Բրյուսելում հաշվել են Շենգենյան համաձայնագրի խզումից անդամ երկրների կորուստների չափերը
Եվրահանձնաժողովը նախազգուշացրել է ԵՄ երկրներին միգրացիոն ճգնաժամի հետ կապված սահմանային վերահսկողության սահմանման և Շենգենյան համաձայնագրի չեղարկման դեպքում խոշոր ֆինանսական կորուստների մասին, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Շենգենյան գոտու անկումը կարող է նրա անդամներին մինչև 18 մլրդ եվրո արժենալ՝ ասվում է Եվրահանձնաժողովի ներկայացրած փաստաթղթում։ Մասնավորապես, սահմանին վերահսկողության հավելյալ միջոցառումները ԵՄ երկրներին կարժենան 7.1մլրդ եվրո։
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը հայտարարել էր, որ արդեն ներմուծված սահմանափակումները տարեկան 3 մլրդ եվրո կարժենան։
Միևնույն ժամանակ սահմանային հսկողության վերականգնումը նաև աննուղակի կորուստներ կհասցնի եվրոպական տնտեսությանը: Շենգենի չեղարկումից առաջացած անուղղակի վնասները կանդրադառնան տրանսպորտային և լոգիստիկ ճյուղերին, ինչպես նաև աշխատաշուկային: Վիզային ռեժիմի վերադառնալու պատճառով զբոսաշրջային ոլորտի տարեկան կորուստները կկազմեն 10-20 միլիարդ եվրո:
Անօրինական ներգաղթյալների հսկայական հոսքին դիմակայելու նպատակով Շենգենյան համաձայնագիրը վերանայելու մասին առաջինը բարձրաձայնել է Գերմանիան: Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Թոմաս դե Մեզերն հայտարարել էր Գերմանիայի՝ շենգենյան գոտուց դուրս գալու հնարավորության մասին՝ կապված միգրանտների հսկայական հոսքի հետ:
Շենգենյան գոտուց դուրս գալու հնարավորության մասին հայտարարել է նաև Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելը: «Շենգենյան համաձայնագիրը կարևոր է մեր երկրի տնտեսության համար, սակայն ահաբեկչության վտանգով պայմանավորված հնարավոր է, որ մենք վերանայենք այն՝ անձի նույնականացման և ուղեբեռի ստուգման հարցերում», - հայտարարել էր Բելգիայի վարչապետը:
Այս պահին երեք երկիր՝ Նորվեգիան, Շվեդիան և Դանիան, վերահսկողություն են սահմանել սահմանների մասին Շենգենյան համաձայնագրի 25-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ պայմանավորված անկանխատեսելի իրադրություններով: Եվս չորս երկրներ՝ Ավստրիան, Գերմանիան, Ֆրանսիան և Մալթան, վերահսկողության միջոցառումներ են իրականացնում 24-րդ հոդվածով՝ պայմանավորված կանխատեսելի իրադրություններով:
Շենգենյան գոտին, որի մեջ մտնում են ԵՄ անդամ 22 երկիր և եվրոպական 4 երկիր՝ Շվեյցարիան, Լիխտեյնշտեյնը, Նորվեգիան և Իսլանդիան, ենթադրում է իր սահմաններում ազատ՝ առանց վիզաների տեղաշարժ:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 1985 թվականի հունիսի 14-ին Լյուքսեմբուրգի Շենգեն քաղաքում, որը գտնվում է Լյուքսեմբուրգի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի սահմանների հատման կետի մոտ։

In Brussels the Losses have been Calculated in Case of the Collapse of Schengen
The European Commission, in light of the growing migration crisis in Europe, warned the European Union countries about the risk of significant losses in the case of introduction of comprehensive border control and abolition of the Schengen Agreement.
Collapse of the Schengen Area may cost its members up to €18 billion, according to a document published by the EC. It notes in particular that additional border control measures will cost the EU countries €7.1 billion EUR.
As previously stated by European Commission President Jean-Claude Juncker, the already introduced restrictions will cost €3 billion per year, Deutsche Welle reports.
In addition, the EC highlighted indirect losses that will result from the cancellation of the Schengen Area rules. The first to suffer will be transportation, logistics, and labor market. Restoration of the visa regime will cause the tourism industry to lose €10-20 billion a year.
The Schengen Area is the area comprising 26 European countries that have abolished passport and any other type of border control at their common borders, also referred to as internal borders. It mostly functions as a single country for international travel purposes, with a common visa policy. The Area is named after the Schengen Agreement. Countries in the Schengen Area have eliminated border controls with the other Schengen members and strengthened border controls with non-Schengen states.
As a result of the on-going migration crisis and terrorist attacks in Paris, a number of countries have temporarily reintroduced controls on some or all of their borders with other Schengen states. As of February 6, 2016 Austria, Denmark, France, Germany, Norway, and Sweden have imposed controls on some or all of their borders with other Schengen states.