Դավութօղլուն ՄԱԿ-ին և ԱՄՆ-ին մեղադրել է երեսպաշտության մեջ
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն ՄԱԿ-ի և ԱՄՆ-ի մի շարք պաշտոնյաների մեղադրել է երկակի ստանդարտների կիրառման մեջ։ Քաղաքական գործչի խոսքով՝ պաշտոնատար անձինք չեն մեղադրում Ռուսաստանին ռմբակոծություններով փախստականների հոսք ստեղծելու համար, սակայն պահանջում են Թուրքիայից բացել սահմանները ներգաղթյալների համար։ Այս մասին փոխանցում է BBC-ն։
«Որոշ շրջանականեր անգամ մատները չեն շարժի սիրիական հակամարտությունը դադարեցնելու համար: Ռուսական ռմբակոծություններն են առաջացնում փախստականների այդ հոսքերը, և ոչ ոք չի համարձակվում ռուսներին ասել, որ նրանք պարտավոր են դադարեցնել»,- ասել է Դավութօղլուն։
ԱՄՆ-ը և ՄԱԿ-ի մի շարք այլ անդամներ սիրիացի քրդերին համարում են կարևորագույն ուժերից մեկը, որ կարող է պայքարել ԻՊ ծայրահեղական խմբավորման դեմ։

Давутоглу обвинил ООН и США в лицемерии
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу обвинил ряд чиновников ООН и США в использовании двойных стандартов: по словам политика, функционеры не обвиняют Россию в создании потока беженцев бомбардировками, но требуют от Турции открытия границ для мигрантов, сообщает BBC.
"Некоторые круги и пальцем не поведут, чтобы остановить сирийский кризис. Российские бомбежки провоцируют эти потоки беженцев, и никто не осмеливается сказать россиянам, что они обязаны прекратить", - бросил Давутоглу.
США и ряд других членов ООН считают сирийских курдов одной из важнейших сил, способных бороться с экстремистской группировкой "Исламское государство".