Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը հրաժարական է տվել
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Լորեն Ֆաբիուսը հայտարարել է պաշտոնից հեռանալու մասին: Ինչպես հայտնում են Ելիսեյան պալատից նախագահ Օլանդը մտադիր է 69-ամյա քաղաքական գործչին նշանակել Սահմանադրական խորհրդի նախագահ:
Ֆաբիուսն ավելի վաղ iTele հեռուստաընկերությանը հարցազրույցում նշել էր, որ ԱԳ նախարար եղած ժամանակ միակ բանը, ինչի համար զղջում է այն է, որ չկարողացավ աշխարհին համոզել Սիրիայի հարցում Փարիզի դիրքորոշման հետ(2013 թվականից Փարիզը պնդում է սիրիական հակամարտությանը ռազմական միջամտության վրա):

Лоран Фабиус покидает пост главы МИД Франции
Министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус заявил о том, что покидает должность, которую он занимал с 2012 года, сообщает BBC.
Президент Франции Франсуа Олланд намерен назначить 69-летнего Фабиуса председателем Конституционного совета, сообщается в заявлении Елисейского дворца. Его преемник пока не объявлен, о решении правительства должно стать известно в ближайшие дни.
Фабиус ранее рассказал телеканалу iTele, что единственное, о чем он сожалеет за все время на посту министра, - несогласие мира с французской позиции по Сирии. Париж настаивал на военном вмешательстве вместе с армией США в сирийский конфликт в 2013 году.