Քվեարկությանը մասնակցած անձանց ցուցակների հրապարակել-չհրապարակելու խնդիրը. եվրոպական փորձ
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն, հաշվի առնելով ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքի մշակման փուլի նկատմամբ հանրային մեծ հետաքրքրվածությունը, «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի հետ սկսում է հոդվածների շարք, որտեղ կներկայացվեն հիմնական վիճելի դրույթները՝ եվրոպական փորձի ներքո:
ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի նախագծի քննարկման ընթացքում առավել շատ շոշափվող դրույթներից մեկը քվեարկած անձանց ցուցակների հրապարակման պահանջն է: Ընդդիմադիր որոշ ուժեր պահանջում են հրապարակել ընտրողների քվեարկած (ստորագրած) ցուցակները՝ նշելով, որ դա կրկնաքվեարկությունների կանխարգելման լավագույն մեխանիզմն է: Նրանց կարծիքով դա էական նպաստ կունենա ընտրությունների թափանցիկության ապահովման հարցում: Իշխանություններն էլ կարծում են, որ ստորագրված ընտրական ցուցակները չպետք է հրապարակվեն, սակայն դրանք նաև չպետք է բացարձակ գաղտնի լինեն՝ առաջարկելով մշակել մեխանիզմ, որը թույլ կտա ընտրատեղամասերում գտնվող դիտորդներին և վստահված անձանց ծանոթանալ այդ ցուցակներին:
Այս տարբերակը դիտարկվում է որպես ընտրակեղծարարության դեմ պայքարի հնարավոր գործիք: Նշված մեխանիզմի կիրառելիության վերաբերյալ առավել ամբողջական պատկերացում կազմելու համար նպատակահարմար ենք գտնում դիտարկել միջազգային, մասնավորապես՝ եվրոպական փորձը:
Քվեարկության գաղտնիության խնդիրն իր արտացոլումն է գտել բազմաթիվ միջազգային փաստաթղթերում:
«Իրավունքի միջոցով ժողովրդավարության եվրոպական հանձնաժողովի» (Վենետիկի հանձնաժողով) կողմից 2002 թվականին ընդունված «Ընտրական հարցերում բարենպաստ գործունեության կանոնագիրք. Ուղենիշներ և բացատրական զեկույց» փաստաթղթի[1]ընտրական իրավունքի գաղտնիության կետերի շարքում նշվում է, որ «քվեարկած անձանց ցուցակը չպետք է հրապարակվի, քանի որ ձեռպահ լինելը կարող է քաղաքական ընտրության նշան հանդիսանալ»:
Հաշվի առնելով Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում ընտրական գործընթացների ու իրավական փաստաթղթերի՝ ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխանության գնահատմամբ զբաղվող հեղինակավոր այս կառույցի սահմանումը, դիտարկենք նաև եվրոպական առանձին երկրների փորձը:
Օրինակ, Մեծ Բրիտանիայում ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիները պետք է գրանցվեն ընտրական գրանցամատյանում: Մեծ Բրիտանիայում յուրաքանչյուրը կարող է ստուգել այսպես կոչված «գրանցված ռեգիստրը», որը ցույց է տալիս, թե ով է քվեարկել ընտրատեղամասերում, ինչպես նաև փոստով:
Regulation 118(1) of the Representation of the People Regulations 2001[2] փաստաթղթի 3.9 կետի համաձայն յուրաքանչյուր ոք կարող է ստուգել «գրանցված ռեգիստրը», այդ թվում նրանք, ովքեր իրավունք ունեն ձեռք բերել պատճենը: Ինչ վերաբերվում է ամբողջական ընտրական ռեգիստրին, ապա ռեգիստրերի և ցուցակների ստուգումն անվճար է: Յուրաքանչյուր ոք, ով ցանկանում է ստուգել դրանք, պետք է գրավոր դիմում ներկայացնի: Փաստաթղթերը պետք է տրամադրվեն 10 օրվա ընթացքում:
Այսինքն՝ քվեարկած անձանց ցուցակը հասանելի է, բայց այն, թե ում օգտին են քվեարկել, գաղտնի է:
Ընտրական գիտելիքների ցանցի[3] տվյալներով՝ Ռումինիայում քվեարկած անձանց ցուցակը չի հրապարակվում: Փոխարենը որոշ դեպքերում (Եվրախորհրդարանի ընտրություններ, նախագահական ընտրություններ և ազգային հանրաքվեներ) Մշտական ընտրական մարմինը ստուգում է այս ցուցակները՝ կրկնակի քվեարկության դեպքերի դուրսբերման համար: Եթե Մշտական ընտրական մարմինը կրկնակի քվեարկություն է գտնում, տեղեկացնում է դատախազությանը:
Բացի այդ, յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի Մշտական ընտրական մարմնից ստանալ հատված այն ընտրական ցուցակից, որի մեջ ինքը ներառված է: Այն պետք է պարունակի միայն իր անձնական տվյալները, այդ թվում՝ ստորագրությունը: Եթե նա տեսնի, որ որևէ մեկը քվեարկել է իր անվամբ, կարող է բողոք ներկայացնել դատախազություն:
Նույն աղբյուրի համաձայն՝ Շվեյցարիայում քվեարկությանը մասնակցած անձանց ցուցակը իրավականորեն պաշտպանված չէ, բայց նաև չի հրապարակվում:
Ֆրանսիայում գաղտնի քվեարկությունն Ընտրական օրենսգրքի հիմնական պահանջներից մեկն է, նշում է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կայքը[4]: Ավստրիայի խորհրդարանի կայքը[5] ևս ընդգծում է քվեարկության գաղտնիության անհրաժեշտությունը, բայց ընտրություններին մասնակցած անձանց ցուցակների մասին չի նշվում:
Ինչպես երևում է, քվեարկած անձանց ցուցակների հրապարակման հարցում Եվրոպական երկրներում ևս մոտեցումը տարբեր է: Սա նշանակում է, որ արդյունավետ հանրային քննարկումները հենց այն ճանապարհն են, որի միջոցով կարելի է գտնել մեր պետության համար լավագույն տարբերակը:

Публикация списка избирателей: европейский опыт
ИАА "Армедиа", учитывая большой общественный интерес к этапу разработки нового Избирательного кодекса РА, совместно с аналитическим центром "Айацк" начинает публикацию ряда материалов, в которых в свете накопленного европейского опыта будут представлены основные спорные положения, касающиеся демократических основ проведения выборов.
В процессе обсуждения Избирательного кодекса РА одним из наиболее затрагиваемых положений является требование публикации списка участвующих в голосовании людей. Некоторые оппозиционные силы требуют опубликовать списки проголосовавших избирателей, отмечая, что это является наилучшим механизмом предотвращения повторного голосования. По их мнению, такой шаг внесет существенный вклад в вопрос прозрачности выборов. По мнению властей, подобные списки не должны быть опубликованы. Одновременно они не должны быть абсолютно секретными, в связи с чем предлагается разработать механизм, который позволит наблюдателям и доверенным лицам ознакомиться на избирательных участках с названными списками.
Этот вариант со стороны властей рассматривается как возможный инструмент борьбы против махинаций при голосовании. Для получения полноценной картины применимости описанного механизма целесообразно рассмотреть международный, в частности, европейский опыт в данном вопросе.
Проблема тайного голосования нашла свое отражение во многих международных документах.
Например, в принятых в 2002-ом году правилах по "Благоприятной деятельности в избирательных вопросах. Основные направления и пояснительный доклад[1]" Европейской комиссии за демократию через право – Венецианской комиссии, в ряду пунктов избирательных прав по тайному голосованию отмечается, что "список проголосовавших людей не должен быть опубликован, поскольку неучастие в голосовании также может считаться признаком политического выбора".
Учитывая вышесказанное определение, данное этой авторитетной структурой, занимающейся оценкой соответствия избирательных процессов и правовых документов стран-членов Совета Европы демократическим критериям, рассмотрим также опыт отдельных европейских стран.
Например, в Великобритании имеющие избирательное право граждане должны зарегистрироваться в избирательных регистрах. В Великобритании каждый имеет право проверять т.н. "зарегистрированный реестр", который показывает, кто голосовал на данном избирательном участке, в том числе и по почте.
Согласно пункту 3.9 документа под названием "Regulation 118(1) of the Representation of the People Regulations 2001[2]", каждый вправе проверить "зарегистрированный реестр", в том числе есть и право получить копию. Что касается полного избирательного регистра, то их проверка, а также проверка избирательных списков проводится бесплатно. Каждый, кто желает проверить их, должен представить письменное заявление, а документы предоставляются в течение 10 дней. Т.е., список голосовавших лиц доступен, однако кто в пользу кого проголосовал, это остается тайной.
Согласно данным сети Избирательных знаний[3], в Румынии список голосовавших избирателей не публикуется. Вместо этого в некоторых случаях (выборы в Европарламент, президентские выборы и национальные референдумы) Постоянный избирательный орган проверяет эти списки - для исключения случаев повторного голосования. Если Постоянный избирательный орган находит случай повторного голосования – он информирует об этом прокуратуру.
Кроме того, каждый гражданин имеет право получить от Постоянного избирательного органа данные о себе. Полученный документ должен содержать лишь личные данные, в том числе и подпись голосовавшего. Если он увидит, что кто-то проголосовал вместо него, то он имеет право представить жалобу в прокуратуру.
Согласно тому же источнику, список лиц, участвующих в голосовании, не защищен, однако и не публикуется.
Во Франции тайное голосование является одним из основных требований Избирательного кодекса, говорится на сайте Национального собрания Франции[4]. Сайт парламента Австрии[5] также подчеркивает необходимость тайного голосования, однако ничего не говорится о списках участников выборов.
Как видим, в вопросе публикации списков избирателей подходы в различных европейских странах различны. Это означает, что плодотворные общественные обсуждения являются именно той дорогой, на которой и можно найти лучший вариант именно для нашей страны.