Ռուսաստանի և Իրանի միջև կգործի վիզային պարզեցված ռեժիմ
Ռուսաստանի և Իրանի միջև 2015 թ. նոյեմբերի 23-ին կնքված քաղաքացիների առանձին կատեգորիաների փոխադարձ ուղևորությունների պայմանների պարզեցման վերաբերյալ համաձայնագիրը, ուժի մեջ է մտել փետրվարի 6-ին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Համաձայնագիրը նախատեսում է փոխադարձ հիմունքներով վիզաների ստացման հեշտացված կարգ երկու երկրների քաղաքացիների համար»,- հայտնում են ՌԴ ԱԳՆ-ից:
Նշվում է նաև, որ համաձայնագիրը կհեշտացնի Ռուսաստանի և Իրանի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների, գիտական, մշակութային ու ստեղծագործական գործունեության մասնակիցների, ուսանողների ու դասախոսների, զբոսաշրջիկների փոխադարձ ուղևորությունների պայմանները:

Russia and Iran Simplify Visa Rules
An intergovernmental agreement between Russia and Iran to simplify visa issuance procedures, which was signed in Teheran on November 23, 2015 in the presence of the Russian and Iranian presidents, Vladimir Putin and Hassan Rouhani, following Russian-Iranian talks, comes into effect on Saturday, TASS reports.
"The document is aimed at simplifying on reciprocal basis conditions for the trips of the two countries’ nationals," the Russian foreign ministry said.
It is also stated that the agreement would ease visa rules for Russian and Iranian business people, people participating in scientific, cultural and creative activity, for students and teachers, tourists and other categories.