Ադրբեջանի շնորհիվ Արցախը հայտնվեց միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում
Վերջին օրերին ԼՂՀ-Ադրբեջան սահմանին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի արդյուքում հենց նույն նախաձեռնող կողմը  ոչ միայն պարտվեց քառօրյա պատերազմում՝ արդյունքում հարկադրված լինելով հերթական անգամ զինադադար  խնդրել, այլ նաև անուղղակիորեն նպաստեց նրան, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հայտնվեց միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում: Սա հիմնավորելու համար ուղղակի անհրաժեշտ է անդրադառնալ հետևյալ մի  քանի կարևոր փաստերին:
Առաջին, այդ օրերին Արցախում զարգացող իրադարձությունները դարձան թոփ թեմա միջազգային այնպիսի լրատվական կայքերում և հեռուստատեսայի ալիքներում, ինչպես օրինակ Stratfor, France 24, BBC, Euro News, CNN, Reuters, New York Times, Aljazeera և այլն:  Ուշագրավ է նկատել, որ միջազգային լրատվականներից շատերը ԼՂՀ-ում տեղի ունեցող իրադարձությունները չէին լուսաբանում հեռակա կարգով, այլ ԼՂՀ էին գործուղել իրենց թղթակիցներին, ովքեր զրուցում էին ԼՂՀ բնակիչների հետ, այցելում հիվանդանոցներ, որտեղ բուժում էին ստանում Ադրբեջանի ագրեսիայից տուժած զինվորականներ, քաղաքացիական անձիք` այդ թվում նաև երեխաներ և ծերեր:
Այս համատեքստում մյուս կարևոր հանգամանքն այն էր, որ առաջատար լրատվամիջոցներն Արցախի վերաբերյալ պատրաստված իրենց տեսանյութերի մեծ մասում ադրբեջանական պաշտոնական տեսակետի կողքին ներկայացնում էին նաև պաշտոնական Ստեփանակերտի տեսակետը` զրուցելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտոնյաների հետ: Դրանց շարքում ամենաքննարկվածը CNN-ի լրատվական թողարկումն էր, որի ժամանակ ուղիղ կապ  հաստատվեց  ԼՂՀ ԱԳՆ նախարար Կարեն Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ` որպես հակամարտության կողմերի արտգործնախարարներ: Մամեդյարովի հետ զրույցում հաղորդավարը շեշտում է դեռևս 90-ականների սկզբից ԼՂՀ ինքնուրույն լինելու փաստը, ինչն ըստ վերջինիս` անտրամաբանական է դարձնում անկախությունից 25 տարի հետո ԼՂՀ-ի նախահարձակ լինելու ադրբեջանական պնդումը:
Արտերկրում գտնվող ԼՂՀ ներկայացուցիչներն այս օրերին նույնպես միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում էին: Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Ավստրալիայում և այլ երկրներում Արցախի ներկայացուցիչները հնարավորություն ստացան իրենց տեսակետը հայտնել  և բարձրաձայնել  ադրբեջանական ագրեսիայի մասին այնպիսի հեղինակավոր մեդիա ընկերությունների եթերում, ինչպիսին են France 24-ի, Aljazeera-ի, ABC News, Sputnik, Al-Masdar  և այլն:
Lուսանկարն ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆի Facebook-յան էջից
Զուգահեռ նաև տպագրվեցին բազմաթիվ վերլուծական հոդվածներ առաջատար մեդիա և վերլուծական ընկերություններում, որոնցում փորձ էր արված հասկանալ Ղարաբաղյան հակամարտության ակունքները, կողմերի դիրքորոշումները, ինչպես նաև լարվածության ներկայիս ալիքի պատճառները: Դրանց շարքում ամենաքննարկվածը դարձավ հանուն միջազգային խաղաղության «Կարնեգի» հիմնադրամի վերլուծաբան Թոմաս դե Վալի  «Վտանգավոր օրեր Ղարաբաղում» անվանումը ստացած վերլուծությունը, որտեղ հոդվածագիրը նշում է, որ որպես 90-ականների սկզբին պատերազմում պարտված կողմ` հրադադարի խախտումն ավելի շատ բխում է Ադրբեջանի շահերից:
Տարբեր երկրների խորհրդարանականներ նույնպես իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրեցին ընդդեմ ադրբեջանական ագրեսիայի` հանդես գալով միասնական կոչերով,  սոցիալական էջերում կատարելով գրառումներ, մասնակցելով տարբեր միջոցառումների և այլն: Օրինակ, Ֆրանսիայի խորհրդարանականները իրենց՝ «Le Monde» պարբերականում տպագրած միասնական հայտարարության մեջ, անդրադարձան հետևյալ երկու կարևոր թեզերին. միջազգային հանրության անտարբերությունը հանգեցրեց ադրբեջանական կողմի ներկայիս ագրեսիային և  ադրբեջանական ագրեսիան ցույց տվեց, որ Արցախի ժողովուրդը երբեք չի կարող անվտանգ լինել Ադրբեջանի կազմում:
85 ԱՄՆ կոնգրեսականներ հանդես եկան կոչով` պահանջելով ԱՄՆ նախագահից աջակցել հակամարտության շրջանակներում կոնկրետ քայլերի իրականացմանը, ինչպես օրինակ սահմաններին հետաքննության մեխանիզմների տեղադրում, դիպուկահարների դուրս բերում և այլն: Այս քայլերը աջակցություն են ստացել Արցախի և Հայաստանի կողմից, սակայն մերժվել են Ադրբեջանի կողմից, ինչը, ըստ կոնգրեսականների`  ապացուցում է  Ադրբեջանի` հակամարտության ագրեսիվ կողմ լինելու փաստը:
Հայկական Սփյուռքը նույնպես իր ներդրումն ունեցավ վերջին օրերին Արցախի ճանաչելիության բարձրացման հարցում: ԱՄՆ-ում, Ավստրալիայում, եվրոպական  և արաբական մի շարք երկրներում սփյուռքահայերը կազմակերպեցին բողոքի ակցիաներ` հանդես գալով  «Արցախ» գրառումը կրող տարբեր պաստառներով և  արտահայտելով իրենց բողոքի ձայնն ընդդեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի:
Ուստի ամփոփելով մնում է փաստել, որ Ադրբեջանը իր ագրեսիվ գործողությունների արդյունքում ոչ միայն չստացավ ակնկալածը, այլև ամբողջ աշխարհին և, առաջին հերթին, ինքն իրեն ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման  վերջնական խոսքը լինելու է  արցախցիներինը՝ անկախ նրանից  լուծումը կլինի  քաղաքական, թե ռազմական ճանապարհով:

Due to Azerbaijan Artsakh Appeared in the Center of International Attention
As a result of aggression unleashed by Azerbaijan on NKR-Azerbaijan border in the recent days,  not only Azerbaijan lost the four-day war, being forced once again to ask for a ceasefire, but also indirectly had its role in  Nagorno-Karabakh Republic  becoming  in the center of international attention. To prove this we just need to address a few important facts.
First, the developments in Artsakh in these days became a top subject for such international news websites and television channels, such as Stratfor, France 24, BBC, Euronews, CNN, Reuters, New York Times, Aljazeera and others. It is interesting to note that many of these international media agences were not covering the events in NKR from afar, but were sending their reporters there, who were talking with the residents, were  visiting hospitals whereas a result of Azerbaijani aggression injured soldiers, civilians, including the elderly and children were receiving treatment.
In this context, another important factor is that the media was also presenting in their reports the position of official Stepanakert along with the Azerbaijani one, speaking with the officials of Nagorno-Karabakh Republic. Among them the most discussed one was CNN report during which direct connection was made both with NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov, that is the Foreign Ministers of both conflicting parties. When speaking with Mammadyarov, the broadcaster emphasizes the fact that NKR  became independent back in the early 90s, which makes illogical the claims of Azerbaijan that it was NKR that unleashed the military operations.
NKR representatives who were abroad these days were also in the attention of international media. In France, USA, Russia, Australia and other countries, representatives of Artsakh got an opportunity to express their views and speak out about Azerbaijan's aggression on such prestigious media companies, such as France 24, Aljazeera, ABC News, Sputnik, Al-Masdar and so on.
Besides, many analytical articles were published in the leading media companies in which an attempt was made to understand the origins of the conflict, the parties' positions, as well as the causes of the current tension. Among them the most discussed one was Carnegie Foundation’s analyst Thomas de Waal’s "Dangerous Days in Karabakh" article, where the author states that as a losing side in the early 90s war, the violations are more in the interests of Azerbaijan.
The parliamentarians from different countries also raised their voices against the Azerbaijani aggression, speaking by joint calls,posts on social pages , participating in various events. For example, the French parliamentarians published a joint statement in "Le Monde’" magazine, where they discussed the two following important theses: the indifference of the international community led to the current Azerbaijani aggression and Azerbaijani aggression in turn showed that the people of Artsakh can never feel safe being a part of Azerbaijan.
Photo from Congressman Adam Schiff's Facebook page
85 US Congressmen urged the US President to support the implementation of concrete steps, such as installing investigation mechanisms on the borders, withdrawal of snipers, etc. These steps were supported by Artsakh and Armenia, but rejected by Azerbaijan, which proves once more that it is Azerbaijan that should be called aggressor.
In recent days the Armenian Diaspora also contributed to the raised popularity of Artsakh. In the United States, Australia, European countries Diaspora organized a number of protests expressing their anger against Azerbaijani aggression and holding banners and posters written "Artsakh" on them.
Thus, summing up it only remains to state that as a result of its aggressive actions Azerbaijan did not get what it expected, moreover once again proved to the whole world and also to itself that the final word in Karabakh conflict settlement will be of the people of Artsakh, regardless of whether the solution will be reached in a political or a military way.