Եվրամիություն-Թուրքիա գագաթաժողովը տեղի կունենա մարտի 7-ին
Եվրամիություն-Թուրքիա hաջորդ գագաթաժողովը կանցկացվի մարտի 7-ին: Գագաթաժողովին կքննարկվի միգրացիայի ճգնաժամի դեմ պայքարը: Այդ մասին հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարգարիտիս Սխինասը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Կարող եմ հիշեցնել  Թուրքիայի հետ համատեղ գործողությունների ծրագրի աշխատանքներն իրականացնելու վերաբերյալ (Եվրոպական) հանձնաժողովի վճռականության մասին՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի կարևորությունը փախստականների հոսքերի կարգավորման, ինչպես նաև կայանալիք գագաթաժողովին մասնակցելու համար, որը տեղի կունենա շուտով, կարծում եմ, մարտի 7-ին», - ասել է Սխինասը:
Եվրամիություն-Թուրքիա առաջին գագաթաժողովը, որի ժամանակ վերջնական համաձայնեցվել է գործողությունների ծրագիրը, ըստ որի, Թուրքիան պետք է օգնի նվազեցնել միգրանտների հոսքը դեպի ԵՄ, կայացել է 2015 թ. նոյեմբերին:

Саммит Евросоюз-Турция пройдет 7 марта
Очередной саммит Евросоюз-Турция пройдет 7 марта. В ходе саммита будет обсуждаться борьба с миграционным кризисом, сообщил официальный представитель Еврокомиссии Маргаритис Схинас, передает РИА Новости.
''Я могу напомнить о решимости (Европейской) комиссии продолжить работу над выполнением совместного плана действий с Турцией, учитывая важность Турции в регулировании потоков беженцев и в преддверии саммита, который пройдет вскоре, я думаю, 7 марта", - заявил Схинас на брифинге во вторник.
Первый саммит ЕС-Турция, на котором был окончательно согласован план действий, согласно которому Турция должна способствовать сокращению притока мигрантов в ЕС, прошел в ноябре 2015 года.