Բրիտանիան աջակցում է ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցությանը, բայց...
Մեծ Բրիտանիան աջակցում է ԵՄ-ում Թուրքիայի անդամակցությանը՝ անհրաժեշտ չափորոշիչների պահպանման դեպքում, սակայն մտադիր չէ այդ երկրի քաղաքացիների համար չեղարկել վիզային ռեժիմը, քանի որ չի մտնում շենգենյան գոտու մեջ։ Այս մասին հայտարարել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի գրասենյակի պաշտոնական ներկայացուցիչը: «Ներկայիս կառավարությունն ու նախկին կառավարություններն աջակցել են Թուրքիայի անդամակցությանը՝ անհրաժեշտ չափորոշիչների համապատասխանության պայմանով»,- ասել է նա։
Թուրքիայի և ԵՄ-ի միջև Ասոցացման համաձայնագիր է ստորագրվել 1963 թվականին։ Անդամակցության հայտն Անկարան ներկայացրել է 1987 թվականին, սակայն բանակցությունները սկսվել են միայն 2005 թվականին և բազմիցս բարդությունների առերեսվել տարաձայնությունների պատճառով։

Британия поддерживает членство Турции в ЕС, но...
Великобритания поддерживает членство Турции в ЕС при соблюдении необходимых критериев, однако визы для граждан этой страны в рамках либерализации визового режима между Турцией и ЕС отменять не намерена, поскольку не входит в шенгенскую зону.
"Нынешнее правительство и предыдущие правительства поддерживали членство Турции (в ЕС) при условии соответствия необходимым критериям", - слова официального представителя офиса премьер-министра Великобритании передает РИА Новости.
Соглашение об ассоциации между ЕС и Турцией было подписано в 1963 году. Заявку на членство в ЕС Анкара подала в 1987 году. Но переговоры о вступлении начались только в 2005 году и неоднократно осложнялись разногласиями, которые приводили к их приостановке.