Ոչնչացվել է ԻՊ-ի ունեցած մոտ 800 մլն դոլար կանխիկ գումար. ամերիկացի գեներալ
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինների գրաված տարբեր օբյեկտների ռմբակոծության ժամանակ մոտ 800 մլն դոլար է ոչնչացվել: Այս մասին հայտնել է Իրաքում ԱՄՆ-ի ռազմական հրամանատարության ներկայացուցիչ գեներալ Փիթեր Գերստենը, փոխանցում է BBC-ն։
Գերստենն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի ավիացիան բազմիցս հարվածներ է հասցրել շինություններին, որտեղ խմբավորումը պահել է իր առձեռն գումարը։ Սակայն գեներալը չի բացատրել՝ որտեղից են ամերիկացի զինվորականներն իմացել, թե հատկապես որքան գումար է ոչնչացվել։
Պաշտոնյան նշել է նաև, որ այդ միջոցների կորուստը հանգեցրել է ծայրահեղականների շարքերում դասալքության կտրուկ աճի՝ մոտ 90 տոկոս, ինչպես նաև նորակոչիկների թվի նվազմանը:

США: у ИГ уничтожено около 800 млн долларов наличности
В ходе бомбардировок различных объектов, захваченных экстремистской группировкой "Исламское государство", уничтожено около 800 млн долларов наличными. Об этом, как передает BBC, сообщил журналистам представитель военного командования США в Ираке генерал Питер Герстен.
Он подчеркнул, что авиация США неоднократно наносила удары по зданиям, где группировка хранила наличность. Генерал не объяснил, откуда американским военным известно, сколько именно денег было уничтожено.
Питер Герстен также отметил, что потеря экстремистами этих средств привела к резкому росту – примерно, до 90% - дезертирства в их рядах, а также падению числа новобранцев.