Պալմիրայի վերականգնումը կարող է տևել 5 տարի. Դամասկոս
ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման գրոհայիններից ազատագրված Պալմիրայի վերականգնումը կարող է տևել 5 տարի: Այս մասին ասվում է Սիրիայի թանգարանների և հնությունների դեպարտամենտի տարածած հայտարարության մեջ:
«Եթե ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հավանություն տա, մեզնից կպահանջվի 5 տարի՝ ԻՊ-ի կողմից վնասված կամ ոչնչացված օբյեկտները վերականգնելու համար»,- ասել է դեպարտամենտի ղեկավար Մաամուն Աբդ Ալ-Քարիմը։
Սիրիայի կառավարական բանակը Պալմիրան ազատագրելու մասին հայտնել է մարտի 27-ին: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից համաշխարհային ժառանգություն ճանաչված քաղաքը 2015 թվականի մայիսից գտնվում էր ԻՊ վերահսկողության տակ:

Дамаск: на восстановление Пальмиры уйдет пять лет
Работы по восстановлению разрушенной в результате действий террористической группировки "Исламское государство" Пальмиры в Сирии займут пять лет. Об этом говорится в опубликованном заявлении Департамента древностей и музеев Сирии, передает ТАСС.
"Если мы получим одобрение ЮНЕСКО, нам потребуется пять лет, чтобы восстановить разрушенные и поврежденные памятники", - заявил глава сирийского ведомства Мамун Абдель Керим.
Вооруженные силы Сирии при поддержке российской и сирийской авиации 27 марта освободили Тадмор (арабское название Пальмиры). Древний город, признанный памятником Всемирного наследия ЮНЕСКО, был захвачен ИГ в мае 2015 года.