Միջազգային անդրադարձը Հայոց ցեղասպանությանն ու «Ավրորա» մրցանակաբաշխությանը
Ապրիլի 24-ին համաշխարհային հեղինակավոր ԶԼՄ-ներն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին և ոգեկոչման արարողություններին։
Ամերիկյան Huffington Post-ը կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին վերջապես պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ դրա մերժումը պարզապես «քաղաքական խաղ» անվանելով: «Ցեղասպանություն եզրի օգտագործման մերժումը շուրջ մեկ դար առաջ հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած դաժանությունները նկարագրելու համար շատ վատ է, բայց նախագահական ընտրությունների ընթացքում տրված խոստումը հետո դրժելը բոլորովին այլ պատմություն է»,- գրում է հեղինակավոր թերթը։
Բրիտանական Reuters գործակալությունն էլ, իր հերթին, առանձին տեղ հատկացնելով նաև Թուրքիայի կողմից ժխտողականության քաղաքականության քննադատությանը, գրել է, որ Թուրքիայում և, մասնավորապես, Ստամբուլում ապրող ստվար հայկական համայնքը մտահոգված է հնարավոր քաղաքական ճնշումների համար և կարծում են, որ մի օր թուրքական իշխանությունները կստիպեն նրանց լքել երկիրը:
Ցեղասպանության հիշողության հետ մեկտեղ, միջազգային մամուլն անդրադարձել է նաև ապրիլի 24-ի երեկոյան Երևանում անցկացված «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակաբաշխությանը։
Բրիտանական The Guardian-ը ծավալուն անդրադարձ է կատարել՝ շեշտը դնելով օսկարակիր դերասան Ջորջ Քլունիի՝ ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ լինելու հանգամանքի, արարողության ժամանակ նրա հնչեցրած խոսքի վրա. «Պարզ ճշմարտություն է՝ մեզնից ամեն մեկն այստեղ կանգնած է ինչ-որ մեկի բարության շնորհիվ: Շնորհիվ այն բանի, որ նրանք մեզնից երես չթեքեցին, երբ մենք կարիքի մեջ էինք: Քլունի ընտանիքը սովի պատճառով Իռլանդիայից գաղթել էր ԱՄՆ. մենք բոլորս կանգնած ենք մեր կարիքի պահին մեզնից հայացք չթեքած մարդկանց կողքին: Եթե ուզում ենք գոյատևել իբրև տեսակ, ուրեմն իրավունք չունենք հայացք թեքել ոչ Սիրիայի, ոչ Հարավային Սուդանի, ոչ Կոնգոյի ժողովրդից: Նրանց ասում են փախստականներ, բայց նրանք սովորական մարդիկ են՝ մեզ պես»:
The Independent-ը գրում է, որ Քլունին ոգեկոչել է 1915 թվականին սպանված ավելի քան 1,5 միլիոն հայերի հիշատակը՝ հանձնելով 1 միլիոն դոլարի մրցանակ Բուրունդիից կնոջը, ով քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ ապաստան է տրամադրել հազարավոր որբերի։ Լրատվամիջոցն անուհետև նշում է, որ «1915 թվականի ապրիլի 24-ին հայերի կոտորածը 20-րդ դարի առաջին կոտորածն է համարվում»։ The Independent-ը նշում է, որ մրցանակը հանձնելուց առաջ Քլունին հիշեցրել է հանդիսատեսին Հիտլերի խոսքերը., թե ո՞վ է հիշում հայերին: «Պատասխանն է՝ ողջ աշխարհը»,- ասել է Քլունին։
DailyMail-ն, անդրադառնալով Քլունիի այցին, գրում է. «Հոլիվուդյան աստղը և մարդու իրավունքների պաշտպանը Երևանում հազարավոր հայերի հետ շարժվել է դեպի հուշահամալիր` հիշատակելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցը»:
The Telegraph-ը, նույնպես ներկայացնելով մրցանակաբաշխությունը, նշել է, որ դերասանը, ով քարոզարշավ է անցկացրել ողջ աշխարհում բռնություններին վերջ դնելու համար, իր խոսքում անդրադարձել է փախստականների համաշխարհային ճգնաժամին։
Mirror պարբերականը գրում է, որ Քլունին օգտագործում է «մամուլի ճնշող ուշադրությունը բարձրաձայնելու համաշխարհային անարդարությունը»: Պարբերականը նշում է, որ Հայաստանում հատկապես շատ են սիրում Ջորջի Քլունիի կնոջը` Ամալին, ով նախկինում աշխատել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ:
«Ջորջ Քլունին կոչ է անում պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը». նման կերպ է վերնագրել իր հոդվածը ամերիկյան CBS Los Angeles կայքը` նշելով, որ հոլիվուդյան աստղն իր ձայնն է բարձրացնում հանուն Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացրած ցեղասպանության ճանաչման:
Իսկ ահա New York Times-ը գրել է. «Աֆրիկայում մանկատան հիմնադիրը արժանացել է մրցանակի` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության»:
Հիշեցնենք, որ Երևանում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում Մարգարիտ Բարանկիցեն հռչակվել է «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակի դափնեկիր՝ ճանաչման արժանանալով այն բացառիկ հերոսության, որ Բուրունդիի քաղաքացիական պատերազմի տարիներին ունեցել է՝ հազարավոր կյանքեր փրկելով և խնամելով որբերին ու փախստականներին։

International Coverage on the Topic of Armenian Genocide and "Aurora" International Humanitarian Award Ceremony
On April 24, the world's leading mass media wrote about the 101th anniversary of the Armenian Genocide and its commemoration events.
Particularly the Huffington Post urged the United States to recognize finally the Armenian Genocide and called its denial simply a "political game". "The refusal to use the word "genocide" to describe the fate of Armenians over one century ago is bad enough; to refuse to do so after promising the Armenian community while campaigning for the presidency is another story," the newspaper writes.
British Reuters , in turn, paid individual attention to the policy of denial by Turkey, and wrote that the large Armenian community living in Turkey and especially in Istanbul, is concerned about the potential political pressure and about the day the authorities may force them to leave the country.
Along with the memory of the Genocide, the international press has referred to the "Aurora" International Humanitarian Award ceremony held on the evening of April 24 in Yerevan.
The Guardian, in particular, focused on the Oscar-winner actor George Clooney, chair of the Selection Committee, who made a touching speech at the ceremony. "The simple truth is that all of us here tonight are the result of someone’s act of kindness. We all stand on the shoulders of good people, who didn’t look away when we were in need. The Clooney family fled a famine in Ireland to come to the United States, where their very survival required a room, a meal, a helping hand. We call them refugees, but they’re just people, like you and me. And if you stand right in front of them and take a look deep into their eyes, you might just see an Irish farmer fleeing a famine. If we are to survive as a people, we simply can’t look away. Not from the people of Syria or South Sudan or the Congo," Clooney said.
The Independent reports that Clooney commemorated the memory of more than 1.5 million Armenian people, who were murdered in 1915 by awarding over $1 million to a Burundi woman who offered sanctuary to thousands of orphans during a civil war.
Then it notes that the slaughter of the Armenians on 24 April 1915 is viewed as the first massacre of the 20th century.
''Before Clooney handed over the award, he told the audience that Hitler reportedly said: "’Who remembers Armenia?’ The whole world,'' The Independent writes .
In turn the American CBS Los Angeles website wrote that Hollywood heavyweight is lending his voice to highlight the massacre of 1.5 million Armenians a century ago by Ottoman Turks.
''Clooney has been a prominent voice in favor of countries recognizing the killings as genocide, which the United States has not done,'' CBS reports.