Խադիջա Իսմայիլովան՝ որպես դանդաղ գործողության «ռումբ» Բաքվի համար
Amnesty International միջազզգային իրավապաշտպան կազմակերպությունն արշավ է սկսել՝ ի պաշտպանություն Ադրբեջանում ազատազրկման դատապարտված «Ազատություն» ռադիոկայանի հետաքննող լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի:
Կազմակերպությունը միջազգային ԶԼՄ-ներին կոչ է արել Բաքվում առաջիկայում տեղի ունենալիք Formula-1 մրցումների լուսաբանումներում դրանք օգտագործել Իսմայիլովայի դատական գործի մասին ճշմարտությունը համաշխարհային հանրությանը հասցնելու համար:
Amnesty International-ն այդ առնչությամբ դիմել է իրավապաշտպան կազմակերպությունների շրջանում իր գործընկերներին և բոլոր շահագրգիռ անձանց՝ կոչ անելով էլեկտրոնային նամակներ գրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին`պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել Խադիջա Իսմայիլովային։
Նշենք, որ Իսմայիլովան աշխարհի ամենահայտնի քաղբանտարկյալներից է: Նրա ազատ արձակման հարցը բարձրացնում են ոչ միայն իրավապաշտպան կազմակերպություններն, այլ նաև ԵՄ և ԱՄՆ-ի բարձրագույն իշխանությունները: Իսկ այն բանից հետո, երբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Իսմայիլովայի շահերի պաշտպանությունը ստանձնեց հայտնի փաստաբան Ամալ Քլունին, Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմի մասին իմացան նույնիսկ Հոլիվուդում: Այսպես, Ամալ Քլունիի ամուսինն՝ աշխարհահռչակ դերասան Ջորջ Քլունին, Երևան կատարած այցի ժամանակ նշել էր, որ իր ծծնդյան տարեդարձի լավագույն նվերը կլինի այն, որ Խադիջա Իսմայիլովան ազատ արձակվեր:
Այսպիսով, Ադրբեջանի հերթական փառահեղ և բավականին թանկարժեք գովազդային ակցիան մեծ շանսեր ունի արժանանալու նախորդ նման ակցիաների ճակատագրին՝ վերածվել այդ երկրի հակագովազդի, ինչը որ տեղի ունեցավ Եվրատեսիլի և Եվրախաղերի դեպքում: Հավանաբար եթե Իսմայիլովան շարունակեր իր մասնագիտական գործունեությունը՝ Ալիևյան կլանի հանցավոր ռեժիմի մասին գրելով, ավելի քիչ աղմուկ կբարձրացներ և չէր կարողանա միջազգային հանրությանը հասցնել Բաքվի բռնապետական ռեժիմի մասին ճշմարտությունը: Ադրբեջանական իշխանությունները, իրենք չգիտակցելով դա, լուրջ «աջակցություն» են ցուցաբերում Իսմայիլովայի սկսած գործին:
Խադիջա Իսմայիլովան Ադրբեջանում ձերբակալվել է 2014 թվականի դեկտեմբերի 5-ին` նախկին գործընկերոջը ինքնասպանության հասցնելու շինծու մեղադրանքով և հետո «խոշոր չափերի յուրացում և զեղծարարության», «ապօրինի ձեռնարկատիրության», «հարկերի վճարումից խուսափելու», «պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու» կեղծ մեղադրանքներով 2015 թվականի սեպտեմբերին դատապարտվել 7,5 տարվա ազատազրկության:

Хадиджа Исмайлова - "бомба замедленного действия" для Баку
Международная правозащитная организация Amnesty International (AI) начала кампанию в поддержку осужденной в Азербайджане журналистки Хадиджи  Исмайловой, передает contact.az. Организация призывает международные СМИ, освещая предстоящие в Баку гонки Formula -1, использовать их, чтобы довести до мировой общественности правду о деле Исмайловой.
В этой связи AI обратилась ко всем коллегам из правозащитных организаций и всем заинтересованным лицам писать электронные письма на имя президента страны Ильхама Алиева с требованием немедленного освобождения Исмайловой, а также писать письма поддержки матери журналистки Эльмире Исмайловой.
Отметим, что Хадиджа Исмайлова - одна из самых известных политзаключенных в мире. Вопрос освобождения Исмаиловой обсуждают не только правозащитные организации, но и чиновники высокого ранга в ЕС и США. А после того, как международно-известный адвокат Амаль Клуни взялась защищать интересы азербайджанской журналистки в ЕСПЧ, об авторитарном режиме в Азербайджане стало известно даже Голливуду. Так, муж Амаль Клуни - всемирно-известный актер Джордж Клуни - во время визита в Армению, говоря о подарке, который хотел бы получить на день рождения через две недели, сказал: "Если Хадиджу отпустят на свободу, это действительно будет мне подарком на день рождения".
Таким образом, очередная грандиозная и очень дорогостоящая пиар-акция Азербайджана - Формула 1 -  рискует удостоиться судьбы предыдущих таких инициатив – превратиться в анти-пиар Азербайджана, как это было в случае с "Евровидением" и Европейскими олимпийскими играми. Наверно, если бы Исмайлова продолжала свою профессиональную деятельность и писала бы статьи о преступном клане президента Азербайджана, она не смогла бы поднять столько шума, привлечь столько внимания и донести до международного сообщества всю правду о режиме Алиева...
Напомним, в сентябре 2015 года азербайджанская журналистка Хадиджа Исмайлова, расследовавшая случаи коррупции в руководстве Азербайджана, была осуждена на 7,5 лет лишения свободы.
Хадиджу Исмаилову признали виновной в уклонении от уплаты налогов, хищении, незаконной предпринимательской деятельности, злоупотреблении служебным положением.