Իրանի խորհրդարանական ընտրությունները կամրապնդեն ռեֆորմիստների դիրքերը
Մինչ 2013 թվականի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում նախագահական ընտորությունները, պահպանողական և ռեֆորմիստական քաղաքական ուժերը Մահմուդ Ահմադինեժադի կառավարման տարիներին երկրի ներքին և արտաքին քաղաքական խնդիրների շուրջ  չունեին միասնական դիրքորոշում: Ներքին հակասություններ կային նաև պահպանողականների միջև: Ավելին` պահպանողական ուժերի որոշ ներկայացուցիչներ  ջանք չէին խնայում երկրում պահպանողական քաղաքական ուժը պառակտելու համար:
Սակայն, 2013 թվականի նախագահական ընտրություններում Հասան Ռոուհանիի հաղթանակով երկրում նոր կառավարությունը որդեգրել էր կառավարման պահպանողական, սակայն չափավոր ուղղությունն, ինչը նպաստեց երկու ընդդիմադիր ճամբարների  միջև առկա հակասությունների մեղմացմանը: Հասան Ռոուհանիի կոնսոլիդացված քաղաքականությունը հանգեցրեց ԻԻՀ-ում քաղաքական և սոցիալական նոր չափորոշիչների վրա հիմնված ներքին և արտաքին քաղաքականության  ձևավորմանը:
Արևմտյան պատժամիջոցների վերացումից հետո Իսլամական Հանրապետությունում փետրվարի 26-ին  տեղի ունեցան առաջին համազգային քվեարկությունները՝ խորհրդարանականների և փորձագետների խորհրդի ընտրությունները:
Նախընտրական պայքարում խորհրդարանական ընտրություններին հաղթելու համար պայքարում էին հետևյալ հիմնական քաղաքական ուժերը՝ պահպանողականներ, ռեֆորմիստներ և չափավորներ:
Ռեֆորմիստների կողմնակիցները, որոնք աջակցություն էին ցուցաբերում Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիին, ձևավորել էին «Հույսի ցուցակ» կոալիցիան: Այդ քայլով նրանք նպատակ ունեին նվազեցնել պահպանողականների թիվը երկու պետական մարմիններում՝ խորհրդարանում և փորձագետների խորհրդում:
Վերջինս երկրի  հոգևոր առաջնորդին ընտրող կրոնական մարմին է:  88 անդամից բաղկացած Փորձագետների խորհուրդը կձևավորվի  առաջադրված 161 թեկանծուներց 8 տարի ժամկետով: Ինչ վերաբերում է խորհրդարանին, ապա այն ձևավորվում է 290 անդամներից 4 տարի ժամկետով, որի համար պայքարում էր 6 հազար թեկնածու, որոնց թվում կար 600 կին:
Ըստ ընտրությունների նախնական արդյունքների՝ ռեֆորմիստները և չափավոր թեկնածուները  վճռական հաղթանակ են տարել Թեհրանում, իսկ պահպանողական ուժերը խորհրդարանում զրկվել են ձայների մեծամասնությունից, հաղորդում է BBC-ն: Ընտրությունների հայտարարված արդյունքների համաձայն՝ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի կողմից հանդես եկող ռեֆորմիստներն ու չափավոր ուժերն, ամենայն հավանականությամբ, ստացել են Թեհրանում իշխանական մարմինների բոլոր՝ 30 տեղերը: Փորձագետների խոսքով՝ ընտրությունների նախնական արդյունքների համաձայն, Ռոուհանիի դիրքերն ամրապնդվել են, ինչը կարող է ռեֆորմիստներին թույլ տալ խորացնել Արևմուտքի հետ երկխոսությունը:
Սակայն, նորընտիր պահպանողական խմբակցությունների պատգամավորները դեմ են հանդես գալիս Արևմուտքի հետ սերտ հարաբերությունների ձևավորմանը՝ հետամուտ լինելով Ռուսաստանի հետ կառուցողական և հավասարակշիռ հարաբերությունների զարգացմանը:
Իրանի ողջ տարածքում քվեարկությանը մասնակցել Է ընտրողների ավելի քան 60 տոկոսը կամ 33 միլիոնից ավելի մարդ: Համաձայն Իսլամական Հանրապետության օրենսդրության՝ ընտրությունների վերջնական արդյունքները պետք Է հրապարակվեն ընտրությունների օրվանից հետո՝ երեք օրվա ընթացքում, հաղորդել Է ТАСС-ը:
Անկախ ընտրության արդյունքներից՝ կարող ենք արդեն իսկ փաստել Հասան Ռոուհանիի թե´ ներքին, թե´ արտաքին քաղաքականությունը գրանցել է ակնհայտ հաջողություն՝ մեղմելով ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի միջև առկա հակասությունները:

Why 2016 Elections in Iran are Important?
On Friday, February 26 Iranians for another time participated in the elections simultaneously voting for both the member of the country’s Parliament otherwise called the Majlis (290 seats) and the Assembly of Experts (88-seat). Although the final results of the elections are not officially announced yet, the preliminary results as for the Sunday night prove that the supporters of the current Iranian President Hassan Rouhani and his ally forth president of Iran, Akbar Hashemi Rafsanjani, lead in the Assembly of Experts (winning 15 of 16 seats assigned for Iran), while reformists have taken all 30 seats   in the Parliaments assigned for  the capital of Tehran, Al-Jazeera reports. Another important fact to mention based on the preliminary election results is that  the present  conservative chair of the  Assembly of Experts Ayatollah Mohammad Yazdi as well as another  arch-hardliner Ayatollah Mesbah Yazdi have also lost their seats in the Assembly of Experts, which according to the experts is considered a hard blow for the conservative forces in Iran.
To be able to estimate the importance of the elections we need first of all specify main functions of the Iranian Majlis and the Assembly of Experts. The Iranian Mejlis, which is elected for four-year term like in other countries, is responsible for adopting laws and holding the government accountable. Like in many other countries Mejlis can dismiss the cabinet of minister as well as the President. The Assembly of Experts, which is elected for every 8 years, is responsible for appointing and dismissing the country’s Supreme Leader, which is the head of the state of Iran. The Supreme Leader in Iran is appointed for life term. Supreme leader has a right to directly reform the constitution; the power which has been utilized by Khamenei’s predecessor Khomeini in 1989.
Thus if we turn to the importance of these elections first of all we are to state that in this eight-year  term the Assembly of experts is more likely to elect a new Supreme leader. The assumption is based on the circulating rumors that present Supreme leader of Iran, Ayatollah Ali Khamenei, is ill with cancer.
Besides, these elections will show the level of public support for the current president of Iran Hassan Rouhani, as they are the first ones since the Iranian president realized his election promise and reached the nuclear deal which allowed Iran to get rid of the sanctions imposed by the West. The more supporters Rouhani gains in the parliament after the elections, the higher the chances will be for Rouhani to realize his other election promises such as increasing personal freedoms in the country and so on.
And last but not the least the stronger  the Rouhani’s supporters in Iran are, the higher is the possibility for Iran and West to further develop their relations, which will be mutually beneficial both for Iran and the West.