Թուրքիան ակնկալում է, որ Թեհրանը կդադարի աջակցել Ասադի վարչակարգին
Թուրքիան ակնկալում է, որ Իրանը կդադարի աջակցել Սիրիայի նախագահ՝ Բաշար Ասադին և սիրիական հարցի շուրջ Ռուսաստանի հետ համագործակցությանը: Այս մասին հաղորդել է Թուրքիայի ԱԳՆ նախարարի տեղակալ Ումիտ Յալչինը Anadolu գործակալությանը, մեկնաբանելով վերջին խորհրդակցությունների արդյունքներն Անկարայում Իրան և Թուրքիա ԱԳՆ մակարդակով, փաստում է РИА Новости-ն:
«Մենք հույս ունենք, որ Իրանը կհասկանա տարածաշրջանային քաղաքականությունում սխալվելու հակումը, ինչպես նաև՝ Սիրիայում իրականացվող գործողությունների անճշտությունը: Մենք  Թեհրանից ակնկալում ենք կառուցողականություն տարածաշրջանային քաղաքականության իրականացման գործում: Իրանը չպետք է աջակցություն ցուցաբերի Ասադի վարչակարգին և սիրիական հարցի շուրջ Ռուսաստանի հետ ահամգործակցությանը»,- հայտարարել է Ումիտ Յալչինը:
Նրա խոսքերով, Թեհրանի և Անկարայի դիրքորոշումները  համընկնում են Սիրիայում արյունահեղության դադարեցման անհրաժեշտության շուրջ, ինչը կազդարարի քաղաքական գործընթացների կարգավորման սկիզբը:

Турция ожидает, что Тегеран прекратит поддерживать Асада
Турция надеется, что Иран прекратит поддерживать президента Сирии Башара Асада и сотрудничество с Россией по сирийскому вопросу, заявил заместитель советника МИД Турции Умит Ялчын агентству Anadolu, комментируя итоги последний консультаций на уровне МИД Ирана и Турции в Анкаре, передает РИА Новости.
"Мы надеемся, что Иран поймет ошибочность региональной политики, в том числе, неверность действий, предпринимаемых в Сирии. Ожидаем от Тегерана конструктивности в реализации региональной политики. Иран не должен поддерживать режим Асада и сотрудничать с Россией по вопросу Сирии", - заявил он.
По его словам, Тегеран и Анкара сходятся во мнении о необходимости прекращения кровопролития и начала процесса политического урегулирования в Сирии.