Սիրիայի քրդերը Թուրքիային զգուշացրել են Ռուսաստանի հետ «մեծ պատերազմի» մասին
Ռուսաստանը խոստացել է պաշտպանել Սիրիայի քուրդ աշխարհազորայիններին Թուրքիա ներխուժման դեպքում, այդ իսկ պատճառով Անկարայի նման քայլը կարող է հանգեցնել «մեծ պատերազմի»։ Այս մասին Մոսկվայում Սիրիական Քրդստանի ներկայացուցչության ղեկավար Ռոդի Օսմանը հայտարարել է Bloomberg-ին տված հարցազրույցում։
«Ռուսաստանը կարձագանքի ներխուժմանը։ Դա վերաբերում է ոչ միայն քրդերին, նա պաշտպանի նաև Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը»,- հայտարարել է Օսմանը։
Ներկայացուցչության ղեկավարը նաև նշել է, որ Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերն աջակցություն են ցուցաբերում քուրդ աշխարհազորայիններին, որոնք հարձակում են իրականացնում Սիրիայի հյուսիսային Հալեպ նահանգում՝ թուրքական սահմանի ուղղությամբ։ Օսմանի կարծիքով այդ  հարձակումն ավելի արագ կզարգանար առանց Թուրքիայի կողմից հակազդեցության։

Курды предупредили Турцию о "большой войне с Россией"
Россия пообещала защитить курдских ополченцев в Сирии в случае вторжения Турции, поэтому подобный шаг Анкары может привести к "большой войне". Об этом заявил в интервью Bloomberg глава представительства Сирийского Курдистана в Москве Роди Осман, передает lenta.ru.
"Россия отреагирует на вторжение. Это касается не только курдов, она будет защищать территориальную целостность Сирии", - заявил Осман.
Глава представительства также сообщил, что Воздушно-космические силы России оказывают поддержку курдским ополченцам, ведущим наступление на севере Сирии в провинции Алеппо в сторону турецкой границы. При этом он отметил, что наступление развивалось бы быстрее без противодействия со стороны Турции.