Պանամյան փաստաթղթերն ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառներից մեկն էին. Ֆարմանյան
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանն ապրիլի 18-ին Վեհաժողովի նստաշրջանի ընթացքում գրավոր հայտարարություն է տարածել՝ գործընկերների ուշադրությունը հրավիրելով «Պանամյան փաստաթղթերի» և Ալիևների ընտանիքի կոռուպցիոն գործարքների վրա:
«Մինչդեռ Պանամյան փաստաթղթերը ցնցել են միջազգային հանրությունը և շատ երկրներում քաղաքական ճգնաժամերի և բարձրաստիճան պաշտոնյաների հրաժարականների պատճառ են դարձել, Եվրոպայի Խորհրդի միայն մեկ երկրում բնակչությանը նույնիսկ չի թույլատրվել տեղեկանալ այս սկանդալի մասին` մի կողմ թողնելով դրա քննարկումը: Այդ երկիրն Ադրբեջանն է: Նույնիսկ Վեհաժողովում մեր կողքին նստած Ադրբեջանի պառլամենտի անդամները կարող են փաստել՝ կամ այդ փաստաթղթերում ոչինչ չկա Ալիևի ընտանիքի մասին, կամ էլ եթե կա, ապա դա հայկական լոբբիի աշխատանքի արդյունքն է: Ահա այսպես է ընթերցվում, ընկալվում և մեկնաբանվում Ալիևի բռնատիրական ռեժիմում ամեն բան, նույնիսկ եթե դա ընդհանրապես կապ չունի Ղարաբաղյան հակամարտության հետ»:
Ինչպես հայտնում է Panorama.am-ը՝ մեջբերելով ներկայումս բանտարկված լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի հոդվածներից մեկից մի հատված, Ֆարմանյանը ԵԽԽՎ պատգամավորներին է ներկայացրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի երկու դստրերի՝ Լեյլա և Արզու Ալիևաների կողմից կառավարվող ոսկու հանքերի շուրջ 300 աշխատակիցներին աշխատանքից հեռացնելու փաստը, որը նաև հաստատվել էր «Պանամյան փաստաթղթերի» միջոցով: Համաձայն Պանամյան արտահոսքի, Ալիևի ընտանիքը միայն այս բիզնեսում տնօրինում է օֆշորում գրանցված Ադրբեջանի միջազգային հանքարդյունաբերական կազմակերպության բաժնեմասերի 70%-ը, և եկամտի միայն 30%-ն է վճարվում պետական գանձարան:
«Պետք չէ թերահավատ լինել նաև այն պնդումների նկատմամբ, որ Պանամյան փաստաթղթերի հրապարակումն այն կարևոր պատճառներից մեկն էր, որն Ալիևին ստիպեց լայնածավալ ռազմական ագրեսիա սանձազերծել  Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ այս փաստաթղթերի հրապարակումից առաջ՝ սեփական ժողովրդից այս պայթյունավտանգ սկանդալը կոծկելու նպատակով», - եզրափակում է Ֆարմանյանը:

Панамские документы - одна из причин блицкрига в Карабахе
Член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Самвел Фарманян распространил заявление в ходе обсуждения в ПАСЕ вопроса о так называемом "Панамском скандале"Напомним, вчера в ПАСЕ состоялась дискуссия на тему "Панамский скандал и озабоченность по поводу фискальной, социальной справедливости и общественного доверия в нашей демократической системе".
"В то время как панамские газеты шокировали мировое сообщество, став причиной политического кризиса во многих странах и отставок высокопоставленных чиновников, в Совете Европы осталась только одна страна, население которого даже не имеет доступа к информации об этом скандале. Это - Азербайджан", - заявил Фарманян. По словам армянского депутата, даже члены парламента Азербайджана, сидящие в зале заседаний ПАСЕ, могут это подтвердить: "в панамских документах нет ничего о семье Алиевых или если что-то и есть, то это исключительно - продукт армянского лобби!"... По мнению Фарманяна, даже те вопросы, которые вовсе не имеют отношения к карабахскому конфликту, деспотичным режимом Алиева воспринимаются и интерпретируются всегда по-своему.
Депутат НС РА также предположил, что дата публикации панамских файлов Международным консорциумом журналистов-расследователей была одной из главных причин того, что Алиев начал широкомасштабную военную агрессию против народа Карабаха именно за несколько дней до утечки документов - чтобы отвлечь внимание своего народа от этого взрывного скандала.
В свою очередь Штефан Шенах, депутат из Австрии, отметил: "Мы должны использовать документы Панамы не для того, чтобы указывать пальцем на отдельных президентов или их семьи, но говорить о принципе уклонения от уплаты налогов в целом, а также о вреде, который это несет".
Напомним, что панамские документы выявили сотни тайных офшорных компаний со скрытыми богатствами, с фактами уклонения от уплаты налогов и мошенничества со стороны политиков мира и их родственников. Документы также опубликовали список сети компаний, используемых правящей семьей Азербайджана и их сообщниками.