Բասկերի երկրի խորհրդարանը դատապարտել է՝ ռազմական ճանապարհով հակամարտությունը լուծելու Ադրբեջանի փորձը
armeniangenocide100.org
Բասկերի երկրի խորհրդարանը ապրիլի 14-ին, ընդունել է Ղարաբաղյան վերջին զարգացումների վերաբերյալ ինստիտուցիոնալ հայտարարություն՝ դատապարտելով ռազմական ճանապարհով հակամարտությունը լուծելու Ադրբեջանի փորձը:
Հայտարարությունն ընդունվել է խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի միաձայն քվեարկության արդյունքում:
Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարության տեքստը.
Ինստիտուցիոնալ հայտարարություն Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի խախտման առնչությամբ
Լեռնային Ղարաբաղը մի տարածք է, որը 95 տոկոսով բաղկացած է էթնիկ հայ բնակչությունից, և որը պատմության վայրիվերումների և իր բնակչության շահերից տարբերվող աշխարհաքաղաքական այլ շահերի պատճառով, մնացել է որպես անկլավ Ադրբեջանի տարածքում՝ առաջացնելով երկարատև հակամարտություն Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև, որը շարունակվել է ամբողջ 20-րդ դարի ընթացքում:
ԽՍՀՄ-ի փլուզմամբ և Հայաստանի ու Ադրբեջանի Հանրապեությունների ստեղծմամբ, հակամարտությունը վերածվեց պատերազմի, որը տևեց 1988թ.-ից մինչև 1994թ.-ը, պատճառելով հազարավոր մահեր և տեղահանումներ՝  ավարտվելով մի հրադադարով, որը չնայած վերջ չի դրել հակամարտության լարվածությանը, սակայն օգնել է խուսափել պատերազմի շարունակությունից:
2016թ.-ի ապրիլի 2-ին Ադրբեջանը միակողմանիորեն ձեռնարկեց աննախադեպ  հարձակում Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ամբողջ երկայնքով: Այդ հարձակման արդյունքում զոհվեցին տասնյակ անձինք, այդ թվում` 4 խաղաղ բնակիչ, որոնցից մեկը երեխա էր:
Զինադադարի խախտման առնչությամբ, Բասկյան խորհրդարանը՝
Իր խորին մտահոգությունն է հայտում Լեռնային Ղարաբաղում 1994թ.-ից ուժի մեջ մտած հրադադարի խախտման վերաբերյալ և հայտնում է իր ցավակցությունը՝ այդ հարձակման արդյունքում, երկու կողմերի ունեցած զոհերի կապակցությամբ:
Դրականորեն է գնահատում ս.թ. ապրիլի 5-ին երկու կողմերի միջև զինադադարի վերականգնումը և հուսով է, որ այն կհարգվի:
Հայցում է, որ չմերժվեն 2012թ.-ից ի վեր Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ներդրման առաջարկները:
Մերժում է որևէ տարածքային հակամարտության լուծման նպատակով ուժի կիրառումը: Դրանք պետք է լուծվեն երկխոսության հիման վրա,  հարգելով տվյալ բնակչության մեծամասնության կամքը, որը պետք է արտահայտվի ժողովրդավարական ձևով և առանց որևէ տեսակի ճնշումների:
Կոչ է անում կողմերին՝ գործուն միջոցներ ձեռնարկել որպեսզի անմիջապես դադարեցվեն ռազմական գործողությունները և զորքերը վերադառնան մինչեւ 2016թ.-ի ապրիլի 1-ը զբաղեցրած իրենց դիրքեր:
Հստակորեն խրախուսում է բանակցությունների գործընթաց վերադառնալու անհրաժեշտությանը՝ ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի միջնորդությամբ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղը կունենա իր մասնակցությունը, ինչպես արդեն նշվել է սույն խորհրդարանի կողմից:

Парламент страны Басков принял резолюцию по поводу последних событий в Карабахе
Парламент Страны Басков принял накануне институциональное заявление по поводу последних событий в Карабахе, осудив попытки Азербайджана разрешить конфликт военным путем. Заявление было принято единогласного всеми представленными в парламенте политическими силами, сообщает Новости-Армения.
В документе отмечается, что Карабах является территорией, на 95% заселенной этническими армянами, которая в результате исторических перипетий и геополитических интересов, не исходящих из интересов населения, входила в качестве анклава в состав территории Азербайджана, и это стала причиной затяжного конфликта между Карабахом и Азербайджаном, который продлился в течение всего 20-го века.
"Распад СССР и создание Республики Армения и Республики Азербайджан превратило конфликт в войну, которая продлилась с 1988-го по 1994 год, привела к гибели тысяч людей и депортациям, и завершилась перемирием, которое, несмотря на то, что не положило конец напряженности, помогло избежать продолжения войны", - отмечается в документе.
Депутаты заявили, что 2-го апреля 2016 года Азербайджан совершил беспрецедентное нападение по всей протяженности линии соприкосновения с Карабахом, в результате чего погибли десятки человек, в том числе, четыре мирных жителя, один из которых - ребенок.
"В связи с нарушением режима прекращения огня, Баскский парламент выражает глубокую обеспокоенность нарушением режима прекращения огня, действовавшего с 1994 года, и выражает соболезнования в связи с потерями с обеих сторон, ставшими результатами этого нападения", - отмечается в документе.
Авторы заявления положительно оценивают договоренность о прекращении огня, достигнутую 5-го апреля, а также надеются на то, что она будет соблюдаться, и что предложение сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 2012 года о внедрении механизмов расследования нарушений режима прекращения огня не будет отвергнуто.
В заявлении говорится о неприемлемости применения силы в решении территориальных конфликтов, и подчеркивается, что урегулирование возможно на основе диалога и при уважении воли населения, которая должна быть выражена демократическими методами и без какого-либо давления.
В документе содержится призыв к сторонам предпринять действенные меры по немедленному прекращению военных действий и возвращению войск на позиции, занимаемые до 1-го апреля 2016 года.
Авторы заявления подчеркивают необходимость возвращения к переговорному процессу при посредничестве Минской группы ОБСЕ с участием Карабаха.