«Օսկարի» եվրասիական նմանակը կներկայացնեն ամռանը
Կինեմատոգրաֆիայի ոլորտում եվրասիական մրցանակի շնորհանդեսը, որը կարող էր դառնալ ամերիկյան «Օսկարի» նմանակը, ենթադրաբար, ամռանը տեղի կունենա: Այս մասին հայտնում է RIA Novosti-ն՝ հղում անելով Ռուսաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահի տեղակալ Օլեգ Իվանովին:
«Շնորհանդեսն ամռանը կլինի, ես կարծում եմ՝ այն կհամակցվի Մոսկվայի միջազգային կինոփառատոնի անցկացման հետ, դա կլինի ոչ թե հենց կինոմրցանակը, այլ դրա ներկայացումը»,- հայտարարել է Իվանովը:
Նրա խոսքով՝ մրցանակաբաշխությունը ծրագրվում է անցկացնել արդեն հաջորդ տարի:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Ռուսաստանի Կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ, ռեժիսոր Նիկիտա Միխալկովն առաջարկել է եվրասիական մրցանակ ստեղծել կինոյի ոլորտում, որը կարող էր դառնալ «Օսկարի» նմանակը: Ռեժիսորի խոսքով՝ ինքն արդեն այդ հարցը քննարկել է Չինաստանում և Հնդկաստանում, որտեղ նախաձեռնությունը մեծ էնտուզիազմով են ընդունել:

Евразийский аналог "Оскара" представят летом
Презентацию евразийской премии в области кинематографа, которая могла бы стать аналогом американского "Оскара", предполагается провести летом. Об этом заявил зампред Союза кинематографистов России Олега Иванова, передает gazeta.ru.
"Будет презентация летом, я думаю, что она будет совмещена с проведением ММКФ, это будет не сама кинопремия, а ее представление", - заявил Иванов.
По его словам, премию планируется провести уже на следующий год.
Ранее сообщалось, что председатель Союза кинематографистов России режиссер Никита Михалков предложил создать евразийскую премию в области кино, которая могла бы стать аналогом премии Американской академии киноискусств "Оскар". По словам режиссера, он уже обсудил этот вопрос в Китае и Индии, где инициативу встретили с большим энтузиазмом.