Էրդողանը ձգտում է առա՞ջ անցնել Աթաթուրքից
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկրում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ շարունակում է ներկայացնել «նոր Թուրքիայի» իր տեսլականը: Էրդողանը պնդում է, որ համաշխարհային փոփոխություններին հարմարվելու և երկրի հետագա առաջընթացը ապահովելու համար Թուրքիան պետք է նոր Սահմանադրություն ունենա և խորհրդարանական համակարգից անցնի նախագահականին՝ նշելով, որ կառավարման ներկա համակարգը խոչընդոտում է արդյունավետ քաղաքականության իրականացմանը: «Նոր Թուրքիայի կառուցումն անխուսափելի է, նոր Սահմանադրությունն անխուսափելի է, նախագահական համակարգն անխուսափելի է», - իր բոլոր ելույթներում շեշտում է Էրդողանը:
Այս հարցում Էրդողանին ակտիվորեն աջակցում է իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը (ԱԶԿ): «Նախագահական համակարգին անցնելը կարևոր նշանակություն ունի, այդ պատճառով էլ իմ նախաձեռնությամբ Արդարություն և զարգացում կուսակցության նախընտրական ծրագրում այդ մասին դրույթ մտցվեց», - վերջերս հայտարարեց Դավութօղլուն:
Իրականում ակնհայտ է, որ «նոր Թուրքիա» կառուցելու Էրդողանի ծրագրերի ետևում թաքնված են միանձնյա կառավարելու նրա ավտորիտար նկրտումները: Այս պահին Թուրքիայում նախագահը միայն արարողակարգային գործառույթներ ունի, սակայն Էրդողանի կառավարման գրեթե մեկ տարին ապացուցեց, որ Էրդողանը մտադիր չէ սահմանափակվել «պասիվ նախագահի» պաշտոնով:
Էրդողանի քաղաքական կարիերան սկսվել է դեռևս 1994 թվականին, երբ «Իսլամական բարեկեցություն» կուսակցության պատմական հաղթանակի արդյունքում Էրդողանը նշանակվեց Ստամբուլի քաղաքապետ: Էրդողանի` քաղաքական իսլամի տեսության համաձայն աշխարհիկությունը կամ «հին Թուրքիան» հանդիսանում են կառավարման արևմտյան ոճ, որը «մարդկանց զրկում է իրենց կրոնից և Ալլահից»:  1997 թվականին «Իսլամական բարեկեցություն» կուսակցությունն արգելվեց, և Էրդողանը ազգային գժտություն սերմանող իր քարոզների համար հայտնվեց բանտում: Ազատության ձեռքբերումից հետո Թայիփ Էրդողանը հիմնեց Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը, որը շատ մասնագետների գնահատմամբ դարձավ Բարեկեցություն կուսակցության հետնորդ՝ որդեգրելով նրա հիմնական իսլամական տարրերը:
Մյուս կողմից, իր խարիզմատիկ բնույթով հայտնի Էրդողանն իր քաղաքականությամբ կարծես «մարտահրավեր է նետում» Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքին, ով 1923 թվականին հիմնել է թուրքական աշխարհիկ հանրապետությունը: Նա համարվում է «ժողովրդի հայր», և թուրքական հասարակության շրջանում մշտապես գոյություն է ունեցել Աթաթուրքի անձի պաշտամունք: Քեմալիզմը Թուրքիայում համարվում էր պաշտոնական գաղափարախոսություն, որն ավանդաբար աջակցություն էր ստանում թուրք ժողովրդի պաշտպան համարվող թուրքական բանակի կողմից: Երկրում թուրքական բանակի նախաձեռնությամբ «անհրաժեշտությունից ելնելով» իրականացվում էին ռազմական հեղաշրջումներ (1960, 1971, 1980 և 1997 թվականներին):
Սակայն 2002 թվականին Էրդողանի գլխավորած ԱԶԿ-ի իշխանության գալուց հետո քաղաքական իսլամը կամ իսլամիզմը դարձան այլընտրանք Աթաթուրքի ազգայնականությանը: ԱԶԿ-ն հանդես է գալիս թուրքական բանակի հատուկ կարգավիճակի դեմ՝ իրականացնելով երկրում բանակի իշխանության չեզոքացման քաղաքականություն, որն ուղեկցվում է զինվորականների զանգվածային ձերբակալություններով: Էրդողանն արդեն ավելի քան 10 տարի իրականացնում է նեոօսմանիզմի քաղաքականություն՝ խոսելով երկրի «անխուսափելի իսլամականացման» մասին: Իսլամականացումն ակնհայտ է դառնում անգամ թուրքական հասարակության առօրյայում:
Այս ամենը հիմք է տալիս վերլուծաբաններին պնդելու, որ Էրդողանի մատնանշած «նոր Թուրքիայում» կառավարելու են կրոնական պահպանողականները, որտեղ «ժողովրդավարությունը վերահսկվելու է, իսկ ռազմական հեղաշրջումների դարաշրջանն էլ ընդմիշտ անցյալում է մնալու»:

Эрдоган стремится затмить Ататюрка?
Президент Турции  Реджеп Тайип Эрдоган продолжает представлять свое видение "новой Турции". Эрдоган утверждает, что для адаптации к глобальным изменениям и обеспечения дальнейшего прогресса Турция нуждается в новой Конституции и должна перейти на президентскую систему правления. Эрдоган заявляет, что действующая система управления Турции препятствует эффективной реализации политики. "Строительство новой Турции неизбежно, новая Конституция неизбежна, президентская система неизбежна", - во всех своих выступлениях подчеркивает Эрдоган.
Правящая Партия справедливости и развития активно поддерживает Эрдогана в этом вопросе. "Президентская система для Турции была бы правильной. Сегодня система правления в стране не является ни парламентской, ни президентской, ни полупрезидентской. Эволюция в сторону президентской системы имеет важное значение, поэтому по моей инициативе в предвыборную программу "Партии справедливости и развития" внесен пункт о переходе к ней ", - недавно в интервью телеканалу Haberturk заявил премьер-министр страны Ахмет Давутоглу.
Однако очевидно, что в основе планов Эрдогана по построению новой Турции лежит его стремление к диктаторству. На данный момент президент Турции имеет только церемониальные функции, однако почти год правления Эрдогана доказал, что он не намерен ограничиваться ролью "пассивного лидера". Политическая карьера Эрдогана началась еще в 1994 году, когда в результате победы исламистской Партии Благоденствия Эрдоган стал мэром Стамбула. Однако в 1997 году исламистская Партия Благоденствия была запрещена, а сам Эрдоган оказался с тюрьме по обвинению в пропаганде взглядов, разжигающих национальную рознь. После освобождения, в 2001 году, Эрдоган основал Партию Справедливости и Развития (ПСР), которая сохраняет основные исламские элементы прежней партии.
С другой стороны, харизматичный Эрдоган своей политикой бросает вызов Ататюрку, который считается "отцом нации". Мустафа Кемаль Ататюрк в 1923 году основал турецкую светскую республику. Для турецкого общества был характерен культ личности Ататюрка. Кемализм в Турции считался официальной идеологией. Традиционно кемализм поддерживался турецкой армией, которая считается стражем турецкой нации. В стране успешно происходили военные перевороты в 1960, 1971, 1980 и 1997 годах. Однако после прихода к власти в 2002 году Партии справедливости и развития политический ислам или исламизм стали альтернативой национализму Ататюрка. ПСР выступает против особого статуса турецкой армии и ведет политику минимизации власти армии в стране, которая сопровождается массовыми арестами военных. Эрдоган уже 10 лет проводит политику нео-османизма и говорит о "неизбежной исламизации" страны. Исламизация становится очевидной даже в повседневной жизни турецкого общества.
Все это дает основание аналитикам утверждать, что в новой Турции Эрдогана будут править религиозные консерваторы, где демократия будет находиться под контролем властей.