Չեխիայի նախագահը դեմ է ԵՄ կազմից երկրի դուրս գալուն
Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը դեմ է Եվրոպական միության փլուզմանը և դրա կազմից Չեխիայի դուրս գալուն, սակայն չի խոչընդոտի քաղաքացիներին իրենց կարծիքն արտահայտել` այդ հարցի շուրջ հանրաքվե անցկացնելու դեպքում: Այս մասին նա հայտարարել է ParlamentniListy.cz-ին տված հարցազրույցի ժամանակ:
«Ես դեմ եմ ԵՄ-ից դուրս գալուն, սակայն դեմ եմ նաև, որ քաղաքացիները հնարավորություն չունենան քվեարկելու այդ հարցի վերաբերյալ: Երկրի վարչապետ Բոգուսլավ Սոբոտկան նշել է, որ կդիմադրի, որպեսզի այդ հարցի վերաբերյալ քվեարկություն չանցկացվի: Կարծում եմ՝ դա ժողովրդավարական չէ»,- ասել է Զեմանը:
Զեմանը հերքել է նաև վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա ԵՄ կազմից, ապա Չեխիան որոշ ժամանակ անց կհայտնվի ռուսական ազդեցության ներքո: «Քանի որ մենք ՆԱՏՕ-ի անդամ պետություն ենք, ապա չենք կարող միաժամանակ լինել նաև ռուսական ազդեցության ոլորտում: Դա վարչապետը, հավանաբար, չի հասկացել»,- նշել է նախագահը:

Президент Чехии выступает против выхода страны из ЕС
Президент Чехии Милош Земан против распада Евросоюза и возможного выхода из него Чехии, но не будет препятствовать гражданам выражать свое мнение в случае проведения референдума по этому вопросу. Об этом он заявил в интервью, опубликованном в воскресенье пражским сетевым изданием ParlamentniListy.cz, передает ТАСС.
"Я являюсь противником выхода из Евросоюза, но также и противником того, чтобы граждане не имели возможности голосовать по этому вопросу. Премьер-министр (республики Богуслав Соботка) сказал, что воспрепятствует, чтобы по этому вопросу прошло голосование. Думаю, что это недемократично", - сказал Земан.
Земан также отверг заявление Соботки о том, что, если Великобритания выйдет из Евросоюза, то Чехия через какое-то время окажется в сфере российского влияния. "Так как мы является государством-членом НАТО, то не можем одновременно быть в российской сфере влияния. Этого премьер, по-видимому, не понял", - сказал он.