Համամասնական ընտրական համակարգ. եվրոպական փորձ
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն, հաշվի առնելով ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքի մշակման փուլի նկատմամբ հանրային մեծ հետաքրքրվածությունը«Հայացք» վերլուծական կենտրոնի հետ սկսում է հոդվածների շարք, որտեղ կներկայացվեն հիմնական վիճելի դրույթները՝ եվրոպական փորձի համատեքստում:
Համաձայն 2015թ-ին ընդունված սահմանադրական փոփոխությունների՝ ընտրական համակարգը խառն ընտրակարգից անցում է կատարում 100% համամասնականի, ինչն էլ իր արտահայտումն է գտել 2016թ-ի մարտի 3-ին ՀՀ Կառավարության նիստում հաստատված ընտրական օրենսգրքի նախագծում: Ընտրական համակարգում արված փոփոխությունները նպատակ են հետապնդում համամասնական ընտրակարգի միջոցով խորհրդարանը դարձնել առավել ներկայացուցչական, իսկ  ընդդիմությանը տալ առավել մեծ ներկայացվածության հնարավորություն:
Ըստ դեռևս գործող ընտրական օրենսգրքի՝ ՀՀ ընտրական համակարգը հիմնված է խառը ընտրակարգի վրա, որի համաձայն, խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվում են համամասնական և մեծամասական կարգով: 90 պատգամավոր ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով, հանրապետության ողջ տարածքն ընդգրկող մեկ բազմամանդատ ընտրատարածքից` կուսակցությունների ընտրական ցուցակներով (կուսակցությունների դաշինքի) առաջադրված պատգամավորի թեկնածուների թվից, իսկ 41 պատգամավոր ընտրվում է մեծամասնական ընտրակարգով, յուրաքանչյուր ընտրատարածքից՝ մեկ պատգամավոր:
Ըստ ընտրական օրենսգրքի նոր նախագծի՝ ցանկացած կուսակցություն կամ կուսակցությունների դաշինք պետք է ներկայացնի իր ցուցակը, որտեղ պետք է ներառվեն նվազագույնը 80, առավելագույնը՝ 300 թեկնածու: Այս թեկնածուների մի մասը պետք է ընդգրկվի նաև տարածքային ընտրացուցակներում:
Հայաստանի Հանրապետությունը, նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծի համաձայն, կբաժանվի 13 ընտրատարածքների: Երևանը նախատեսվում է բաժանել  4 ընտրատարածքի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերը՝ միասին 1, իսկ մնացած մարզերը՝ մեկական ընտրատարածքների: Ընտրատարածքային հանձնաժողովներում առաջադրված թեկնածուները պետք է ընդգրկված լինեն նաև կուսակցությունների համամասնական ցուցակներում:
Ընտրատարածքներում համամասնական ընտրակարգը կիրականացվի բաց ցուցաներով: Յուրաքանչյուր կուսակցություն ցանկացած ընտրատարածքային հանձնաժողովում պետք է ունենա նվազագույնը 5 թեկնածու, իսկ առավելագույնն՝ այնքան, որ յուրաքանչյուր թեկնածուին հասնի առնվազն 10 հազար ընտրող: Կարելի է ենթադրել, որ միջին թվով առավելագույն թեկնածուների քանակը կլինի 10-15:
Ընտրություններից հետո կուսակցությունների հավաքած ձայները հաշվարկելուց հետո կուսակցություններին տրվելիք մանդատների կեսը նախատեսվում է տալ փակ ցուցակով առաջադրված թեկնածուներին, իսկ մյուս կեսը՝ բաց, այսինքն՝ ընտրատարածքներում առաջադրված թեկնածուներին:
Ներկայումս, 100% համամասնական ընտրակարգի շուրջ քննարկումները հանրության և տարբեր քաղաքական ուժերի կողմից ընթանում են թեժ մթնոլորտում:
Ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը բազմիցս հանդես են եկել մեծամասնական ընտրակարգի վերացման մասին հայտարարություններով, սակայն նոր ընտրական օրենսգրքով նախատեսվող համամասնական ընտրակարգին դեմ հանդես եկողներ ևս եղան: Ընդդիմադիր դիրքորոշում ունեցող քաղաքական ուժերը կարծում են, որ բաց ցուցակներով համամասնական ընտրակարգի հիմքում իրականում ընկած է մեծամասնական ընտրակարգը:
Այլ մոտեցում ունեն իշխող քաղաքական ուժերը: Համաձայն նրանց դիրքորոշման՝ բաց ցուցակներով համամասնական ընտրակարգը մեծամասնական ընտրակարգի հետ որևէ առնչություն չունի: Համամասնական ընտրական համակարգը տարբեր երկրներում ունի կիրառման իր տարատեսակները:
Վերոնշյալ հակասության հաղթահարման համար, խնդիրը փորձենք դիտարկել քաղաքագիտական տեսանկյունից՝ զուգահեռ համադրելով նաև համամասնական ընտրական համակարգի կիրառման եվրոպական փորձը: 2015 թվականին հաստատված սահմանադրական բարեփոխումները պայմանավորում են ընտրական օրենսգրքի բարեփոխման անհրաժեշտությունը, քանի որ բոլոր օրենքները պետք է բխեն մայր օրենքի տրամաբանությունից՝ հիմնվելով եվրոպական չափանիշների համապատասխանեցման և ժողովրդավարական զարգացման վրա:
ԵՄ անդամ խորհրդարանական հանրապետությունների ճնշող մեծամասնությունում՝ Ավստրիա, Բուլղարիա, Խորվաթիա, Չեխիա, Լեհաստան, Լատվիա, Էստոնիա, Հունաստան, Իռլանդիա, Իտալիա, Մալթա, Սլովակիա, Սլովենիա, Ֆինլանդիա, կիրառվում է ընտրությունների անցկացման համամասնական համակարգը:
Այս երկրներում ամրագրված է համամասնական ընտրակարգն՝ իր տարբեր տեսակներով (փակ և բաց կուսակցական ցուցակներով, խառը համամասնական, փոխանցելի քվեով, վարկանիշային և այլ համամասնական ընտրակարգեր): Դեռևս 20-րդ դարի սկզբին հաշվվում էր համամասնական ընտրական համակարգի շուրջ 152 տարատեսակ:
Փակ համամասնական ընտրակարգի դեպքում քաղաքացին չի կարողանում փոփոխություն կատարել կուսակցությունների կողմից ներկայացված ընտրական ցուցակի մեջ: Բաց ցուցակների նկատմամբ քաղաքացիների վերաբերմունքն էապես ազդում է նրա վրա, թե ցուցակում ներառված որ թեկնածուն կհայտնվի խորհրդարանում:
Համաձայն նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծի, ՀՀ-ում, ըստ էության կկիրառվի համամասնական ընտրական համակարգը՝ բաց և փակ համամասնական ընտրական ցուցակների համադրմամբ: Բաց ընտրական ցուցակների պարագայում կարող է կիրառվել նաև վարկանիշային ընտրակարգը: Բաց ցուցակներով համամասնական ընտրական համակարգը բոլոր տարբերակներից համարվում է լավագույնը, քանի որ հնարավորություն է տալիս ձևավորել ճկուն կուսակցական ցուցակներ՝ ապահովելով ընտրողի և թեկնածուի միջև կապը: Բաց ցուցակներով ընտրակարգի դեպքում ընտրողները հնարավորություն են ունենում որոշելու համամասնական ցուցակի հերթականությունը:
Վարկանիշային ընտրակարգը հնարավորություն է տալիս ընտրազանգվածին քվեարկել ոչ միայն այս կամ այն կուսակցական ցուցակի օգտին, այլ նաև՝ նախապատվություն տալ կուսակցական ցուցակում ներառված որոշակի թվով թեկնածուների: Այսինքն՝  քվեարկելով ցուցակի օգտին, ընտրողը նշում է կուսակցական ցուցակում ընդգրկված այն թեկնածուներին, ում ընտրությունն իր համար առավել նախընտրելի է: Փակ կուսակցական ցուցակում թեկնածուների հերթականությունը որոշվում է կուսակցության ղեկավար մարմնի կողմից, և այս պարագայում ընտրված են համարվում այն թեկնածուները, ում ազգանունները գտնվում են ցուցակի սկզբում: Կիրառելով վարկանիշային ընտրակարգը, ընտրողը կարող է իր նպաստն ունենալ իր կողմից նախընտրելի թեկնածուի ընտրության հարցում, ում ազգանունը կուսակցական ցուցակում միջնամասում կամ վերջնամասում է:
Ընտրությունների անցկացման բաց և փակ համամասնական ընտրական ցուցակների համադրման փորձը կարող ենք դիտարկել նաև Ֆրանսիայի տարածաշրջանային մակարդակով անցկացվող ընտրությունների օրինակով:
2004 թվականի ընտրություններից հետո, Ֆրանսիայի ընտրական օրենսգիքն ամրագրեց մեծամասնական բոնուսային սկզբունքը, որն ըստ էության ապահովեց առավել արդյունավետ կառավարում: Ըստ մեծամասնական բոնուսային համակարգի՝ այն կուսակցական ցուցակը, որը յուրաքանչյուր շրջանում ստանում է ձայների մեծամասնությունը (առաջին փուլում՝ բացարձակ մեծամասնությամբ, իսկ երկրորդ փուլում՝ հարաբերական մեծամասնությամբ) որպես բունուս մեխանիկորեն ստանում է մանդատների 25 %-ը:
Այն պարագայում, երբ կուսակցական ցուցակները չեն ստանում մեծամասնություն առաջին փուլում, երկրորդ փուլում մրցակցելու իրավունք են ստանում առնվազն 10% ձայներ հավաքած կուսակցական ցուցակները: Մնացյալ ձայները բաշխվում են համամասնությամբ եզրափակիչ փուլում մրցակցող կուսակցությունների միջև: Սակայն բաց և փակ ընտրական ցուցակների համադրմամբ անցկացվող ընտրակարգն ունի նաև իր բացասական կողմերը:
Օրինակ, տարածաշրջանային ընտրությունների ժամանակ համազգային մակարդակով անցկացվող ընտրությունների անցկացման դեպքում, քաղաքական ուժերը ընտրազանգվածի 54% մասնակցության դեպքում ստանում են մանդատների 68%-ը, իսկ նախագահական մեծամասնությունը ընտրազանգվածի 35,4% մասնակցության պարագայում  ստանում է մանդատների 29.7%-ը: Դիտարկելով ընտրազանգվածի մասնակցության և մանդատների տոկոսային ցուցանիշները, կարելի է ենթադրել, որ կիսա-համամասնական ընտրակարգը  բավարար չափով չի արտացոլում ընտրազանգվածի դիրքորոշումը համազգային մակարդակով:
Համամասնական ընտրակարգի կիրառման փորձի կարող ենք ականատես լինել Հունաստանում, որտեղ գործում է Hagenbach-Bischoff-ի կողմից ներդրված մնացորդային ձայների վերաբաշման համակարգը: Հունաստանում խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվում են մեկ փուլով՝ վարկանիշային համամասնությամբ՝ մեծամասնական բոնուսային համակարգով:
Հունաստանի համամասնական ընտրակարգի դեպքում կիրառվող բոնուսային համակարգը հնարավորություն է տալիս հաղթող կուսակցությանը ստանալ հավելյալ 50 տեղ և ձևավորել ուժեղ կառավարություն: Փոքր կուսակցությունները պետք է հաղթահարեն 3% ընտրական շեմը՝ խորհրդարանում ներկայացվածություն ունենալու համար:
Լատվիայում Սեյմը նույնպես կազմավորվում է վարկանիշային սկզբուքնով ձևավորվող բաց ցուցակներով համամասնական ընտրակարգի համաձայն: Լատվիայում ընտրազանգվածին  հնարավորություն է տրված ոչ միայն դեմ քվեարկել կուսակցական ցուցակով առաջադրված թեկնածուին, այլև՝  հանել նրա ազգանունը կուսակցական ցուցակից: Մանդատների բաշխման գործընթացին հնարավորություն են ստանում մասնակցել միայն այն կուսակցությունները, որոնք համազգային մակարդակում հաղթահարել են 5% ընտրական շեմը: Վարկանիշային համամասնական ընտրակարգ է գործում նաև Բելգիայում, Շվեյցարիայում, Լյուքսեմբուրգում:
Ամփոփելով կարող ենք հանգել այն եզրահանգման, որ բաց և փակ ցուցակների համադրելիությամբ կիսահամամասնական ընտրական համակարգը ներառում է մեծամասնական ընտրական համակարգին բնորոշ տարրեր:
Սակայն, դեռևս գործող ՀՀ ընտրական օրենսգրքով սահմանված խառը ընտրական համակարգում, երբ գործում է պատգամավորական մանդատերի 90 /41 հարաբերությունը, մեծամասնական սկզբունքով առաջադրվող թեկնածուներն անկախ են  կուսակցությունների կողմից ներկայացված ցուցակներից: Այս դեպքում առկա է որոշակի ռիսկայնություն խորհրդարանում որակյալ մեծամասնության ձևավորելու համար:
Ինչ վերաբերում է կիսա-համամասնական ընտրակարգին, ապա այս պարագայում ընտրատարածքներում առաջադրված թեկնածուները պետք Է լինեն ներկայացված նաև կուսակցական ցուցակներում, համաձայն որի խորհրդարանում  որակյալ մեծամասնություն ձևավորելու ամբողջ պատասխանատվությունը կրում են կուսակցությունները:

Пропорциональная избирательная система: европейский опыт
Учитывая большой общественный интерес к этапу разработки нового Избирательного кодекса РА, ИАА "Армедиа" совместно с аналитическим центром "Айацк" продолжает публикацию ряда материалов, в которых в свете накопленного европейского опыта будут представлены основные спорные положения, касающиеся демократических основ проведения выборов.
Согласно принятым в 2015-ом году конституционным реформам, избирательная система переходит из смешанной в 100% пропорциональную, что нашло свое отражение в проекте Избирательного кодекса, принятого 3-го марта 2016-го года на заседании правительства РА. Реформы в избирательной системе преследуют цель через пропорциональную систему сделать парламент более представительным, а оппозиции дать возможность быть более широко представленной.
Согласно действующему Избирательному кодексу, выборы в парламент РА проводятся по смешанной системе – пропорциональной и мажоритарной. 90 депутатов избираются по пропорциональной системе, по единому, охватывающему всю территорию республики многомандатному избирательному участку, из числа представленных в избирательных списках кандидатов от партий (блоков партий), а 41 депутат избирается по мажоритарной системе – по депутату от каждого избирательного участка.
Согласно проекту нового Избирательного кодекса, каждая партия или блок партий должны представить свой список, в который должны быть включены минимум 80, максимум 300 кандидатов. Часть этих кандидатов должны быть включены также в списки по местному избирательному участку.
Согласно проекту нового Избирательного кодекса, Республика Армении будет разделена на 13 избирательных участков. Ереван предполагается разделить на 4 избирательных участка, марзы Вайоц Дзор и Сюник вместе в один, и в остальных марзах – по одному избирательному участку. Кандидаты, включенные в списки избирательных участков, должны быть также в пропорциональных партийных списках. Пропорциональная избирательная система на избирательных участках будет реализовываться по открытым спискам. Каждая партия или блок на каждом избирательном участке должны иметь минимум 5 и максимум столько кандидатов, чтобы на каждого из них приходилось минимум 10 тысяч избирателей. Можно предположить, что в среднем максимальное число кандидатов будет 10-15 человек.
После выборов, после подсчета набранных партиями голосов, половину выдаваемых партиям мандатов предполагается отдать кандидатам, предложенным по закрытым спискам, а другую половину – кандидатам по открытым спискам, т.е., предложенным на данном избирательном участке.
В настоящее время обсуждения вокруг 100%-ной пропорциональной системы в обществе и среди различных политических сил проходят в жаркой атмосфере. Оппозиционные силы многократно выступали с заявлениями против мажоритарной системы, однако есть и выступающие против пропорциональной системы, предложенной в новом проекте Избирательного кодекса. Стоящим на оппозиционных позициях политическим силам кажется, что в основе выборов по пропорциональной системе по открытым спискам на самом деле лежит мажоритарная система.
Другой подход имеют правящие политические силы. Согласно их позициям, пропорциональная система по открытым спискам никакого отношения не имеет к мажоритарной избирательной системе. Пропорциональная система, применяемая в различных странах, имеет свои отличительные особенности.
Для преодоления вышеизложенного противоречия попробуем рассмотреть проблему с политологической точки зрения, параллельно проводя сравнения с европейским опытом выборов по пропорциональной системе. Утвержденные в 2015-ом году конституционные реформы обуславливают необходимость реформ Избирательного кодекса, поскольку все законы, основываясь на соответствии европейским стандартам и на развитии демократии, должны исходить из логики Основного закона.
В подавляющей части парламентских республик-членов ЕС – Австрии, Болгарии, Хорватии, Чехии, Польше, Латвии, Эстонии, Греции, Ирландии, Италии, Мальте, Словакии, Словении, Финляндии – применяется пропорциональная система выборов. В этих странах закреплена пропорциональная система в своих различных видах (по закрытым и открытым партийным спискам, по смешанной пропорциональной, по передаваемому голосованию, по рейтинговым и другим пропорциональным системам). Еще в начале 20-го века насчитывалось около 152 видов пропорциональных избирательных систем.
В случае закрытой пропорциональной системы гражданин не может вносить изменения в представленные партиями списки кандидатов. А в открытых списках отношение граждан к ним существенно влияет на то, какой кандидат из этого списка попадет в парламент.
Согласно проекту нового Избирательного кодекса, в РА, по сути, будет применяться пропорциональная избирательная система - путем совмещения открытых и закрытых списков. В случае открытых избирательных списков может быть применена и рейтинговая избирательная система. Из всех вариантов пропорциональная система по открытым избирательным спискам считается наилучшей, поскольку дает возможность формировать гибкие политические списки, тем самым обеспечивая связь между избирателем и кандидатом. В случае избирательной системы по открытым спискам избиратели имеют возможность решать очередность пропорционального списка.
Рейтинговая избирательная система дает возможность избирателям голосовать не только за списки той или иной партии, но и отдавать предпочтение определенному числу кандидатов, входящих в данный список. Т.е., голосуя за список, избиратель отмечает включенных в партийный список тех кандидатов, выбор которых для него наиболее предпочтителен. В закрытых партийных списках очередность кандидатов определяется партийным руководящим органом и в этом случае считаются избранными те кандидаты, чьи фамилии находятся в начале списка. Применяя рейтинговую избирательную систему, избиратель может иметь свой вклад в вопросе выбора предпочитаемого им кандидата, чья фамилия находится в середине или конце списка.
Проведение выборов путем совмещения закрытых и открытых списков можем рассмотреть на примере местных выборов во Франции. После выборов 2004 года в Избирательном кодексе Франции был закреплен принцип мажоритарного бонуса, что, по сути, обеспечило более эффективное управление. Согласно мажоритарной бонусной системе, тот партийный список, который получает большинство голосов (в первом туре – абсолютное большинство, а во втором – относительное большинство), в качестве бонуса механически получает 25% мандатов.
В случае, когда один из партийных списков не получают большинство в первом туре, во втором туре получают возможность соревноваться также партийные списки, получившие минимум 10% голосов. Остальные голоса пропорционально распределяются между партиями, противостоящими на финальном этапе. Однако избирательная система, проводимая путем совмещения открытых и закрытых списков, имеет также свои отрицательные стороны.
Например, во время выборов в регионах - в случае проведения общенациональных выборов - политические силы при участии 54% избирателей получают 68% мандатов, а президентское большинство при участии 35.4% избирателей получает 29.7% мандатов. Рассматривая участие избирателей и процентные показатели мандатов, можно предположить, что полупропорциональная избирательная система недостаточным образом отражает позиции избирателей на общенациональном уровне.
Свидетелями применения пропорциональной системы выборов мы можем стать в Греции, где действует внедренная со стороны Hagenbach-Bischoff система перераспределения  остаточных голосов. В Греции парламентские выборы проводятся одним туром по мажоритарной бонусной системе - рейтинговой пропорциональностью.
В случае пропорциональной избирательной системы Греции применяемая бонусная система дает возможность победившей партии получить дополнительно 50 мест и формировать сильное правительство. Маленькие партии для того, чтобы быть представленными в парламенте, должны преодолеть 3%-й барьер.
Сейм Латвии также формируется по рейтинговому принципу, согласно пропорциональной системе по открытым спискам. В Латвии избирателям дается возможность не только голосовать против кандидата, предложенного в партийном списке, но и снять его имя из списка. В процессе распределения мандатов получают возможность участвовать лишь те партии, которые на общенациональном уровне преодолели 5%-ый барьер. Рейтинговая пропорциональная система действует также в Бельгии, Швейцарии, Люксембурге.
Обобщая, можем прийти к выводу, что совмещением открытых и закрытых списков полупропорциональная избирательная система включает в себя определенные элементы мажоритарной системы.
Однако в действующей по нынешнему Избирательному кодексу РА избирательной системе, где существует соотношение 90/41 депутатских мандатов, предложенные по мажоритарному принципу кандидаты независимы от списков, предлагаемых со стороны партий. В этом случае возникают определенные риски для формирования квалифицированного большинства в парламенте.
Что касается полупропорциональной системы, то в этом случае на избирательных участках предложенные кандидаты должны быть представлены также в партийных списках, согласно чему в парламенте всю ответственность за формирование квалифицированного большинства берут на себя партии.