Ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը` Եվրոպայի առաջնության փոխչեմպիոն
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի կրկնակի, Եվրոպայի առաջնության եռակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը Եվրոպայի առաջնության եզրափակչում զիջեց ռուս մրցակցին, հաղորդում է armnoc.am-ը
Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում ընթացող Եվրոպայի առաջնությունում 98 կգ քաշային ըմբիշների եզրափակչում հայ ըմբիշի մրցակիցը Ռուսաստանը ներկայացնող 2013 թվականի աշխարհի չեմպիոն Նիկիտա Մելնիկովն էր: Ալեքսանյանին չհաջողվեց հաղթել մրցակցին և հայ ըմբիշը զիջեց 0:4 հաշվով:
Հիշեցնենք, որ Նիկիտա Մելնիկովին Արթուր Ալեքսանյանը պարտվել էր 2013 թվականի աշխարհի առաջնության և Ուսանողական խաղերի եզրափակիչներում: Ալեքսնյանը 2013 թվականի աշխարհի առաջնության եզրափակչից մինչ օրս պարտություն չէր կրել:
Մինչ այս Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիրը 1/8 եզրափակչում 8:0 հաշվով հաղթել էր ուկրաինացի Դմիտրի Տիմաշենկոյին: Քառորդ եզրափակչում հայ ըմբիշը 6:2 հաշվով առավելության էր հասել ավստրիացի Դանիել Գաստլի նկատմամբ: Իսկ կիսաեզրափակչում Ալքսանյանը 6:2 հաշվով հաղթել էր թուրք Չենկ Իլդեմին:

Артур Алексанян - вице-чемпион Европы
Бронзовый медалист Олимпийских игр, двукратный чемпион мира, трехкратный чемпион Европы Артур Алексанян в финале чемпионата Европы уступил сопернику из России, сообщает НОК Армении.
В финале проходящего в столице Латвии Риге чемпионата Европы соперником Артура Алексаняна, выступающего в весовой категории 98 кг, был представитель России, чемпион мира 2013-го года Никита Мельников. Армянский борец уступил со счетом 0:4.
Напомним, что Никита Мельников одерживал победы над Артуром Алексаняном в финалах чемпионата мира 2013-го года и Студенческих игр. Это первое поражение Алексаняна после финала чемпионата мира 2013-го года.
Ранее бронзовый медалист Олимпийских игр в 1/8 финала одержал победу над украинцем Дмитрием Тимченко со счетом 8:0. В четвертьфинале армянский борец добился преимущества над австрийцем Даниелем Гастли со счетом 6:2. В полуфинале Алексанян победил турка Ценка Илдема со счетом 6:2.