Հյուսիսային Կորեան պատրաստվում է միջուկային զենքի նոր փորձարկման
Հյուսիսային Կորեան առաջիկայում մտադիր է միջուկային զենքի նոր փորձարկում անցկացնել, ինչպես նաև բալիստիկ հրթիռ արձակել: Այս մասին հայտարարել է երկրի ղեկավար Կիմ Չեն Ինը:
«Միջուկային հարվածի հուսալիության բարձրացման համար առաջիկայում կանցկացվեն միջուկային լիցքի փորձարկում և միջուկային մարտագլխիկ կրելու ունակ բալիստիկ հրթիռի արձակում»,- ասել է Կիմ Չեն Ինը:
Ինչպես հայտարարում է Փհենյանը, միջուկային վերջին փորձարկումը Հյուսիսային Կորեան իրականացրել է 2016 թվականի հունվարին, իսկ փետրվարին արձակել է արբանյակ կրող բալիստիկ հրթիռ:

Ким Чен Ын анонсировал новые ядерные испытания и ракетные запуски
Северная Корея в ближайшее время планирует провести новое ядерное испытание и осуществить пуски баллистических ракет, заявил лидер КНДР Ким Чен Ын.
"Ким Чен Ын отдал приказ в ближайшее время провести испытательный взрыв ядерной боеголовки и испытательные пуски нескольких видов баллистических ракет, способных нести ядерные заряды, чтобы совершенствовать надежность ядерного удара", - сообщает Интерфакс со ссылкой на Центральное телеграфное агентство Кореи.
Последнее ядерное испытание, как объявлял Пхеньян, было проведено в январе 2016 года, в феврале КНДР запустила баллистическую ракету со спутником.