Ռուս-թուրքական հարաբերությունները և ֆուտբոլը
Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական լարվածությունը փոխանցվել է նաև երկու երկրների սպորտային ոլորտ: Այսպես, մոսկովյան «Լոկոմոտիվի» կիսապաշտպան Դմիտրի Տարասովը Ստամբուլում թուրքական «Ֆեներբահչեի» հետ խաղաղից հետո հանել է մարզաշապիկը, որի տակ եղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նկարով և «ամենաբարեհամաբույր նախագահ» գրությամբ շապիկ: Ռուս ֆուտբոլիստի արարքը թուրք երկրպագուների մոտ մեծ դժգոհություն է առաջացրել, իսկ թուրքական որոշ ԶԼՄ-ներ էլ Տարասովի քայլն անվանել են «Պուտինի սադրանք»:
Նշենք, որ ՈւԵՖԱ-ն Տարասովի դեմ արդեն կարգապահական գործ է հարուցել՝ խաղից հետո անթույլատրելի պահվածք դրսևորելու համար: Ֆուտբոլիստը կարող է որակազրկվել, ընդ որում՝ երկար ժամկետով՝ առնվազն 10 խաղ: Պատժամիջոցներ կարող են կիրառվել նաև «Լոկոմոտիվի» դեմ նման արարք թույլ տալու համար: ՈւԵՖԱ-ի կանոնադրության 14-րդ հոդվածն արգելում է գաղափարական, քաղաքական կամ կրոնական քարոզչության բոլոր ձևերը, իսկ Տարասովի շապիկի գրությունը և նկարը ֆուտբոլային ասոցիացիան դիտարկում է հենց քաղաքական քարոզչության տեսանկյունից:
Հետաքրքրիր է, որ Պուտինի նկարով այս շապիկը Տարասովը ֆուտբոլային խաղերից հետո կրել է նաև նախկինում, սակայն ոչ ոք ուշադրություն չի դարձրել դրա «քարոզչական» լինելուն: Հարկ է նշել, որ Անկարայի և Մոսկվայի միջև պատճառով շատերը Լոկոմոտիվ-Ֆեներբահչե խաղից սկանդալի «ակնկալիք» ունեին:
«Այս իրավիճակում առաջին հերթին մեղավոր է ՈւԵՖԱ-ն: Ես դեռ վիճակահանությունից առաջ ասել եմ, որ պետք է անջատել թուրքական և ռուսական ֆուտբոլային ակումբներ, որպեսզի խուսափենք միջադեպերից», - նշել է Ռուսաստանի ֆուտբոլային միության նախագահ Վյաչիսլավ Կոլոսկովը: Սակայն, ՈւԵՖԱ-ն հրաժարվել է եվրոպական առաջնության անցկացման մեխանիզմը փոխել ռուս-թուրքական հարաբերությունների պատճառով: Հաշվի առնելով ներկայիս լարվածության մակարդակը՝ չի կարելի բացառել, որ նման խաղերը ունենան նաև քաղաքական հետևանքներ:
2009 թվականին, երբ ստորագրվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները բոլորը սկսեցին խոսել այն մասին, որ ֆուտբոլը կարող է հանգեցնել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման (շնորհիվ «ֆուտբոլային դիվանագիտության»), սակայն ռուս-թուրքական հարաբերությունների դեպքում՝ ֆուտբոլը կարող է ունենալ նաև հակառակ ազդեցությունը:

Футбольная анти-дипломатия в российско-турецких отношениях
Напряженные отношения России и Турции нашли отражение и в сфере спорта. Так, полузащитник московского "Локомотива" Дмитрий Тарасов после матча с турецким футбольным клубом "Фенербахче" в Стамбуле снял футболку, в которой играл. Под ней оказалась майка с портретом президента России Владимира Путина и надписью "самый вежливый президент".
Действия российского футболиста вызвали негодующую реакцию среди болельщиков: некоторые турецкие СМИ даже писали, что это "провокация Путина".
УЕФА открыл дисциплинарное дело в отношении полузащитника московского "Локомотива" Дмитрия Тарасова, игрок обвиняется в неподобающем поведении, передает ТАСС. Тарасов может быть дисквалифицирован, причем на длительный срок, минимум - 10 матчей, сообщил агентству "Р-Спорт" источник в УЕФА. УЕФА также может применить санкции не только к самому футболисту, ну и к футбольному клубу "Локомотив", допустившему подобное.
Действия Тарасова могут подпадать под статью 14 дисциплинарного регламента УЕФА, согласно которой "любое лицо, которое оскорбляет человеческое достоинство лица или группы лиц по каким-либо признакам... может навлечь на себя дисквалификацию продолжительностью не менее десяти матчей или на определенный период времени или другие соответствующие санкции". Седьмым пунктом статьи 14 регламента указано, что "запрещаются все формы идеологической, политической или религиозной пропаганды", пишет "Р-Спорт".
Интересно, что футболку с Путиным Тарасов не первый раз надевает после футбольных матчей, но до сих пор никто не обратил на него внимание. Отметим, что многие ожидали скандала после этого матча из-за напряженных отношений между Анкарой и Москвой"В этой ситуации виновато, прежде всего, УЕФА. Я еще перед началом жеребьевки говорил, что надо развести турецкие и российские клубы, чтобы не создавать на ровном месте прецедента", — цитирует "Интерфакс" слова президента Российского футбольного союза Вячеслава Колоскова. Однако УЕФА отвергла призывы пересмотреть схемы проведения европейских чемпионатов из за российско-турецких отношений.
Однако, учитывая чувствительность этих отношений, такие спортивные инциденты могут иметь серьезные последствия в сфере дипломатических связей. В 2009 году после подписания армяно-турецких протоколов многие стали говорить о том, что футбол привел к установлению дипломатических отношений и о футбольной дипломатии. Сегодня футбол привел к противоположному эффекту, только раззадорив турецкое и российское общества.
Во всем вышеизложенном только одно не очень понятно: почему майка с изображением Путина может "оскорблять человеческое достоинство лица или группы лиц по каким-либо признакам"? Неужели изображение Путина уже является оскорблением турок?