ԱՄՆ-ն մտադիր է ընդլայնել ԻՊ-ի դեմ արշավը
ԱՄՆ-ի նախագահի վարչակազմը մտադիր է ընդլայնել Իրաքում և Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ արշավը, գրում է The New York Times-ը՝ հղում անելով իր ռազմական աղբյուրին:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ Վաշինգտոնը կարող է 50-200 մարդով ավելացնել հատուկ ջոկատայինների թիվը, որոնք մարզում են մարտիկներին ԻՊ-ի դեմ պայքարի համար։
Ենթադրվում է, որ նրանք ուղարկվելու են Մոսուլի շրջան, որպեսզի նախապատրաստվեն սիրիական Ռաքքա քաղաքի ազտագրումը ահաբեկիչներից։
Բացի այդ, ԱՄՆ-ն տարածաշրջան լրացուցիչ զինտեխնիկա է ուղարկելու։ NYT-ի տվյալներով՝ ԱՄՆ-ն Իրաք է ուղարկելու լրացուցիչ Apache հարվածային ուղղաթիռներ։
Ամերիկյան ռազմական ներկայությունն ուժեղացնելու համար դեռ հստակ որոշում չկա, սակայն այն կարող է կայացվել արդեն հաջորդ շաբաթ։

США планируют расширить военную кампанию против ИГ
Администрация президента США Барака Обамы планирует расширить военную кампанию против боевиков «Исламского государства» в Ираке и Сирии, пишет gaseta.ru со ссылкой на The New York Times.
Как заявили изданию военные источники, Вашингтон может увеличить с 50 до 200 человек число спецназовцев, проводящих подготовку бойцов против ИГ. Предполагается, что они будут направлены в район Мосула, чтобы подготовить освобождение от террористов сирийского города Рака.
Кроме того, США направят в регион дополнительную военную технику. Так, по информации NYT, США перебросят в Ирак дополнительные ударные вертолеты Apache. Пока окончательное решение об усилении присутствия еще не принято, однако оно может быть объявлено уже в ближайшую неделю.