Սպիտակ տանը քննարկում են Օբամայի ճակատագիրը
Ըստ lenta.ru-ի փոխանցման՝ Սպիտակ տան կայքում  անցկացվում է ստորագրահավաք  ԱՄՆ նախագահ Օբամային ռազմական հանցագործ դատելու վերաբերյալ:  Դիմումի մեջ ասվում է, որ ամերիկյան առաջնորդի դատավարության գործընթացը պետք է տեղի  ունենա Հաագայի միջազգային քրեական դատարանում:
Համաձայն ստորագրահավաքի հեղինակի, Օբաման մեղադրվում է աշխարհում և  ԱՄՆ քաղաքացիների նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների մեջ. «Պատմության ամենասարսափելի բանտերից ՝ Գուատանամոն շարունակում է գործել: Լիբիան ոչնչացվել է Օբամայի ագրեսիայի արդյունքում»,-պնդում է ստորագրահավաքի հեղինակը:
Նա անդրադարձել է  նաև ԱՄՆ գործողություններին Սիրիայում: Ստորագրահավքում  նշվում է նաև գաղտնի ծառայությունների կողմից անձնական տվյալների հավաքագրումը  ահաբեկչության դեմ պայքարի պատրվակով:
Հաղորդագրությունը տեղադրվել  է փետրվարի 8-ին ամերիկյան վարչակազմի կայքէջում: Ստորագրահավքին միացել է 850 մարդ: Փաստաթուղթը Սպիտակ տանը դիտարկելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի մինչև մարտի 9-ը ստորագրահավքին միանա 100 հազար մարդ:

В США Обаму потребовали отдать под суд как военного преступника
На сайте Белого дома появилась петиция с призывом судить президента США Барака Обаму как военного преступника. В обращении указано, что процесс над американским лидером должен пройти в Международном уголовном суде в Гааге, передает lenta.ru.
Автор петиции считает, что Обама виновен в преступлениях, совершенных не только по отношению к гражданам США, но и всего мира. "Одна из самых ужасных тюрем в истории - Гуантанамо - продолжает функционировать. Ливия разрушена в результате агрессии Обамы", - аргументирует свою позицию инициатор ходатайства.
Он также обратил внимание на действия США в Сирии. В петиции упоминается и сбор секретными службами персональных данных под предлогом борьбы с терроризмом.
Обращение размещено на сайте американской администрации 8 февраля. На момент написания заметки петиция собрала почти 850 подписей. Для того чтобы документ рассмотрели в Белом доме, петицию до 9 марта должны поддержать 100 тысяч человек.