translate the Ottoman-Turkish language (Osmanli) from Arabian into the Latin alphabet, he requested Hakob Martayan to do the job.
The choice of Ataturk, appears, was not accidental. An outstanding representative of Armenian nation, Hakob Martayan was born on May 22, 1895 in Constantinople (Istanbul). He studied at the American school of Istanbul (Robert College). Then he became an English teacher of that college, and later on, its director.
When the First World War began, Martayan was taken to the Syrian front - to fight against the British. As Martayan mastered English, the English prisoners asked him to pass the Turkish officers their request to stop violence against them. In response, the officers took Hakob to the commander as a traitor. Before hearing the order of the commander, he strongly affirmed that violence is characteristic only of Sultan's regime, rather than the republican system striving for progress. Perhaps this statement interested the commander as they continued the conversation. Since then, the fate of Martayan changed. Some time later Martayan lectured on public policy and about what the republic was to the above-mentioned commander, who later became the first president of the Turkish Republic. That's was him - Mustafa Kemal who charged Martayan in 1923 to reform the Turkish language – translating Turkish-Ottoman (Osmanli) arabic into the Latin alphabet. With this goal, in 1932, the Turkish Linguistic Society was created. As there were not enough linguists in Turkey, Kemal decided to invite Martayan to the Society. Settling in Ankara, Armenian linguist became an adviser to the president for the Turkish language, cultural and scientific issues.
In the years between 1936-1950, Martayan taught history of linguistics and general linguistics at the University of Ankara. He then had already been given a nickname Dilachar. It should be recalled that in 1934, Kemal signed the law on surnames, first ordering to give surnames to linguists and public figures (before there were no surnames in Turkey). At the same time Turkish linguists developed surname Turk Atasi for Mustafa Kemal, which was then changed by Martayan as Atatürk and till now Kemal is known as Atatürk. Since Martayan did have surname unlike the others, he was awarded a title of Dilachar by Ataturk, which in Turkish means "linguist".
Interestingly, Hakob Martayan is not only the founder of the modern Turkish language, but also the chief editor of Turkish encyclopedia. It should be noted that Martayan along with the Armenian and Turkish, mastered other 19 languages, including Greek, English, Spanish, Latin, German, Russian, Bulgarian etc. He is the author of many works, among which "Language, Languages and Linguistics", which refers to the Armenian, Old Armenian, Middle Armenian and New Armenian languages. It should be noted that until 1932 Martayan worked in Beirut, in Sofia and other cities, where he lectured Armenian studies. He was the director of the first Armenian school in Beirut. In Sofia, he founded the Armenian newspaper "Rahvira" and "Mshakuyt" ("Culture"). He was the editor of the weekly "Luys" in Beirut, hayazg.info reports.
Despite the anti-Armenian policy of the Turkish authorities, Martayan never concealed his origin, as evidenced by an interesting story: once in 1934, Mustafa Kemal Ataturk attended a dinner with dignitaries, during which he suggested that a representative of each nation sang a song in their own language. When it came to Hakob Martayan, some began to whisper that he would not dare to sing in a language other than Turkish. However, Hakob Martayan sang an Armenian famous song dedicated to the Armenian military leader Andranik.The guests at the table, having heard the word "Andranik", got confused, and Ataturk said: "Under the sounds of this song, many were ready to die for their nation. Listen to this song with respect." "Armenians are right by remembering their heroes," Ataturk said, adding though that the Turks this time won.
Hakob Martayan (Dilachar) died on September 12, 1979 in Istanbul, playing a huge role in the development of Turkish language and linguistics.