Վրացական «կողմ»-ը ԵԽԽՎ հակահայկական նախագծերին
Հունվարի 26-ին ԵԽԽՎ-ում կայացան երկու հակահայկական բանաձևերի նախագծերի (Ռ․ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ օկուպացված տարածքներում» և Մ․Մարկովիչի՝ «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջաններում բնակիչները միտումնավոր ջրազրկվել են»)  վերաբերյալ քվեարկությունները: Ինչպես հայտնի է, քվեարկության արդյունքում հաջողվեց տապալել Ուոլթերի բանաձևը, որն իր կշռով և հնարավոր բացասական հետևանքներով շատ ավելի արժեքավոր էր Ալիևի համար, քան Սարսանգի վերաբերյալ նախագիծը:
Չնայած քվաերկությանն ընդառաջ կատարված աշխատանքներին, բուն քվեարկության վերաբերյալ կան բավական տարբեր մեկնաբանություններ: Կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ տարբեր երկրների խորհրդարանականների քվեարկությունն, ըստ էության, հանդիսանում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների որոշակի ցուցիչ: Հայտնի է, որ ԵԽԽՎ խորհրդարանականները չեն ներկայացնում իրենց պետությունների պաշտոնական դիրքորոշումներն, այնուամենայնիվ, պնդել, թե այդ պատգամավորները քվեարկելիս որևէ կերպ հաշվի չեն առնում սեփական պետության (կամ անգամ կուսակցության) արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները,  միանշանակ սխալ կլիներ: Ուստի, կարելի է եզրակացնել, որ ցանկացած երկրի ԵԽԽՎ խորհրդարանականի քվեարկությունն այս կամ այն չափով որոշակի պատկեր է արտացոլում՝ Հայաստանի հետ տվյալ պետության հարաբերությունների հետ կապված:
Այս առումով կցանկանայի առանձին անդրադառնալ մեր դարավոր հարևան Վրաստանի ԵԽԽՎ պատվիրակության քվեարկությանը: Նստաշրջանի երկրորդ օրը Վրաստանի 5 հոգանոց պատվիրակությունից քվեարկությանը ներկայացել էին 3 պատգամավոր՝ պատվիրակության ղեկավար Թեդո Ջափարիձեն (Վրացական երազանք), Գիորգի Կանդելակին (Միացյալ ազգային շարժում), Իրակլի Չիկովանին (Ազատ դեմոկրատներ): Վրացի 3 պատգամավորներն էլ կողմ էին քվեարկել և՛ Ուոլթերի, և՛ Մարկովիչի բանաձևերին:
Նման քվեարկությունն ավելի քան խոսուն է: Այն, որ Վրաստանն Ադրբեջանի հետ ունի բավական սերտ տնտեսական հարաբերություններ, կարծում եմ, ոչ-ոքի համար գաղտնիք չէ, սակայն, երբ այդ հարաբերությունները գերակա են դասվում մյուս հարևան Հայաստանի հետ հարաբերություններից, դա, մեղմ ասած, նորմալ չէ: Հաշվի առնելով մի շարք իրողություններ՝ միևնույն ժամանակ միամտություն կլիներ ակնկալել նաև հայամետ դիրքորոշում վրացի 3 պատգամավորի կողմից: Սակայն, Վրաստանը, որ պարբերաբար բարձրաձայնում է տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման անհրաժեշտության մասին, անգամ չփորձեց հարաբերականորեն չեզոք դիրքորոշում որդեգրել (օրինակ ձեռնպահ կամ ձայների այլ հարաբերակցությամբ քվեարկելով) տվյալ խնդրի հետ կապված և իր «հավատարմությունը» հայտնեց Ալիևին :
Ցավոք, սա հարևան վրացիների կողմից  «անտրամաբանական» քվեարկության միակ օրինակը չէ ինչպես ԵԽԽՎ-ում, այնպես էլ այլ միջազգային կառույցներում, և դա, բնականաբար, մտածելու տեղիք է տալիս:
Անշուշտ, Թբիլիսիի նման պահվածքը պետք է դառնա լուրջ հետևություններ կատարելու պատճառ: Քանի դեռ Վրաստանը չի սովորել չեզոքություն (գոնե հարաբերական) պահպանել իր տարածաշրջանային քաղաքականության շրջանակներում, ճիշտ կլինի չզարմանալ նաև տարբեր կառույցներում ՀՀ ներկայացուցիչների ոչ վրացամետ դիրքորոշումներից …

Грузинское "за" - антиармянским проектам в ПАСЕ
26-ого января в ПАСЕ состоялось голосование по двум антиармянским проектам резолюций - "Рост насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана" и "Жители приграничных районов Азербайджана преднамеренно лишены питьевой воды". Как известно, первый проект, которых по своему политическому весу и возможными негативными последствиями был намного ценным для Алиева, чем второй доклад, был отклонен, а второй проект резолюции, который касался Сарсангской плотины, был утвержден депутатами ПАСЕ.
Несмотря на всю проделанную перед сессией ПАСЕ работу, результаты голосования по проектам антиармянских резолюций стали предметом разных интерпретаций. Хотелось бы обратить внимание на то, что голосование парламентариев разных стран, по сути, является индикатором отношений их стран с Арменией. Известно, что депутаты ПАСЕ формально не представляют официальные позиции своих стран, но тем не менее утверждать, что во время голосования они никак не учитывают приоритеты внешней политики своей страны (или даже политической партии), однозначно было бы ошибочным. То есть можно предположить, что голосование любой делегации ПАСЕ в той или иной степени отражает позицию данной страны по отношению к Армении.
С этой точки зрения хотелось бы выделить голосование делегации Грузии на прошедшей зимней сессии ПАСЕ. Из пяти членов делегации на второй день сессии пришли 3 парламентария - Тедо Джапаридзе, глава грузинской делегации в ПАСЕ (Грузинская мечта), Гиорги Канделаки (Единое нацдвижение), Ираклий Чиковани (Свободные демократы). Все 3 депутата проголосовали "за" проект резолюции Уолтера и "за" проект резолюции по Сарсангу, что говорит о многом.
То, что у Грузии с Азербайджаном очень тесные отношения, ни для кого не секрет, но то, что эти отношения ставятся выше отношений с Арменией, это уже, мягко говоря, ненормально. Учитывая ряд факторов, одновременно было бы и наивностью ожидать какие-то проармянские настроения и позицию со стороны грузинских депутатов. Но Грузия, которая всегда глаголет о необходимости обеспечения мира на Южном Кавказе, даже не попыталась принять относительно нейтральную позицию (например "воздержаться" или голосовать с другим соотношением голосов), тем самым выражая свою верность Алиеву.
К сожалению, мы сталкиваемся с таким нелогичным голосованием со стороны наших соседей не только в ПАСЕ, но и в других международных организациях. Несомненно, такое поведение Тбилиси должно стать поводом для необходимых выводов. До тех пор, пока Грузия не научится быть нейтральной (хотя бы относительно) в своей региональной политике, ей не надо обижаться и на антигрузинскую позицию той или иной армянской делегации в разных международных структурах...