Ինչո՞ւ է ՀՀ քաղաքացիների համար դժվարացել Շենգենյան վիզա ստանալը. ԱԳՆ-ի պարզաբանումը
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամ Անի Սամսոնյանը հարցում է ուղարկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն առ այն, թե ինչու է դժվարացել ՀՀ քաղաքացիների համար Շենգենյան վիզա ստանալը:
Հարցմանն ի պատասխանում նշվում է, որ իրենք (ԱԳՆ) ևս մտահոգ են այդ խնդրով և վերջին շրջանում բազմաթիվ քաղաքացիներ են դիմել ԱԳՆ այդ հարցով:
«Այդ հարցը տարբեր հանդիպումների ժամանակ պարբերաբար բարձրացվել է Հայաստանի ԱԳ նախարարի, փոխնախարարի և հյուպատոսական վարչության պետի կողմից ԵՄ բարձրաստիճան ղեկավարության և ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանների առջև, նշվել է Հայաստան-ԵՄ հետընդունման  համաձայնագրով նախատեսված  պարտավորությունները Հայաստանի կողմից պատշաճ կատարելու մասին: Միաժամանակ, հայկական կողմն իր մտահոգությունն է հայտնել  ԵՄ գործընկերների կողմից վիզաների դյուրացման համաձայնագրի ոչ պատշաճ կիրարկման առնչությամբ:
Հայտնում ենք նաև, որ խնդրո առարկան առաջիկայում Երևանում նախատեսվող Հայաստան-ԵՄ վիզաների դյուրացման համաձայնագրի համատեղ կոմիտեի 5-րդ  հանդիպման օրակարգում և կրկին կներկայացվի ԵՄ գործընկերների ուշադրությանը»,-ասված է ԱԳՆ պատասխան նամակում:

Armenia MFA Responds to MP in Regard to Schengen Visa Issue
Member of the Bright Armenia faction of the National Assembly of Armenia Ani Samsonyan has sent an inquiry to the Ministry of Foreign Affairs of Armenia asking why it has become difficult for citizens of Armenia to obtain a Schengen visa and has received a response from the Ministry of Foreign Affairs, News.am reports.
In its response, the Ministry of Foreign Affairs stated that this is also a matter of concern for the ministry and that several citizens have recently addressed the ministry with this issue.
“This issue has been regularly raised by Armenia’s Minister of Foreign Affairs, Deputy Minister of Foreign Affairs and the head of the Consular Department in front of high-ranking EU leaders and ambassadors accredited to Armenia, and the Ministry of Foreign Affairs has mentioned that Armenia properly fulfills the commitments envisaged by the Armenia-EU Readmission Agreement. At the same time, Armenia has expressed its concern about the improper enforcement of the visa facilitation agreement by its EU partners.
We also inform that the issue will be on the agenda of the upcoming fifth meeting of the Armenia-EU Joint Committee on the Visa Facilitation Agreement and will be presented to the EU partners once again,” the letter of the Ministry of Foreign Affairs reads.