Ո՞րքան գումար են ծախսում ԱՄՆ-ի նախագահի թեկնածուները նախընտրական քարոզարշավի համար
Ամերիկյան նախագահական ընտրությունների քարոզարշավի ուշագրավ պահերից է նաև թեկնածուներից յուրաքանչյուրի ընտրարշավի համար կատարված հանգանակությունները: Փորձագետների կարծիքով՝ ինչքան շատ գումար է վատնում թեկնածուն նախընտրական քարոզարշավի համար, այնքան ավելի մեծ է ընտրություններում հաղթելու հնարավորությունը, քանի որ թեկնածուների նախընտրական բյուջեն ցույց է տալիս տվյալ թեկնածուի հասարակական աջակցությունը: Նշենք, որ ԱՄՆ-ում նախագահի թեկնածուների նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսավորումը կատարվում է անհատների կողմից կամավոր հանգանակությունների, քաղաքական կուսակցությունների և հանձնաժողովների կողմից ներդրումների միջոցով, ինչպես նաև թեկնածուների և նրանց ընտանիքի անդամների սեփական միջոցների և պետության կողմից տրամադրվող միջոցների հաշվին:
Նշենք, որ այս պահին նախընտրական բյուջեի առումով առաջատարը դեմոկրատական կուսակցության թեկնածուներն են: Այսպես, ԱՄՆ-ի նախագահի ամենահավանական թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի նախընտրական քարոզարշավի բյուջեն կազմում է մոտավորապես 130 մլն 444 հազար դոլար: Նշվում է, որ նրա նախընտրական քարոզարշավում ամենամեծ ներդրումները կատարել են բանկերի տնօրենները և փաստաբանները: 200 դոլարից պակաս նվիրատվություններով Քլինթոնը հավաքվել է նախընտրական միջոցների ընդամենը 17 տոկոսը: Սենատոր Բերնի Սանդերսը, ով հանդես է գալիս քաղաքականության մեջ մեծ գումարների ներդրման քննադատությամբ և Քլինթոնին մեղադրում է Ուոլ Սթրիթի հետ սերտ կապերի համար նախընտրական քարոզարշավի համար հավաքել է 96 մլն 311 հազար դոլար: Սենատորը հիմնականում քարոզարշավի համար գումարը հավաքել փոքր գումարներով շարքային ամերիկացիների հանգանակությունների շնորհիվ. նախընտրական բյուջեի երեք քառորդը հավաքվել է 200 դոլարից փոքր նվիրատվությունների հաշվին: Սանդերսին հաջողվել է ֆինանսավորում ստանալ նույնիսկ գործազուրկներից. 2015-ին նրա նախընտրական քարոզարշավի համար գործազուրկ ամերիկացիների հանգանակությունները կազմել են 15 մլն դոլար:
Հանրապետական կուսակցությունից նախագահի հնարավոր թեկնածուներից Թեդ Քրուզը նախընտրական քարոզարշավի համար հավաքել է 54 մլն 661 մլն դոլար, ընդ որում՝ գումարների 46 տոկոսը հավաքվել է սենատորի հարազատ Տեխասում՝ վերջինիս ավանդական արդյունաբերական ոլորտների՝ նավթային և գազային ընկերությունների և  գյուղատնտեսության ոլորտի հանգանակությունների շնորհիվ: Քրուզին աջակցում է նաև ԱՄՆ-ի փոստային ծառայությունը՝ ավելի շուտ վերջինիս աշխատակիցները, որոնց հաջողվել է Քրուզի համար հավաքել ավելի քան 34 հազար դոլար: Նախագահի ամենասկանդալային թեկնածու միլիարդատեր Դոնալդ Թարմփի նախընտրական բյուջեն կազմում է 25 մլն 526 դոլար, որից սակայն 7,5 մլն է հավաքվել անհատական հանգանակություններից: Թրամփի քարոզարշավի ամենաակտիվ ներդրողներն են առողջապահության և անշարժ գույքի ոլորտների աշխատակիցները: Նշենք, որ Թրամփի քարոզարշավի 69 տոկոսը ֆինանսավորվում է անձամբ գործարարի կողմից, ով այդ նպատակով պարտք է վերցրել, ինչը պետք է հետ վերադարձնի կա՛մ հանգանակություններից ստացված գումարի հաշվին,  կա՛մ սեփական միջոցներով: Նշենք, որ Թրամփը մինչ այժմը սեփական միջոցների քարոզարշավի համար վատնել է ընդամենը 250,381 դոլար: Չնայած նման քիչ գումարներ ծախսելուն պետք է նշել, որ Թրամփը հիմա համարվում է ընտրապայքարի ֆավորիտներից մեկ՝ չնայած վերլուծաբանների կանխատեսումներին, որ Թրամփին ունեցած գումարը չի բավարարի հաջող նախընտրական քարոզարշավ իրականացնել:
Նշենք, որ ամենաշատ գումարը նախընտրական քարոզարշավի համար  ծախսել է գործող նախագահ Օբաման: 2008 թվականին Օբաման այդ նպատակով ծախսել էր 760, իսկ 2012 թվականին՝ 737 մլն դոլար:

Сколько тратят кандидаты в президенты США на избирательную кампанию
Выборы президента США являются не только одними из самых важных в мире, но они еще и самые затратные президентские выборы. Таким образом, фандрайзинг - важнейшая часть избирательной кампании в США. Эксперты считают, что чем больше денег потрачено на предвыборную кампанию, тем больше шансов у кандидата на победу на выборах, так как предвыборный бюджет обычно отражает общественную поддержку того или иного кандидата. Основными источниками финансирования избирательных кампаний являются: добровольные пожертвования частных лиц, взносы политических партий и политических комитетов, собственные средства кандидата и членов его семьи и средства, выделяемые государством.
Отметим, что с точки зрения предвыборного бюджета лидерами являются ведущие кандидаты от Демократической партии. Так, предвыборный бюджет Хиллари Клинтон составляет около 130 миллионов 444 тысячи долларов. Самые большие взносы в ее предвыборную кампанию сделали банкиры и юристы. Клитон собрала лишь 17 процентов средств избирательной кампании за счет пожертвований в сумме до 200 долларов. Сенатор Берни Сандерс сделал акцент на сборе индивидуальных пожертвований. Из 96 млн 311 тысяч долларов Сандерс собрал именно таким путем. Сандеру удалось также получить финансирование от безработных: за 2015 год эта сумма составила 15 млн долларов.
Кандидат в президенты от Республиканской партии Тед Круз собрал 54 млн до 661 млн долларов для кампании, при этом 46 процентов денег он собрал именно в своем родном Техасе. Круза также поддерживает Почтовая служба США, а вернее - ее сотрудники, которым уже удалось собрать более 34 тысяч долларов для его предвыборной компании. Бюджет предвыборной кампании самого скандального кандидата в президенты, миллиардера Дональда Трампа самый маленький - 25 млн 526 тысяч долларов. Наиболее активными инвесторами в предвыборную кампанию Трампа являются представители секторов здравоохранения и недвижимости. Отметим, что 69 процентов бюджета избирательной кампании Трампа финансируется лично предпринимателем. Несмотря на малые расходы, следует отметить, что Трамп в настоящее время считается одним из фаворитов избирательной кампании, несмотря на прогнозы аналитиков, что денег Трампа не будет достаточно для проведения успешной кампании.
Добавим, что по сравнению с данными после 1960 года, Обама потратил самую большую сумму на свою избирательную кампанию. Так, в 2008 году Обама на эти цели потратил 760 млн, а в 2012 году - 737 млн долларов.