ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանից և Հունգարիայից Սաֆարովի գործով պարզաբանումներ է պահանջում
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) Ադրբեջանի և Հունգարիայի կառավարությունները ճանաչել է որպես պատասխանող կողմ արդբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Բուդապեշտում 2004 թվականին կացնահարված հայկական բանակի սպա Գուրգեն Մարգարյանի գործով: Այդ մասին տեղեկացնում է Մարդու իրավունքների եվրոպական փաստաբանական կենտրոնի կայքը:
Ինչպես նշվում է ՄԻԵԴ հաղորդագրությունում, ստրասբուրգյան դատարանն ադրբեջանական և հունգարական կողմերից պահանջել է պաշտոնապես պատասխանել սպանված հայ սպայի հարազատների հայցին, որոնց շահերը եվրոպական դատարանում ներկայացնում են Մարդու իրավունքների եվրոպական փաստաբանական կենտրոնը(Լոնդոն), «Legal Guide» հայկական ՀԿ-ն և փաստաբան Նազելի Վարդանյանը:
Ադրբեջանի և Հունգարիայի կառավարություններին գործի վերաբերյալ իրենց պաշտոնական մեկնաբանությունները ներկայացնելու համար մինչև մայիս ժամանակ է տրվել: Հայաստանի կառավարությանը ևս առաջարկվել է իր մեկնաբանությունները ներկայացնել այս առնչությամբ:
Ըստ հաղորդագրության՝ սպանված հայ սպայի ընտանիքը պնդում է, որ Սաֆարովի ազատ արձակումը խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով (այն է՝ կյանքի իրավունք),14-րդ հոդվածով (խտրականության արգելք) ամրագրված հիմնարար իրավունքները: Ադրբեջանը խախտել է Գուրգեն Մարգարյանի կյանքի իրավունքը և մարդասպանի դատավճռի լիակատար իրականացումը։ Մարգարյանի հարազատները նաև շեշտում են, որ հայ սպան զոհ է դարձել ազգային ատելության հողի վրա կատարված հանցագործության, որն ավելի ուշ արդարացում է ստացել մարդասպանին ազատ արձակելու և փաստացի հերոսացնելու շնորհիվ։ Հունգարիան, իր հերթին, ինչպես ընդգծել է հայցվոր կողմը, թույլ է տվել Սաֆարովի արտահանձնումն Ադրբեջանին՝ առանց վերջինիցս երաշխիքներ ստանալու, որ հանցագործն այդ երկրում կրելու է իր դատավճռով սահմանված պատիժն ամբողջությամբ։ Հաղորդագրությունում նշված է, որ գանգատ է ներկայացրել նաև Հայկ Մակուչյանը, որին, ինչպես պարզել է դատարանը, ցանկացել է սպանել Սաֆարովը Բուդապեշտում նույն միջադեպի ժամանակ։
Հիշեցնենք, 2004 թվականի փետրվարին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակում անգլերենի դասընթացների մասնակցող Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովը երեք տարի անց հունգարական դատարանի կողմից դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման՝ 30 տարի առանց ներման իրավունքի։ 2012 թվականի օգոստոսի վերջին Հունգարիան արտահանձնեց մարդասպանին Ադրբեջանին, որտեղ Սաֆարովին անմիջապես ներում շնորհեցին և փաստացի հերոսացրեցին պետական մակարդակով՝ բարձրացվեց նրա ծառայողական աստիճանը, շնորհվեց բնակարան և 8 տարվա աշխատավարձը:
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը Սաֆարովի արտահանձման մասին որոշումը կայացրել է իմանալով, որ նա վաղ թե ուշ ազատ է արձակվելու ադրբեջանական իշխանությունների կողմից: Այս մասին նա հայտարարել է կուսակցական փակ ժողովի ժամանակ: Օրբանի խոսքերով՝ Սաֆարովի ազատ արձակումը տեղի էր ունենալու արտահանձնումից ամիսներ անց՝ վերջինիս առողջական վիճակի վրա հղվելով: Օրբանը նաև նշել է, որ ինքը հստակ գիտակցել է ադրբեջանական իշխանությունների հետ այս գործարքի հետևանքները, սակայն դա անհրաժեշտ է եղել երկրի բյուջեի համար նոր վարկեր ապահովելու համար:

ЕСПЧ потребовал объяснений от Венгрии и Азербайджана по делу Сафарова
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) признал правительства Азербайджана и Венгрии отвечающей стороной по делу убийства армянского военнослужащего Гургена Маркаряна азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым. Об этом сообщает Европейский адвокатский центр прав человека.
ЕСПЧ потребовал от азербайджанской и венгерской сторон до мая официально ответить на иск родственников убитого армянского офицера. Отметим, что родственников Гургена Маркаряна в ЕСПЧ представляют Европейский адвокатский центр прав человека (Лондон), армянская НПО "Legal Guide" и адвокат  Назели Варданян.
Семья Маркаряна ссылается на ряд статей Европейской конвенции о защите прав человека, которые были нарушены Азербайджаном и Венгрии, передает Радио Азатутюн. Так, семья убитого армянского офицера утверждает, что Азербайджан нарушил право Гургена Маркаряна на жизнь как в связи с убийством, так и вследствие того, что помилование Сафарова помешало полному осуществлению приговора убийце. Родственники Маркаряна также подчеркивают, что армянский офицер стал жертвой преступления, совершенного на почве национальной ненависти, которое позднее получило оправдание благодаря помилованию и освобождению убийцы.
Венгрия, в свою очередь, как отметили истцы, разрешила экстрадицию Сафарова в Азербайджан без получения гарантий, что преступник в этой стране полностью понесет установленное приговором наказание.
В сообщении отмечается, что жалобу также представил Айк Макучян, которого, как выяснил суд, хотел убить Сафаров во время того же инцидента в Будапеште.
Напомним, в 2004 году армянский офицер Гурген Маргарян участвовал в трехмесячных англоязычных курсах программы НАТО "Партнерство во имя мира" в Будапеште. Ранним утром 19 февраля он был убит. Убийца – азербайджанский "офицер" Рамиль Сафаров – нанес 16 ударов топором по лицу спящего армянского офицера. 2006 году он был признан венгерским судом вменяемым и приговорен к пожизненному заключению без права на помилование в течение 30 лет. Сафаров 31 августа 2012 года был экстрадирован из Венгрии в Азербайджан, на следующий день был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией. Как утверждает Будапешт, до экстрадиции Рамиля Сафарова Азербайджан дал Венгрии письменные гарантии, что пожизненный срок Сафарова может быть изменен только судом на другой срок заключения или условно-досрочное освобождение только после отбывания им в заключении минимум 25 лет. Однако потом, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан на закрытом партийном заседании признался, что принял решение об экстрадиции в Азербайджан убийцы армянского офицера Рамиля Сафарова, хотя знал, что рано или поздно он будет освобожден: ожидалось, что Сафаров будет помилован через несколько месяцев "по состоянию здоровья". Орбан также заявил, что коллеги по партии и советники не раз предупреждали его о рискованности такого шага, но это решение рассматривалось в качестве жеста в сторону Баку для дальнейшего обеспечения новых кредиторов для бюджета страны.
Де-факто азербайджанские власти в Европейском суде по правам человека будут пытаться оправдать свою государственную политику армянофобии, результатом чего и является освобождение Сафарова и его героизация.