Օբաման Ֆիդել Կաստրոյի հետ հանդիպելու ցանկություն է հայտնել
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, որն այցով Կուբայում է, ABC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ուրախ կլիներ հանդիպել կուբայական հեղափոխության առաջնորդ Ֆիդել Կաստրոյին, եթե 89-ամյա քաղաքական գործչի առողջությունը թույլ տա:
Նրա խոսքով՝ դա կխորհրդանշեր «սառը պատերազմի» գլխի վերջին կղզում իշխանության փոփոխությունից հետո մի քանի տասնամյակ տևած երկու պետությունների պատմության մեջ:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնականի տեղակալ Բեն Ռոդսը ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել էր, որ Օբաման Կուբա իր այցի ընթացքում Ֆիդել Կաստրոյի հետ հանդիպում չի նախատեսում:

Обама хотел бы встретиться с Фиделем Кастро
Президент США Барак Обама, находящийся на Кубе с визитом, заявил в интервью телеканалу ABC, что был бы рад встрече с лидером кубинской революции Фиделем Кастро, если 89-летнему политику позволит здоровье.
По его словам, это символизировало бы завершение главы "холодной войны" в истории двух государств, продолжавшейся несколько десятилетий после смены власти на острове, передает lenta.ru.
В то же время заместитель помощника президента США по национальной безопасности Бен Родс сообщил на брифинге, что Обама во время своего пребывания на Кубе проведение встречи с Фиделем Кастро не планирует.