«Հայ խաղաղապահները նաև Հայաստանի դեսպաններ են». ՀՀ խաղաղապահ բրիգադի հրամանատար
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց ՀՀ խաղաղապահ բրիգադի հրամանատար, գեներալ-մայոր Արթուր Սիմոնյանի հետ՝ նվիրված Հայոց բանակի 24-րդ տարեդարձին:
- Պարո´ն Սիմոնյան, արդեն երկար ժամանակ է, ինչ ՀՀ զինված ուժերն աշխարհի տարբեր հատվածներում իրականացնում է խաղաղապահ գործունեություն: Ի՞նչ առաքելություններում են ներգրավված մեր խաղաղապահները, և ի՞նչ է տալիս այդ առաքելություններում մեր մասնակցությունը:
- Ինչպես գիտեք, այսօր երկրագնդի տարբեր հատվածներում կան ներքին և արտաքին հակամարտություններ, որոնք իրենց բնույթով և էությամբ տարբերվում են միմյանցից, ուստի և հակամարտությունների լուծումները պահանջում են տարբեր մոտեցումներ: Տվյալ պարագայում ևս գործ ունենք երեք տարբեր առաքելությունների հետ:
ՀՀ զինված ուժերը միջազգային խաղաղապահ առաքելությամբ հանդես է գալիս դեռևս 2004 թվականի փետրվարից, երբ հայ խաղաղապահների 34 հոգանոց զորախումբը վեցամսյա ժամկետով մեկնեց Կոսովոյի տարածաշրջան` հունական ստորաբաժանման հետ համատեղ խաղաղապահ առաքելություն իրականացնելու: Այսպիսով` յուրաքանչյուր տարի մինչ օրս, շուրջ 70 հայ խաղաղապահներ իրենց առաքելությունն են իրականացնում Կոսովոյի տարածաշրջանում:
2005թ. հունվար ամսին, ստանալով ՀՀ խորհրդարանի համաձայնությունն Իրաքին հետապատերազմյա աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով, առաջին անգամ 45 հոգանոց հայկական զորախումբը` բաղկացած բժիշկներից, սակրավորներից և վարորդներից, մեկնեց Իրաք` լեհական ստորաբաժանման հետ համատեղ մասնակցելու Իրաքի հետպատերազմյա վերականգնողական գործնթացին: Այս անգամ ևս հերթափոխերը իրականանում էին վեցամսյա ժամկետով: Իրաքի հետպատերազմյա վերականգնողական գործնթացը շարունակվեց մինչև 2009թ. նոյեմբեր ամիսը, երբ Իրաքում Կոալիցիոն ուժերի հրամանատարությունը որոշում կայացրեց կրճատելու Իրաքում ռազմական ներկայացուցչությունը՝ տեղում թողնելով միայն սահմանափակ քանակի ԱՄՆ զինծառայողներ:
2010թ. հունվար ամսին, ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն, 40 հոգանոց հայկական զորախումբը հրամանատարության հետ մեկնեց Աֆղանստան, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության զինված ուժերի հետ մասնակցելու Միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի հետ համատեղ առաքելությանը: 2010թ.-ից մինչ օրս հայ խաղաղապահները իրենց անձնուրաց ծառայությամբ հանդես են եկել Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլում, Կունդուզում, ինչպես նաև Մազարի Շարիֆ քաղաքներում տեղակայված ռազմական զինավաններում: 2015 թվականի դեկտեմբեր ամսվա դրությամբ Աֆղանստանում պատվով ծառայել և հայրենիք են վերադարձել շուրջ 1540 խաղաղապահներ: Ներկայումս Աֆղանստանի Իսլամական Հանրապետությունում է գտնվում 120 հայ խաղաղապահ (Քաբուլ, Մազարի Շարիֆ):
Հայ խաղաղապահների համար հաջորդ առաքելությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո UNIFIL առաքելությունն է: Այն նույնպես կառավարության հավանությանն արժանացավ, և 2014թ. դեկտեմբեր ամսին 32 զինծառայողներից բաղկացած հայկական դասակի մասնակցությամբ սկիզբ դրվեց Լիբանանի առաքելությանը: Ունենք նաև երկու դիտորդական առաքելություններ Մալիում և Լիբանանում:
Առաքելություններին ՀՀ ԶՈՒ մասնակցությամբ Հայաստանի Հանրապետությունը և նրա զինված ուժերը միանշանակ ձեռք են բերում միջազգային ճանաչում և համբավ, խաղաղապահ գործողությունների փորձ, որն առանձին դեպքերում չի զիջում նաև մարտական գործողությունների փորձին: Նման առաքելություններում հանդես գալով՝ մեր զինված ուժերը նաև դառնում են Հայաստանի դեսպանները՝ օտարերկրացի իրենց գործնկերներին ներկայացնելով Հայաստանն ու հայկական մշակույթը: Քիչ չեն եղել նաև այն դեպքերը, երբ մեր զինծառայողները, իրականացնելով տարբեր միջոցառումներ, նպաստել են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացին:
- Արդյո՞ք այդ ներգրավվածությունը կպահպանվի նաև առաջիկայում, և եթե այո, ապա կա՞ն այն ավելի ընդլայնելու հեռանկարներ:
- Հաշվի առնելով անձնակազմի թվաքանակի աճը` հստակ կարող եմ ասել, որ նման կազմով հետագա ներգրավվածությունն առաջիկայում ևս կպահպանվի, նույն ժամանակահատվածում ակնկալում ենք նաև այլ առաքելություններ, ինչպես նաև գործող առաքելություններում ընդգրկված անձնակազմի թվաքանակի աճ: Մասնավորապես ակնկալվում է Լիբանանում ծառայություն իրականացնող զորախմբի զինծառայողների թվաքանակի աճ:
- Որպես ՀԱՊԿ-ում նախագահող և այդ կառույցի կայացման գործում բավական մեծ ներդրում ունեցող երկիր` Հայաստանն ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի կայացման գործում:
- ՀԱՊԿ-ին անդամակցությունը Հայաստանի անվտանգության ապահովման բաղադրիչներից է, որն իրագործվում է անդամ պետությունների միջև բազմակողմ կապերի շնորհիվ: Գաղտնիք չէ նաև այն փաստը, որ ՀՀ զինված ուժերը ՀԱՊԿ անդամ պետություններից առավել ներգրավված են խաղաղապահ գործողություններում, ինչը կազմակերպությունում քաջ գիտակցում են և ցանկացած առիթով փորձում են օգտագործել մեր զինծառայողների փորձը:
ՀԱՊԿ շրջանակում բավականին ուշադրություն է դարձվում խաղաղապահությանը: Այս գործընթացը սկիզբ է առել 2007թ. հոկտեմբերի 6-ին, երբ Դուշանբե քաղաքում անցկացվեց ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի նիստ, և նիստի ընթացքում Կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարները կնքեցին Կազմակերպության խաղաղապահ գործունեության մասին Համաձայնագիրը, իսկ 2012թ.-ին ամփոփվեցին ՀԱՊԿ Հավաքական խաղաղապահ ուժերի ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Ըստ նախատեսվածի՝ այդ ուժերի կիրառման պատրաստվածությունը կատարելագործելու նպատակով անդամ պետությունների միջև նախաձեռնվեց «Անքակտելի եղբայրություն» զորավարժությունը, որն ամեն տարի անցկացվում է անդամ պետություններից մեկի տարածքում: «Անքակտելի եղբայրություն 2015»-ը իրականացվել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:
- Ի՞նչ կմաղթեիք հայ զինվորին Հայոց բանակի 24-րդ տարեդարձի առթիվ:
- Հայոց բանակի 24-րդ տարեդարձի առիթով կցանկանայի ջերմորեն շնորհավորել բոլոր խաղաղապահներին, ինչպես նաև զինված ուժերի ամբողջ անձնակազմին և նրանց ընտանիքի անդամներին` մաղթելով խաղաղ և անփորձանք ծառայություն, մասնագիտական և անձնական կյանքում հաջողություններ և երջանկություն:

RA Peacekeeping Brigade Commander: Our Peacekeepers are Also Ambassodors of Armenia
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with the peacekeeping brigade commander, Major General Arthur Simonyan on the 24th anniversary of the Armenian Army.
Mr. Simonyan, it has been a long time since the armed forces are carrying out peacekeeping operations in different parts of the world. In What missions are our peacekeeping forces involved and what does our participation in those missions give us?
- As you know, today there are internal and external conflicts in various parts of the world, which are substantively different from one another and thus require different approaches and solutions. In this case, too, we are dealing with two different missions.The armed forces of the RA have been involved in international peacekeeping missions since February 2004 when a 34-member contingent of Armenian peacekeepers left for Kosovo in order to carry out a six-month peacekeeping mission there in collaboration with the Greek division. Thus, each year, so far, around 70 Armenian peacekeepers carry out their mission in Kosovo region. In January of 2005, getting the consent of Parliament to support Iraq’s post-war reconstruction process, for the first time the 45-member Armenian troop consisting of doctors, sappers and drivers traveled to Iraq together with the Polish division. Iraq's post-war rehabilitation process continued until the November of 2009, when the commander of coalition forces in Iraq decided to reduce the military mission in Iraq, leaving there only a limited number of US troops.
In January 2010, according to the government decision, the 40-member division left for Afghanistan under the command of the German Federal Republic's armed forces to participate in joint collaboration with the International Security Assistance Force mission. From 2010 until now, the peacekeepers have selflessly served in the Afghan capital, Kabul, as well as in Kunduz and Mazari Sharif cities. According to December 2015 data, around 1,540 peacekeepers have served in Afghanistan and returned to their home country. Currently there are 120 Armenian peacekeepers in the Islamic Republic of Afghanistan (Kabul, Mazari Sharif).The next mission for Armenian peacekeepers is in Lebanon under UN’s UNIFIL mission. This was also approved by the government, and in December 2014, 32 Armenian soldiers left for Lebanon. We also have two observation missions in Mali and Lebanon.
The Armed Forces of the Republic of Armenia, participatinhg in such missions, gain international recognition and reputation, experience in peacekeeping operations, which in some cases is not inferior to the experience of combat operations. While carrying out such missions, our armed forces become also ambassadors of Armenia and present Armenian culture to their foreign companions. There have also been cases when our troops, carrying out various activities, also promoted the process of international recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
- Will this involvement be maintained in the future as well, and if so, are there any prospects for its expansion?
- Given the increase in the number of staff, I can surely say that with this team we will continue our future engagement, and we also expect to get involved soon in other missions as well. In particular, we expect an increase in the number of military troops in Lebanon.
As a country that took the presidency of the CSTO and a member that has a great investment in the establishment of this organization, what steps is Armenia taking towards the well-establishment of the CSTO peacekeeping forces?
- The membership to CSTO is one of Armenia's security components, which is being implemented thanks to multilateral relations between Member States. It is not a secret either that the armed forces of the RA are the most involved ones in peacekeeping operations from all CSTO member states, which the organization is very well aware of and tries to use our military experience for any occasion.
The CSTO pays a great attention to peacekeeping. This process goes back to the 6th of October of 2007, when CSTO Security Council gathered in the city of Dushanbe and the member states of the Organization signed the peacekeeping operation Agreement, and in 2012 the works directed to the creation of CSTO Collective Peacekeeping Forces were summed up. According to the plans, in order to improve the readiness of using these powers, the member states initiated a military exercise called "Indestructible Brotherhood", which is held annually in the territory of one of the Member States. "Indestructible Brotherhood 2015" took place in the Armenian Republic.
-  What would you wish the Armenian soldier on the 24th anniversary of the Army?
-  On the occasion of the 24th anniversary of the Armenian Army, I would like to warmly congratulate all the peacekeepers, as well as the armed forces personnel and their families wishing a peaceful and safe service, success in both professional and personal life, as well as happiness.