Միջազգային անդրադարձը Հայոց ցեղասպանությանն ու «Ավրորա» մրցանակաբաշխությանը
Ապրիլի 24-ին համաշխարհային հեղինակավոր ԶԼՄ-ներն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին և ոգեկոչման արարողություններին։
Ամերիկյան Huffington Post-ը կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին վերջապես պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ դրա մերժումը պարզապես «քաղաքական խաղ» անվանելով: «Ցեղասպանություն եզրի օգտագործման մերժումը շուրջ մեկ դար առաջ հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած դաժանությունները նկարագրելու համար շատ վատ է, բայց նախագահական ընտրությունների ընթացքում տրված խոստումը հետո դրժելը բոլորովին այլ պատմություն է»,- գրում է հեղինակավոր թերթը։
Բրիտանական Reuters գործակալությունն էլ, իր հերթին, առանձին տեղ հատկացնելով նաև Թուրքիայի կողմից ժխտողականության քաղաքականության քննադատությանը, գրել է, որ Թուրքիայում և, մասնավորապես, Ստամբուլում ապրող ստվար հայկական համայնքը մտահոգված է հնարավոր քաղաքական ճնշումների համար և կարծում են, որ մի օր թուրքական իշխանությունները կստիպեն նրանց լքել երկիրը:
Ցեղասպանության հիշողության հետ մեկտեղ, միջազգային մամուլն անդրադարձել է նաև ապրիլի 24-ի երեկոյան Երևանում անցկացված «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակաբաշխությանը։
Բրիտանական The Guardian-ը ծավալուն անդրադարձ է կատարել՝ շեշտը դնելով օսկարակիր դերասան Ջորջ Քլունիի՝ ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ լինելու հանգամանքի, արարողության ժամանակ նրա հնչեցրած խոսքի վրա. «Պարզ ճշմարտություն է՝ մեզնից ամեն մեկն այստեղ կանգնած է ինչ-որ մեկի բարության շնորհիվ: Շնորհիվ այն բանի, որ նրանք մեզնից երես չթեքեցին, երբ մենք կարիքի մեջ էինք: Քլունի ընտանիքը սովի պատճառով Իռլանդիայից գաղթել էր ԱՄՆ. մենք բոլորս կանգնած ենք մեր կարիքի պահին մեզնից հայացք չթեքած մարդկանց կողքին: Եթե ուզում ենք գոյատևել իբրև տեսակ, ուրեմն իրավունք չունենք հայացք թեքել ոչ Սիրիայի, ոչ Հարավային Սուդանի, ոչ Կոնգոյի ժողովրդից: Նրանց ասում են փախստականներ, բայց նրանք սովորական մարդիկ են՝ մեզ պես»:
The Independent-ը գրում է, որ Քլունին ոգեկոչել է 1915 թվականին սպանված ավելի քան 1,5 միլիոն հայերի հիշատակը՝ հանձնելով 1 միլիոն դոլարի մրցանակ Բուրունդիից կնոջը, ով քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ ապաստան է տրամադրել հազարավոր որբերի։ Լրատվամիջոցն անուհետև նշում է, որ «1915 թվականի ապրիլի 24-ին հայերի կոտորածը 20-րդ դարի առաջին կոտորածն է համարվում»։ The Independent-ը նշում է, որ մրցանակը հանձնելուց առաջ Քլունին հիշեցրել է հանդիսատեսին Հիտլերի խոսքերը., թե ո՞վ է հիշում հայերին: «Պատասխանն է՝ ողջ աշխարհը»,- ասել է Քլունին։
DailyMail-ն, անդրադառնալով Քլունիի այցին, գրում է. «Հոլիվուդյան աստղը և մարդու իրավունքների պաշտպանը Երևանում հազարավոր հայերի հետ շարժվել է դեպի հուշահամալիր` հիշատակելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցը»:
The Telegraph-ը, նույնպես ներկայացնելով մրցանակաբաշխությունը, նշել է, որ դերասանը, ով քարոզարշավ է անցկացրել ողջ աշխարհում բռնություններին վերջ դնելու համար, իր խոսքում անդրադարձել է փախստականների համաշխարհային ճգնաժամին։
Mirror պարբերականը գրում է, որ Քլունին օգտագործում է «մամուլի ճնշող ուշադրությունը բարձրաձայնելու համաշխարհային անարդարությունը»: Պարբերականը նշում է, որ Հայաստանում հատկապես շատ են սիրում Ջորջի Քլունիի կնոջը` Ամալին, ով նախկինում աշխատել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ:
«Ջորջ Քլունին կոչ է անում պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը». նման կերպ է վերնագրել իր հոդվածը ամերիկյան CBS Los Angeles կայքը` նշելով, որ հոլիվուդյան աստղն իր ձայնն է բարձրացնում հանուն Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացրած ցեղասպանության ճանաչման:
Իսկ ահա New York Times-ը գրել է. «Աֆրիկայում մանկատան հիմնադիրը արժանացել է մրցանակի` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության»:
Հիշեցնենք, որ Երևանում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում Մարգարիտ Բարանկիցեն հռչակվել է «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակի դափնեկիր՝ ճանաչման արժանանալով այն բացառիկ հերոսության, որ Բուրունդիի քաղաքացիական պատերազմի տարիներին ունեցել է՝ հազարավոր կյանքեր փրկելով և խնամելով որբերին ու փախստականներին։

Геноцид армян и премия "Аврора" - в мировых СМИ
24-ого апреля ведущие мировые СМИ написали о 101-ой годовщине Геноцида армян и о различных событиях, имевших место в честь памяти погибших.
В частности, Huffington Post призвал Соединенные Штаты признать наконец Геноцид армян и назвал отрицание геноцида просто "политической игрой". "Очень плохо отказываться от слова ''геноцид'', чтобы описать то, что случилось с армянами более века назад. При этом отказаться сделать это после обещания, данного армянской общине в ходе предвыборной кампании на пост президента - это совсем другая история", пишет газета.
Британское агентство Reuters, в свою очередь, уделяет отдельное внимание политике отрицания со стороны Турции и пишет, что большая армянская община, проживающая в Турции, и особенно в Стамбуле, обеспокоена потенциальным политическим давлением и тем, что турецкие власти вскоре могут вынудить их покинуть страну.
Наряду с памятью о геноциде армян международная пресса писала и о церемонии вручения Международной гуманитарной премии "Аврора", состоявшейся вечером 24-го апреля в Ереване.
The Guardian, в частности, сосредоточилась на знаменитом актере Джордже Клуни, сопредседателе Комитета по отбору победителя премии. Издание приводит отрывок трогательной речи, которую Клуни произнес на церемонии. "Простая истина заключается в том, что все мы здесь сегодня - результат акта доброты, совершенного кем-то. Семья Клуни бежала от голода в Ирландии и приехала в Соединенные Штаты, где их выживание требовало крыши над головой, еды, протянутой руки помощи. Мы называем их беженцами, но они просто люди - как вы и я. И если постоять прямо перед ними и посмотреть глубоко в их глаза, можно увидеть ирландского фермера, бегущего от голода. Если мы хотим выжить как люди, мы просто не можем быть равнодушными к народу Сирии, или Южного Судана, или Конго," – сказал Клуни.
Агентство France Press называет Клуни ''убежденным сторонником признания массового убийства в качестве геноцида'', подчеркивая, что актер принял участие в ''эмоциональных мероприятиях в Ереване''.
''Клуни - 54-летняя звезда Голливуда - возложил цветы к мемориалу Геноцида армян вместе с президентом Сержем Саргсяном и певцом-композитором Шарлем Азнавуром'', пишет Deutsche Welle.
The Independent сообщает, что Клуни почтил память более 1,5 миллиона армян, которые были убиты в 1915 году. Газета также пишет о том, что он вручил награду размером $ 1 миллион гражданке Бурунди, которая предложила убежище тысячам сирот во время гражданской войны. ''Перед тем, как Клуни вручил награду, он рассказал аудитории, что в свое время Гитлер однажды спросил "Кто сейчас помнит об армянах?!" и сам же ответил на этот вопрос: "Весь мир помнит!"...