Նիդեռլանդները դեմ է քվեարկել ԵՄ-Ուկրաինա համաձայնագրին
Եվրամիության և Ուկրաինայի միջև ասոցացիայի վերաբերյալ համաձայնագրի շուրջ Նիդեռլանդներում անցկացված խորհրդատվական հանրաքվեն կայացել է, քվեարկության մասնակիցները դեմ են արտահայտվել փաստաթղթի վավերացմանը: Այս մասին տեղեկացնում է BNO News գործակալությունը՝ հղում անելով բոլոր մունիցիպալիտետներում ձայների հաշվման արդյունքներին:
Այդ տվյալների համաձայն՝ հանրաքվեի մասնակիցների 38,1 տոկոսը քվեարկել է համաձայնագրի վավերացման օգտին, 61,1 տոկոսը դեմ է արտահայտվել: Քվեարկությանը մասնակցությունը կազմել է 32,2 տոկոս, ինչն ավելի է քվեարկությունը վավերական ճանաչելու համար անհրաժեշտ 30 տոկոսից:
Ավելի վաղ Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է, որ համաժողովրդական քվեարկության արդյունքում կարող է վերանայել Ուկրաինայի հետ ասոցացման մասին համաձայնագրի վավերացման որոշումը, բայց դրա համար ժամանակ կպահանջվի ընթացակարգային առումով:

Нидерланды проголосовали против соглашения Евросоюз-Украина
Консультативный референдум по соглашению об ассоциации между Евросоюзом и Украиной признан действительным, жители Нидерландов высказались против ратификации документа, сообщает агентство BNO News со ссылкой на результаты голосования во всех муниципалитетах.
Согласно этим данным, 38,1% участников референдума отдали свои голоса за ратификацию соглашения, 61,1% выступили против. Явка по результатам подсчета бюллетеней во всех муниципалитетах составила 32,2%, что больше 30%, необходимых для признания процедуры действительной, передает РИА Новости.
Ранее премьер Нидерландов Марк Рютте не исключил возможность пересмотра решения о ратификации соглашения, но для этого потребуется время в процедурном плане.