Թուրքիայում ևս մեկ հայ է սպանվել
Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում տարեց հայ զույգի տուն մտած հանցագործները տունը թալանելուց հետո զույգին կապել են մահացու «խոզի կապանքով» ու հեռացել, հայտնում է News.am` հղում կատարելով թուրքական Hurriyet-ին։
Շիշլիում տարեց հայ զույգի տանը մաքրությամբ զբաղվող աշխատակիցը հերթական այցի ժամանակ տեսնելով, որ տան դուռը բացող չկա, զանգահարել է տարեց ամուսինների ազգականներին, ովքեր անմիջապես ոստիկանություն են հայտնել։
Դեպքի վայր մեկնած հրշեջները պատուհանից ներս են մտել և տեսել «խոզի կապանքով» կապված ամուսինների։  Պարզվել է, որ կապված  85-ամյա ամուսինը խեղդվել է, իսկ 79-ամյա կինը ծանր վիճակում է գտնվում։

Another Armenian Killed in Turkey
In Şişli district, Istanbul, the robbers broke into the house of an elderly Armenian couple, robbed the house, tied up the couple and left News.am reports citing to Turkish Hurriyet.
The housecleaner who arrived at the couple’s house and saw that nobody was opening  the door to her, called to the relatives of the couple, who immediately contacted with the police,
The firefighters who arrived at the scene went in from the window and saw the couples tied up. As it tuned out, the tied 85-year-old husband had choked up, while the 79-year-old woman was in critical condition.
The elderly Armenian woman was taken to hospital, where she said three men had robbed their house and tied them up.