Յունկերը կոչ է անում ստեղծել ԵՄ անվտանգության միություն
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը կոչ է արել ստեղծել ԵՄ «անվտանգության միություն», հաղորդում է Коррепондент-ը:
«Մենք կարծում ենք, որ, այո՛, անհրաժեշտ են էներգետիկ միություն, շուկաների ու կապիտալների միություն, հատկապես տնտեսական միություն, արժութային միություն, բայց մենք մտածում ենք նաև, որ անհրաժեշտ է անվտանգության միություն»,- ասել է նա Բրյուսելում Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ:
«Առաջարկվել են անվտանգության միության բոլոր բաղադրիչ տարրերը: Ես կցանկանայի, որ Նախարարների խորհուրդը շուտափույթ հավանության արժանացներ արտաքին սահմանների պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի առաջարկությունը, չզիջեր տարբեր լոբբիների բազմաթիվ ճնշումներին, այլ մտածեր գլխավորի մասին՝ ինչ պետք է անել»,- նշել է Յունկերը:

Юнкер призывает создать союз безопасности ЕС
Глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер призвал к созданию "союза безопасности" ЕС, сообщает "Корреспондент".
"Мы считаем, что да, нужен энергетический союз, союз рынков и капиталов, особенно экономический союз, валютный союз, но мы думаем также, что нужен союз безопасности", - сказал Ж.-К.Юнкер на совместной с премьер-министром Франции Манюэлем Вальсом пресс-конференции в Брюсселе.
"Все составляющее элементы союза безопасности были предложены. Я бы хотел, чтобы Совет министров вскоре одобрил предложения комиссии по защите внешних границ, принял директиву по оружию и не уступал многочисленным оказаниям давления различных лобби, а сохранял в мыслях главное, что надо сделать", - отметил Юнкер.