Հայկական կողմերը չեն հրաժարվել բանակցություններից, սակայն փոխվել է մոտեցումը
Արդեն մի քանի օր է, ինչ ադրբեջանական մամուլում, ինչպես նաև Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների խոսքում հնչում է այն միտքը, թե իբր Հայաստանը հրաժարվել է հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններից: Իհարկե, սա այն թեզն է, որն Ադրբեջանը փորձում է օգտագործել ի շահ իրեն՝ օգտվելով հարմար առիթից ու խոսքը կառուցելով հայկական կողմից հնչեցրած մի քանի մտքերի վրա: Սակայն, պետք է միանշանակ արձանագրել, որ Հայաստանը չի հրաժարվել բանակցություններից, իսկ Ադրբեջանն ամեն միջոց գործադրում է՝ դրանք տապալելու համար:
Ադրբեջանական կողմից առաջ տարվող այս թեզը սկսեց ակտիվորեն շրջանառվել ՀՀ նախագահի` Bloomberg-ին տված հարցազրույցից հետո: Անդրադառնալով բանակցային գործընթացին՝ նախագահն իր խոսքում նշել է, որ քառօրյա պատերազմից հետո բանակցությունների մասին խոսելը տրամաբանական չէ: Այնուամենայնիվ, նա նաև հավելել է, որ «ինչ-որ ժամանակ, միևնույնն է, բանակցություններ են լինելու, բայց հիմա իրավիճակը բոլորովին այլ է»:
Իրավիճակն այլ է մի քանի գործոնով պայմանավորված: Նախ Ադրբեջանը թե´ քառօրյա պատերազմի ընթացքում, թե´ այսօր, չնայած հրադադարի վերաբերյալ բանավոր ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, շարունակում է ԼՂՀ դեմ ագրեսիան: Երկրորդ՝ Ադրբեջանը ջանքեր չի խնայում՝ չեղարկելու 1994թ. մայիսի 12-ին Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև ստորագրված զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագիրը, ինչն էլ, ըստ էության, հենց բանակցային գործընթացի հիմքն է հանդիսանում: Սրա վառ ապացույցը ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնակատարի նամակն էր՝ ուղղված ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին, որում խոսվում է 1994թ-ի հրադադարի համաձայնագրի չեղարկման մասին՝ դրանում մեղադրելով  Հայաստանին:
Բանակցային գործընթացը տապալելու և կարգավորման գործընթացն այլ հարթակներ տեղափոխելու Ադրբեջանի ջանքները նորություն չեն թե´ հայկական կողմերի, թե´ միջնորդների ու ընդհանրապես՝ միջազգային հանրության համար: Միևնույն ժամանակ փաստ է նաև այն, որ հայկական կողմերը միշտ էլ եղել են կառուցողական քայլերի կողմնակից՝ համաձայնություն տալով վստահության մեխանիզմների ներդրմանը, դիպուկահարների հետքաշմանը և այլ կառուցողական առաջարկների:
Հայկական կողմերն այժմ էլ չեն հրաժարվում կառուցողական քայլերից, սակայն իրավիճակի փոփոխությունը հանգեցնում է նաև դիրքորոշման փոփոխության, ինչը բավական տրամաբանական է: Ռազմական գործողություններին զուգահեռ հակամարտության կարգավորման բանակցություններ վարելը և որևէ առաջընթաց ակնկալելն առնվազն անիրատեսական է: Անհրաժեշտ է ամրագրել գործընթացների հետևյալ տրամաբանական հաջորդականությունը՝ ռազմական գործողությունների դադարեցում, փոխվստահության միջավայրի ձևավորում և նոր միայն դրանից հետո բանակցությունների վերսկսում: Ինչպես արդեն հայտնի է, բանակցային գործընթացի վերսկսման համար հայկական կողմն առաջադրել է երեք հստակ քայլ՝ հետաքննության մեխանիզմների ներդնում, հասցեական հայտարարություններ և երաշխիքներ, որ Ադրբեջանը չի գնա նոր ագրեսիայի և ահաբեկչության ԼՂՀ ժողովրդի նկատմամբ: Սա է այն տրամաբանությունը, որով հայկական կողմը շարժվելու է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում, ինչն իրավիճակի նման սրման պարագայում պետք է ընդունելի լինի նաև հակամարության կարգավորմամբ զբաղվող միջնորդների համար:

Армянские стороны от переговоров не отказались, но их подходы изменились
Уже несколько дней в азербайджанской прессе и из уст высокопоставленных азербайджанских чиновников звучит мысль о том, что Армения отказалась от переговоров по урегулированию карабахского конфликта. Конечно, это тезис, который Азербайджан пытается растиражировать, воспользовавшись удобным поводом и построив свою версию на основе нескольких мыслей, озвученных армянской стороной. Однако необходимо однозначно зафиксировать: Армения не отказалась от переговоров, а Азербайджан предпринимает все усилия для их провала.
Распространяемый со стороны Азербайджана этот тезис начал активно циркулировать после интервью президента РА Bloomberg-у. Обращаясь к процессу переговоров, президент в своем слове отметил, что после четырехдневной войны говорить о переговорах нелогично. Тем не менее он добавил, что "когда-либо все равно переговоры будут продолжены, однако сейчас ситуация совершенно иная".
Ситуация на самом деле иная, что обусловлено несколькими факторами. Во-первых, Азербайджан - как в период четырехдневной войны, так и сегодня - несмотря на достигнутое устное соглашение о перемирии, продолжает агрессию против НКР. Во-вторых, Азербайджан не прекращает усилия по денонсации безвременного соглашения о прекращении огня 12-го мая 1994-го года, подписанного между Азербайджаном, Карабахом и Арменией – соглашения, которое, по сути, является основой переговорных процессов. Ярким доказательством сказанного является письмо постоянного представителя Азербайджана в ООН, направленное Генеральному секретарю организации, в котором говорится о денонсации соглашения о прекращении огня 1994-го года, и где содержатся обвинения в адрес Армении.
Усилия Азербайджана провалить переговоры и перенести процесс урегулирования на другие площадки не являются новостью ни для армянской стороны, ни для посредников, ни для мировой общественности вообще. Одновременно является фактом то, что армянские стороны всегда были сторонниками конструктивных шагов, давая согласие на внедрение механизмов доверия, на отвод снайперов, на другие конструктивные предложения.
Армянские стороны и сейчас не отказываются от конструктивных шагов, однако изменение ситуации приводит также к изменению позиций, что довольно-таки логично. Проведение переговоров по урегулированию конфликта и ожидание какого-либо прогресса в них параллельно военным действиям как минимум нереально. Необходимо закрепить следующую логическую последовательность процессов: прекращение боевых действий, формирование среды взаимодоверия и только после этого – возобновление переговоров. Как уже известно, для возобновления переговорных процессов армянская сторона предложила три четких шага: внедрение механизмов расследования, адресные заявления и необходимость гарантий того, что Азербайджан не пойдет на новую агрессию и террор против народа НКР. Именно это является той логикой, которой руководствуются армянские стороны в процессе урегулирования карабахского конфликта, что в условиях подобного обострения ситуации должно быть приемлемым также для занимающихся урегулированием конфликта посредников.