Պուերտո Ռիկոն հայտարարել է դեֆոլտի մասին
Պուերտո Ռիկոն դադարեցրել է 422 մլն դոլարի չափով պետպարտքի վճարումը՝ շրջանի տնտեսական վիճակի մեղմացման հնարավորության մասին անհաջող բանակցություններից հետո:  Վճարումների կասեցման մասին հեռուստաուղերձում հայտարարել է նահանգապետ Ալեխանդրո Գարսիա Պադիլյան, փոխանցում է BBC-ն։
«Դա ցավոտ որոշում էր: Մենք կնախընտրեինք ունենալ իրավական հիմք՝ մեր պարտքերի կանոնակարգված վերակառուցման համար»,-ասել է նա: Պադիլյան նշել է, որ անցած տարվանից նախազգուշացրել է ավելի քան 70 մլրդ դոլարի չափով կղզու պետպարտքը մարելու անհնարինության մասին։
Պուերտո Ռիկոյի կառավարության կանխատեսումներով՝ պարտավորությունների չկատարումը կարող է դատական հայցեր առաջ բերել վարկատուներից։ Եվս 1.9 մլրդ դոլար կղզին պետք է վճարի հուլիսին։

Пуэрто-Рико объявило дефолт по госдолгу
Пуэрто-Рико приостановило выплату части госдолга в размере $ 422 млн в понедельник после безуспешных переговоров о возможности облегчения экономического положения территории. О приостановке платежей заявил в телеобращении губернатор Алехандро Гарсия Падилья, передает Интерфакс.
"Позвольте мне быть предельно ясным — это было болезненное решение. Мы бы предпочли обладать правовой основой для реструктуризации наших долгов в упорядоченном виде", - сообщил Гарсия в своей речи Он отметил, что с прошлого года предупреждал о невозможности погасить государственный долг острова величиной более $ 70 млрд.
По прогнозам правительства Пуэрто-Рико, невыполнение обязательств может вызвать судебные иски от кредиторов. Еще $ 1,9 млрд остров должен выплатить в июле.