Թուրքիան վախենում է Սիրիայի քրդերից
Սիրիայի քրդերին չեն հրավիրել Ժնևում կայանալիք բանակցություններին Թուրքիայի կողմից գործադրված ճնշման և վերջինիս՝ սիրիական հակամարտությունը կարգավորելու ցանկության բացակայության պատճառով: Այս մասին հայտնել է Ֆրանսիայի քրդական Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Խալեդ Իսանը Sputnik գործակալությանը տված հարցազրույցի ժամանակ:
Նրա խոսքերով՝ Թուրքիան գիտի, որ քրդերն ունեն ժողովրդավարական նախագիծ, տարածքը երեք անգամ ավելի մեծ է Լիբանանի տարածքից, նրանք իրենցից ներկայացնում են մեծ ուժ, որը ցույց են տվել ահաբեկչության դեմ պայքարելով:
Նա նաև հավելել է, որ Սիրիայի քրդերի աշխարհիկ ժողովրդավարական նախագիծը վախեցնում է Թուրքիային, ինչպես նաև Սաուդյան Արաբիային և Կատարին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք ձգտում են լուծել ճգնաժամը, մասնակցում ենք բանակցություններին, սակայն իրավիճակն այնպիսին է, որ գնդակը գտնվում է տարածաշրջանային և միջազգային ուժերի ձեռքում: Եթե նրանք լուրջ վերաբերեն ճգնաժամի լուծմանը, ապա մեզ չէին բացառի», - ասել է Իսան:

Сирийские курды пугают Турцию
Сирийских курдов не пригласили на переговоры в Женеву из-за давления Турции и ее нежелания урегулировать кризис в САР, заявил агентству Sputnik представитель курдской Партии демократического союза (ПДС) во Франции Халед Иса.
По его словам, "Турция знает, что у курдов есть демократический проект, территория в три раза больше Ливана, и они представляют собой одну из крупнейших сил, показавших себя в противостоянии терроризму''.
Он также добавил, что светский демократический проект курдов Сирии пугает Турцию, а также Саудовскую Аравию и Катар, передает РИА Новости.
"Мы стремимся к разрешению кризиса, участвуем в переговорах, но ситуация такая, что мяч находится у региональных и международных сил. Если бы они были серьезны в урегулировании кризиса, то нас бы не исключили", - отметил Иса.