Նախագահն ընդունել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ Նախագահը և Շվեդիայի արտգործնախարարը քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով հայ-շվեդական փոխգործակցության զարգացման, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին Շվեդիայի աջակցության հնարավորությունները, մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների և մարտահրավերների, միջազգային արդի խնդիրների, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ: Նախագահը հյուրին հանգամանորեն ներկայացրել է այդ գործընթացում հայկական կողմի դիրքորոշումները՝ հիմնված միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների և նորմերի վրա:
Զրուցակիցները երկուստեք բարձր են գնահատել վերջին շրջանում նկատելիորեն ակտիվացած հայ-շվեդական քաղաքական երկխոսությունը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ այսօր Շվեդիան Եվրոպայում Հայաստանի կարևոր և վստահելի գործընկերներից է:
Արտգործնախարար Մարգոտ Վալստրյոմն իր հերթին ընդգծել է, որ լավ հարթակ է ստեղծված երկու բարեկամ երկրների միջև հարաբերություններն ավելի զարգացնելու ու խորացնելու համար և իր երկրի կողմից պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել Հայաստանին՝ բարեփոխումների իրականացման գործում: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանում իրականացվող համապարփակ բարեփոխումներն իշխանությունները դիտարկում են որպես երկրի առաջընթացի և զարգացման կարևոր գրավական և մեծապես գնահատում են ԵՄ գործընկերների աջակցությունն այդ հարցում:
Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը՝ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Շվեդիան՝ որպես բարեկամ երկիր, զգալի դերակատարում ունի ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Արտգործնախարար Վալստրյոմը վստահեցրել է, որ Հայաստանն այսուհետ էլ կարող է ապավինել Շվեդիայի աջակցությանը և համոզված լինել, որ իր գլխավորած պատվիրակությունը Հայաստանում է՝ որպես ԵՄ Արևելյան գործընկերության ու այս տարածաշրջանի բարեկամ: Վերոնշյալ ձևաչափով համագործակցությունը նախարարը համարել է նաև երկկողմ կապերն ամրապնդելու ևս մեկ հնարավորություն:

Президент РА: Швеция - важный партнер Армении в Европе
Президент Серж Саргсян сегодня принял министра иностранных дел Королевства Швеция Маргот Валльстрём и возглавляемую ею делегацию, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент РА и министр иностранных дел Швеции обсудили возможности развития армяно-шведского сотрудничества как в двустороннем, так и многостороннем форматах, содействия Швеции осушествляемым в Армении реформам, обменялись мнениями вокруг региональных развитий и вызовов, актуальных международных проблем, переговорного процесса мирного урегулирования карабахской проблемы. Президент обстоятельно представил гостье позиции армянской стороны в этом процессе, основанные на основополагающих принципах и нормах международного права.
Собеседники высоко оценили заметно активизировавшийся в последний период армяно-шведский политический диалог. Президент Серж Саргсян с удовлетворением констатировал, что сегодня Швеция является важным и доверенным партнером Армении в Европе.
Министр иностранных дел Маргот Валльстрём в свою очередь подчеркнула, что создана хорошая платформа для большего развития и углубления отношений между двумя дружественными странами и от имени своей страны выразила готовность содействовать Армении в деле осуществления реформ. Президент Республики отметил, что власти рассматривают осуществляемые в Армении всеобъемлющие реформы в качестве важного залога прогресса и развития страны и придают большую важность содействию партнеров из ЕС в этом вопросе.
Коснувшись сотрудничества Армения-ЕС, Серж Саргсян подчеркнул, что Швеция, как дружественная страна, играет видную роль в деле укрепления отношений РА-ЕС. Министр иностранных дел Валльстрём заверила, что Армения и впредь может рассчитывать на поддержку Швеции, будучи уверенной, что возглавляемая ею делегация находится в Армении как друг Восточного партнерства ЕС и этого региона. Сотрудничество в вышеупомянутом формате министр сочла также еще одной возможностью для укрепления двусторонних связей.