Ալիևը փոխել է «խավիարային դիվանագիտությունը». The Economist
Քաղբանտարկյալների համաներումը մարդու իրավունքների պարբերաբար շարունակվող խախտումների ֆոնին չի կարող գնահատվել որպես առաջընթաց: Այս մասին ասվում է Լրագրողների ազատության և անվտանգության ինստիտուտի կողմից մարտի 17-ին Ադրբեջանում 14 քաղբանտարկյալի ազատ արձակման կապակցությամբ տարածված հայտարարությունում: Կառույցը այս համաներումը գնահատում է որպես Վաշինգտոնում կայանալիք միջուկային անվտանգության գագաթաժողովի շրջանակներում ադրբեջանական ղեկավարության համար Սպիտակ տանը ընդունելություն կազմակերպելու Բաքվի հնարավորությունների ընդլայնում:
Ալիևի կողմից մի շարք քաղբանտարկյալներին ներում շնորհելու որոշման կապակցությամբ հիացական գնահատականները սկսել են զիջել այդ քայլի չոր քաղաքական գնահատականներին ոչ միայն ադրբեջանական այլ նաև միջազգային հանրության կողմից: Նշենք, որ վերլուծաբանները դեռ այն ժամանակ ասում էին, որ Ալիևի կողմից նման հրամանը ոչ թե նրա ավելի ժողովրդավար դառնալու արդյունք է, այլ նպատակ է հետապնդում սիրաշահելու արևմտյան գործընկերներին՝ հատկապես ԱՄՆ-ին: Սակայն այն ժամանակ ամերիկյան և եվրոպական ղեկավար շրջանակների կողմից Ալիևի այս որոշման կապակցությամբ հնչող ստանդարտ դրական արձագանքը միջազգային հանրության համար ընկալելի չէր դարձնում Ալիևի որոշման իրական շարժառիթները: Իսկ դրանք հետևյալն են՝ չեզոքացնել ԱՄՆ-ում որոշակի շրջանակների  հակաադրբեջանական արդյունավետ գործունեությունը և վերականգնել Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունները, որոնք այժմ բավականին վատ վիճակում են գտնվում:
Դրա համար Ադրբեջանը ստիպված է անցում կատարել զիջումների քաղաքականության, քանի որ, ինչպես ցույց է տվել վերջին ամիսներին Բաքվի դիվանագիտական պրակտիկան(օրինակ՝ ԵԽԽՎ ձախողումը), ադրբեջանական ավանդական դիվանագիտությունը այլևս այդքան էլ արյունավետ չէ: Այս կապակցությամբ բրիտանական The Economist-ը գրում է նաև, որ Ադրբեջանը ստիպված է այլ ուղիներ փնտրելու, քանի որ «ավանդաբար խավիարային դիվանագիտություն օգտագործող Ալիևի ռեսուրսները նավթի գների անկման հետևանքով կրճատվել են»: Մեկնաբանելով քաղբանտարկյալներին համաներում շնորհելը՝ հեղինակավոր թերթը գրում է. «Նավթային պետության բռնապետական ռեժիմը պատրաստվում է Վաշինգտոնում մարտի 31-ին կայանալիք միջուկային անվտանգության գագաթաժողովին՝ փորձելով վերականգնել իր ռեկորդային ցածր վարկանիշը»:
Սակայն հարկ է նշել, որ Ալիևը սխալվել է իր հաշվարկներում: Բաքուն ազատ է արձակել ոչ այն քաղբանտարկյալներին, որոնց պատճառով Արևմուտքը այդքան քննադատում էր Ալիևին և ենթադրվում է, որ Վաշինգտոնում այս մասին Ալիևին անպայման հիշեցնելու են:

США-Азербайджан: в чем просчитался Алиев?
Несмотря на освобождение 17 марта ограниченного числа политзаключенных в Азербайджане, многие  активисты остаются в заключении, а продолжающие аресты активистов принижают значение помилования. Об этом говорится в распространенном 23 марта заявлении Института свободы и безопасности репортеров, передает contact.az. "Помилование, осуществленное на фоне систематического нарушения прав человека, не может расцениваться как шаг вперед. Необоснованные аресты и политически мотивированные суды продолжаются", - заявил директор ИСБР Эмин Гусейнов.
ИСБР расценивает помилование журналистов и правозащитников как попытку расширения возможностей приема руководства Азербайджана в Белом доме в рамках саммита по ядерной безопасности в Вашингтоне.
Неделю спустя после неожиданного помилования президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым нескольких политзаключенных, восторженные отзывы международного, да и азербайджанского общества по этому поводу стали уступать сухим расчетам азербайджанского президента по этому шагу. Конечно, аналитики тогда тоже говорили, что Алиев таким образом хочет понравиться Западу, и помилование политзаключенных накануне визита в США - не случайное совпадение, но поскольку американские и европейские чиновники друг за другом поприветствовали освобождение политзаключенных, об истинной мотивации Баку говорилось не очень много.
А истинная мотивация этого шага Алиева такова: нейтрализовать эффективную деятельность антиазербайджанских кругов в США и наладить отношения с Вашингтоном. Для этого Баку остается только пойти на уступки, так как "традиционная дипломатия" Азербайджана (например, с помощью черной икры), как показывает практика последних месяцев (например, провал в ПАСЕ), больше не действует. По этому поводу британская The Economist пишет: "по причине падения цен на нефть ресурсы Алиева, традиционно пользующегося "икорной дипломатией", сократились, что вынудило его искать другие варианты...". Влиятельная газета напоминает, что "были освобождены 14 диссидентов, однако большая часть еще находится в тюрьмах. Диктаторский режим нефтяной страны готовится к ядерному саммиту 31-го марта в Вашингтоне, пытаясь реабилитировать свой рекордно низкий рейтинг".
Надо отметить, что этот пиар-шаг Алиева по освобождению некоторых политзаключенных действительно имел положительный эффект, но этот эффект имел краткосрочное воздействие. Алиев освободил не тех политзаключенных, из-за которых Запад так часто критиковал Баку. И в Вашингтоне Алиеву обязательно напомнят об этом. Таким образом, Алиев, привыкший многое в жизни оценивать нефтедолларами и икрой, можно сказать, на этот раз просчитался.